Czy długotrwała nerwica może objawiać się bólami oczu? Osoba mi bliska od kilku lat boryka się z pro

3 odpowiedzi
Czy długotrwała nerwica może objawiać się bólami oczu? Osoba mi bliska od kilku lat boryka się z problemami z oczami, początkowo zdiagnozowane było zapalenie brzegów powiek które zostało wyleczone. Mimo regularnych wizyt okulistyczny lekarz okulista stwierdził że oczy są zdrowe. Czy te realne objawy bólu, pieczenia mogą wynikać z psychiki/nerwicy? Osoba uskarżająca się na bóle od długiego czasu jest w ciągłym stresie.
Dzień Dobry Pani/Panu,

Dziękuje za kontakt :)

Zasygnalizowany symptom, wskazuje na jeden z objawów "nerwicy".

Z mojej strony zachęcałabym, do podjęcia psychoterapii, najlepiej
w paradygmacie poznawczo-behawioralnym, która byłaby efektywną formą terapii zaburzeń
nerwicowych/lękowych.

Serdeczności oraz zadowalającego samopoczucia życzę!

Dzień dobry,
Zaburzenia nerwicowe bardzo często przyczyniają się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych. Nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia. Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie, napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju, nieumiejętność odpoczywania… Każdy lęk, również ten o własne zdrowie, przyczynia się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych. W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe, mogą odczuwać różne objawy wywołane rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności, ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno, zawroty głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk. Wędrujący po ciele ból czy drętwienia i wszelkiego rodzaju dolegliwości mogą występować prawie we wszystkich częściach ciała i narządów wewnętrznych. Życie z nerwicą lekową to ciągły lęk, udręka i nasilające się dolegliwości fizyczne, które jeszcze bardziej potęgują ten paniczny lęk.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, trzeba poznać dokładnie naturę problemu, dotrzeć do jego źródła i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam do podjęcia psychoterapii.
Gdyby bliska Pani/Panu Osoba chciała porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz
psycholog
Dzień dobry, opisywany symptom może wskazywać na jeden z objawów zaburzenia nerwicowego (lękowego). Długotrwałe doświadczenie stresogennych sytuacji może być niekorzystne dla organizmu. W tej sytuacji zaleciłbym konsultację psychologiczną/psychoterapeutyczną, aby móc przyjrzeć się bliżej problemowi.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.