Czy jedzenie jednego posiłku dziennie jest złe? Mam 14 lat, 1,60m, 49kg, jestem dziewczyną. Tygodnio

2 odpowiedzi
Czy jedzenie jednego posiłku dziennie jest złe? Mam 14 lat, 1,60m, 49kg, jestem dziewczyną. Tygodniowo ćwiczę 1-2h z ciężarkami. Próbowałam różnych sposobów odżywiania i ten z jedzeniem 1 posiłku dziennie jest dla mnie najlepszy. Jem warzywa, owoce i zazwyczaj chude mięso w odpowiednich ilościach. Na wynikach z wymazu krwi i kilku innych badań widać, że zawartość wszystkich witamin i minerałów jest u mnie w normie. Odżywiając się w ten sposób czuję się najlepiej, jestem syta cały dzień, mam dobry humor, dużo energii i czuję się świetnie. Nie dokuczają mi wzdęcia ani bóle brzucha. Jest dla mnie najlepszy. Mojej mamie jednak bardzo to przeszkadza. Wstaje godzinę później ode mnie i nie widzi co jem. Zapewne myśli, że się głodzę i, że "żołądek mi się skurczy" oraz dostanę powikłań. Uważa też, że jestem zbyt "chuda". Powiedziała, że jeśli zgubię jeszcze kilka kilo (w wakacje ważyłam 55 i miałam niedobory różnych witamin) to zawiezie mnie na OIOM, gdyż "miałabym niedowagę". Uważa. że przez taką dietę, jak mówiłam - zagłodzę się. Moje tłumaczenia, nie wystarczą i myślę, że zmieni zdanie, jeśli otrzyma opinie lekarza. Z góry dziękuję.
Witam, moim zdaniem ciężko jest zmieścić zapotrzebowanie dzienne w jednym posiłku, musiałby być on ogromny, dobrze skomponowany i bogaty energetycznie. Myślę, że mama może mieć racje i przy takim odżywianiu się waga będzie spadać a co za tym idzie pojawią się niedobory. Warto doszukać się innych przyczyn wzdęć brzucha i przeliczyć kaloryczność tego jednego posiłku.

Pozdrawiam
Agnieszka Kłysz

Dzień Dobry
Aktualnie jest Pani w fazie dojrzewania, ten okres charakteryzuje się, że Pani metabolizm oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze jest największy (taki sam okres to pierwszy rok życia), dlatego wszystkie niedobory żywieniowe będą wpływać na Pani późniejsze zdrowie. Powinna Pani spożywać przynajmniej 3 posiłki, wtedy jest duże prawdopodobieństwo dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Gdy będzie Pani dorosła, a Pani organizm przestanie się rozwijać, może się Pani zastanowić nad wprowadzeniem okna żywieniowego, wpływ okna żywieniowego na Pani zdrowie w okresie długoterminowym jest nie do zweryfikowania, ze względu na zbyt mało badań dotyczących tego tematu.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz