Czy chwilowe niskie tętno jest normalne?

9 odpowiedzi
Witam. Posiadam opaskę, która potrafi mierzyć tętno. Ostatnio z ciekawości mierzyłem sobie tętno przez 8 godzin. Średnie tętno z tego okresu wyniosło 72bpm. Jednak od czasu do czasu tętno spadało poniżej 50bpm, i potrafiło się utrzymywać na poziomie 35-45bpm przez kilka minut. Czy jest się czym niepokoić? Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru przez urządzenie, ale jeśli pominiemy ten aspekt i założymy, że pomiary są wiarygodne, to czy taka sytuacja jest normalna? Pozdrawiam.
Witam,
u osób uprawiających sport wyczynowo jest to normalna sytuacja, choć dobrze jest pochylić się nad problemem. Brakuje mi informacji klinicznych dotyczących ewentualnych objawów, więc nie umiem z całą pewnością uspokoić. Myślę, że warto to omówić w gabinecie

To może być kwestia niedokładności pomiaru. Dopóki nie ma Pan objawów jak zawroty głowy czy zasłabnięcia to nawet w przypadku rzeczywistej obecności bradykardii nie ma się co martwić.
Witam, podstawowe pytania: ile ma Pan lat? czy uprawia pan sporty ? czy w okresie kiedy tętno było wolne czuł Pan jakieś objawy np. zawroty głowy, duszność ?
Witam serdecznie. Pomiar częstości rytmu serca dokonywany za pomocą opasek nadgarstkowych, ciśnieniomierzy czy nakładek na palce rąk opiera się na wyczuwaniu fali tętna, rozchodzącego się od serca wzdłuż całego drzewa tętniczego. Najczęstszą przyczyną "obniżenia" tętna rejestrowanego w ten sposób są dodatkowe skurcze serca. Dodatkowe pobudzenie wyzwala impuls elektryczny rozprzestrzeniający się w mięśniu sercowym, natomiast w jamach serca jest niewystarczająca objętość krwi aby tak skurcz spowodował odkształcenie ściany tętnicy rejestrowane przez urządzenie pomiarowe. Jeśli mamy do czynienia z licznymi skurczami dodatkowymi, zwłaszcza układającymi się w tzw. bigeminię (co drugie pobudzenie jest dodatkowe) to efektywna częstość rytmu mierzona na tętnicy obwodowej może wynosić ok. 30 - 35/', podczas gdy w zapisie ekg (zapis impulsów elektrycznych) liczba pobudzeń serca będzie 2x taka czyli 60-70/'. Kolejną przyczyną okresowego zwolnienia częstości rytmu serca mogą być zaburzenia przewodzenia tzw. blok. Najczęściej wiążą się one z wystąpieniem zawrotów głowy, zasłabnięciami czy utratami przytomności.
Innym aspektem jest tendencja do niskiej częstości rytmu serca u osób systematycznie trenujących. U takich osób standardowe tętno wynosi ok. 50/' ale jest to stała tendencja a nie tylko pojawiająca się krótkoterminowo między okresami tętna 70-80/'.
Proponuję wykonanie standardowe ekg lub bardziej dokładną całodobową rejestrację EKG metodą Holtera (Holter EKG) aby określić rodzaj i nasilenie ewentualnych zaburzeń rytmu lub przewodzenia.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Pomiary z opaski należy traktować jako orientacyjne. U młodych osób uprawiających regularnie sport tętno w granicach 45/min może być normą. 35/min to już za wolno. Jeśli tak wolnej czynności serca nie towarzyszą żadne objawy (słabość, zawroty głowy, uczucie zbliżającego się omdlenia) raczej należy to przyjąć za błąd pomiaru. Aby mógł/mogła Pan/Pani wyjaśnić tę kwestię proponuję wykonać 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera.
Witam. Jak Pan sam zauważył kwestia dokładności takiego apartau nie jest wiargodana. Rytm 50/min jest w granicach normy. U ludzi wysportowanych tętno jest zazwyczaj niższe. Bezobjawowej bradykardii zatokowej się nie leczy. Jeżeli się Pan denerwuję z powodu skoków tętna proponuję wykonanie Holtera EKG który jest dokładnym, dobowym zapisem EKG. Pozdrawiam
Przy braku objawów choroby lub nagłego pogorszenia sprawności fizycznej nie jest to powód do niepokoju. Oczywiście zawsze należy uwzględnić ew. wpływ stosowanych leków
Sprawa wymaga wyjaśnienia. Jeżeli tętno obniżało się do 35 uderzeń na minutę w okresie czuwania (nie w czasie snu), to na ogół nie jest to sytuacja normalna. Możliwe jest jednak, że opaska podaje błędne wartości tętna. Wyjaśnienie sytuacji przyniosłoby wykonanie całodobowego monitorowania EKG metodą Holtera, najlepiej z jednoczesnym pomiarem tętna przy użyciu opaski.
Dzień dobry. W ocenie tętna/częstotliwości rytmu serca najważniejsze są 3 parametry: wartość średnia- jest prawidłowa, maksymalna- tej nie podano oraz minimalna. Zakres norm jest zależny od czasu i okoliczności badania. Dla przykładu tętno 35-45/minutę może być normą w nocy, ale w ciągu aktwności dziennej już nie. Chyba, że badanie wykonywane jest u zawodowego sportowca. Przyspieszony rytm serca w czasie wysiłku lub sytuacji stresowej może być normą, ale nie w czasie odpczynku. Bardzo istotne są również nagłe zmiany częstotliwości rytmu serca, np. nagły wzrost częstotliwości rytmu do wartości ponad 120/minutę trwający określony czas z nagłym zwolnieniem do wartości prawidłowych może byc objawem częstoskurczu. W razie wątpliwości prosze o kolejne pytania. Pozdrawiam, Piotr Salomon