Czy arto udać się do psychiatry

12 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu uczęszczam na terapię. Zastanawiam się nad pójściem też do psychiatry, u którego nie byłam przed rozpoczęciem terapii. Nie wiem, czy to dobry pomysł, bo moja terapeutka nic mi takiego nie sugerowała, a jednak czuję, że taka wizyta mogłaby mi pomóc. Boję się, że moje problemy są zbyt błahe i tylko niepotrzebnie będę zajmować czas lekarzowi, który może nic nie stwierdzić.
Witam.
Myślę, że warto udać się na konsultację psychiatryczną.
Pozdrawiam.

Witam, myśle że najlepiej skonsultować to z terapeutą. On pomoże wyjaśnić czy objawy które ma Pani są związane z terapią czy bylby sens udać sie do lekarza.
Dzień dobry!
Jeśli ma Pani takie poczucie, że wizyta u psychiatry mogłaby być pomocna, to nawet jeśli lekarz psychiatra nie stwierdzi wskazań np. do leczenia farmakologicznego - przynajmniej wyjaśni Pani swoje wątpliwości i będzie Pani spokojniejsza. Na pewno warto chociaż raz udać się na taką wizytę. Myślę, że można omówić tę kwestię wcześniej także na terapii.
Dzień dobry
na pewno warto pójść do lekarza. Nie ma problemów zbyt błahych, trzeba postawić diagnozę i stwierdzić, czy farmakoterapia jest konieczna czy może tylko wskazana czy też może nie jest potrzebna. Wizyta u psychiatry na pewno jest dobrym pomysłem.

Z poważaniem
M.Skarbek
Dzień Dobry
ogólnie - w warunkach optymalnych - każda terapia prowadzona przez psychologa powinna być realizowana pod nadzorem lub we współpracy z lekarzem psychiatrą. Chodzi o to, żeby przed rozpoczęciem terapii ( rozmowa z psychologiem) określić stan zdrowia Pacjenta, co może zrobić wyłącznie lekarz psychiatra.
Fakt, że chce Pani skonsultować się z lekarzem psychiatrą wskazuje, że powinna Pani to zrobić. Nie sądzę, żeby lekarz psychiatra stwierdził, że "Pani problemy są zbyt błahe"
Błagam, więcej odwagi!! Jeśłi czuje Pani potrzebę skontaktowania się z psychnatrą, mimo psychoterapii, proszę to zrobić. Leczenie "na cztery ręce", jeśli psychoterapeuta nie jest lekarzem to coś oczywistego.
A więc do działa!
PS. Dlaczego lekarz ma zbagatelizować Pani objawy? Może jedynie ocenić ich zagrożenia lub jego brak.
Dzień dobry. Jeśli czuje Pani potrzebę rozmowy z lekarzem psychiatrą to znaczy, że warto zgłosić się na taką wizytę. Wizyta u psychiatry nie musi od razu oznaczać przepisania leków, jeśli nie będzie takiej potrzeby. Może w trakcie takiej wizyty uda się określić problem z którym się Pani zmaga i uzyska Pani poradę dotyczącą odpowiedniego rodzaju pomocy. Jeśli lekarz "nic nie stwierdzi", to przynajmniej będzie Pani spokojniejsza. I jeszcze jedno: nie ma czegoś takiego jak "zbyt błahe" problemy. Jeśli sprawiają one, że czuje się Pani źle, to warto się temu dokładniej przyjrzeć. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, konsultacja psychiatryczna może być cennym uzupełnieniem procesu terapeutycznego. W określonych przypadkach, wizyta u psychiatry może służyć tylko i wyłącznie omówieniu ze specjalistą Pani/Pana problemów, nazwaniu ich, ewentualnemu postawieniu diagnozy oraz omówieniu możliwych form terapii. Poza wyjątkowymi sytuacjami, celem konsultacji psychiatrycznej nie jest ocena "wagi" Pani/Pana problemu lecz wskazanie prawdopodobnych źródeł trudności i najskuteczniejszych form pomocy. W przypadku gdy problem spełnia kryteria diagnozy psychiatrycznej, lekarz może zaproponować wsparcie procesu psychoterapii leczeniem farmakologicznym, ale to od Pani/Pana zależy w jakim stopniu skorzysta Pan/Pani z porady. Ta decyzja powinna być także podjęta w porozumieniu z Pani/Pana terapeutą. Pozdrawiam
Witam!
Na pewno wizyta u psychiatry Pani nie zaszkodzi, spróbować warto, bo może wnieść nową jakość do leczenia. Obawy o zbyt błahe nasze problemy są nieuzasadnione, to co nam utrudnia życie jest ważne!!! Psychiatra jest lekarzem i zawsze może dotychczasowe leczenie rozszerzyć o nowe metody.
Z poważaniem W. Łuczkowski.
Witam,
Najczęściej decyzja, by udać się po pomoc do lekarza psychiatry zapada dopiero po wielu próbach samodzielnego radzenia sobie z problemami – wówczas, gdy człowiek uświadomi sobie, że sam nie potrafi już sobie poradzić z problemem. Warto jednak pamiętać, że im szybciej zdecydujemy się zwrócić o pomoc, tym szybciej rozpoznana zostanie przyczyna naszych trudności, a także zastosowane potrzebne leczenie, pomoc i wsparcie. Ważne jest, by nie lekceważyć uwag i rad rodziny i osób bliskich, którzy mówią o tym, że nasze zachowanie uległo zmianie i sugerują wizytę u specjalisty – odmienność naszego zachowania jest czasem łatwiej zauważalna dla otoczenia niż dla nas samych. Warto zasięgnąć porady psychiatry gdy:
- czujemy strach, lęk, niepokój, mamy problemy ze spaniem, czujemy się smutni, przygnębieni, bezradni, gdy wykonywanie zwykłych codziennych obowiązków przychodzi nam z trudem, gdy odczuwamy nieuzasadnione poczucie winy lub mamy myśli o samobójstwie
- zauważamy wokół siebie zmiany, które są dla nas niezrozumiałe i trudne i których nie potrafimy wytłumaczyć, np. otoczenie, ludzie, których znamy stali się inni, wrodzy, gdy czujemy się obserwowani, prześladowani, gdy mamy wrażenie, że inni znają nasze myśli
- dostrzegamy rzeczy, których nie widzą inne osoby i których w rzeczywistości nie ma, gdy słyszymy głosy
- zauważyliśmy, że nasza pamięć jest coraz słabsza, mamy trudności z koncentracją uwagi
- odczuwamy różne objawy i dolegliwości (drżenie, rąk, kołatanie serca, wzmożoną potliwość, zawroty głowy, itp.) a wyniki badań wykluczają obecność chorób somatycznych
- staliśmy się bardziej nerwowi, drażliwi, zauważyliśmy zmiany w swoim zachowaniu, np. zachowania agresywne
- problemem jest nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków.
Pozdrawiam.
Bardzo często spotykamy się w Poradni Praxis z zapytaniem - psychiatra czy psycholog.
Ogólnie w Poradni Praxis obowiązuje zasada, że jeśli Pacjent ma wątpliwości do kogo powinien się zwrócić ( tj. psychiatry czy psychologa) to proponujemy, żeby zaczął wizytą u lekarza psychiatry.

Dlaczego?

Lekarz oceni stan zdrowia Pacjenta i jeśli stwierdzi, że stan zdrowia jest prawidłowy całość procesu zostanie zakończona. Jeśli stwierdzi zaburzenia wymagające wsparcie terapeuty wówczas określi również zakres tego wsparcia. Zdażają się jednak przypadki, w których przed rozpoczęciem terapii konieczne jest zabezpieczenie lekowe Pacjenta oraz zaburzenia, które wymagają wyłącznie leczenia farmakologicznego bez terapii.

Odpowiadając wprost na pytanie.
Sam fakt wątpliwości Pacjenta jest wystarczającym powodem by udać się na konsultacje do lekarza psychiatry, Nie ma problemów "zbyt błahych".
Witam, żadne problemy jeśli powodują dyskomfort psychiczny nie są zbyt błahe, jeśli lekarz nic nie stwierdzi- to z pewnością to Panią uspokoi, ale żeby miał szansę postawić diagnozę musi Pani pójść na wizytę. To bardzo dobry pomysł żeby pójść do psychiatry- zwłaszcza jeśli terapeuta, do którego Pani uczęszcza lekarzem nie jest. Jeśli czuje Pani że wizyta u psychiatry mogłaby pomóc- proszę nie zwlekać. Pozdrawiam.