Częste uczucie "choroby lokomocyjnej"

4 odpowiedzi
Witam,
Od 6 lat (z przerwami, bo bywa, że przez kilka miesięcy nie mam dolegliwości) mam uczucie zachwiania, tak jakbym traciła równowagę ale nie upadam i nie zataczam się. To raczej takie odczucie wewnętrzne. Czuję jakbym miała huragan w głowie. Najgorzej jest kiedy wyjdę z domu w wietrzny lub mroźny dzień. Po powrocie czuję się jakby ktoś mną potrząsnął i piszczy mi w uszach. Do tego raz na jakiś czas czuję łaskotanie w uszach promieniujące do gardła. Kiedy mam "gorsze dni" muszę robić 3godzinne "drzemki" w ciągu dnia. Po wstaniu czuję jakby dopadła mnie choroba lokomocyjna: to uczucie zachwiania, mdłości, ból głowy, "za lekka głowa", szum i piszczenie w uszach. Przy głośniejszych lub nagłych dźwiękach mam wrażenie, że wwiercają mi się w mózg. Gorzej odczuwam prawe ucho, tak jakbym miała tam wsadzony kamień. Laryngolog stwierdził, że nie mam chorego błędnika, a inni lekarze po różnych badaniach (rezonans, eeg, rtg zatok, badania krwi, mozu itp.) stwierdzili, że "taka moja uroda". Mam już dość takiego samopoczucia. Proszę o podpowiedź co to może być i jak to chociażby zaleczyć jeśli nie da się już wyleczyć. Pozdrawiam.
Witam. Musiałabym zobaczyć wszystkie wyniki badań, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przyczyn może być wiele.Nie można wykluczyć przyczyn neurologicznych. Pozdrawiam.

Rzeczywiscie Pani objawy nie są typowe, trudno na ich podstawie rozpoznać konkretną chorobę, ale brak informacji jakie badania błędnika miała Pani wykonywane, bo wykluczenie choroby błędnika to proces kosztowny i długotrwały, oprócz vng, warto wykonać badanie VEMP, zlecilabym również Tk kosci skroniowych aby wykluczyć dehiscencje kanałów półkolistych. Zapraszam na pełną konsultację lekarską. Pozdrawiam
Pytań jest wiele chociażby czy monitoruje Pani/Pan ciśnienie tętnicze kiedy nie ma dolegliwości jak i w trakcie nasilenia. Czy była Pani /Pan konsultowana kardiologicznie ( holter EKG i RR echo serca? ) czy było badanie wideonystagmograficzne ?
Witam!
W odniesieniu do zaburzeń równowagi, zawrotów głowy konieczna jest pełna diagnostyka otoneurologiczna - z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: badanie VNG - (badanie pobudliwości błędników), badania laboratoryjne(hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, VEMP oraz VEP, ocene poszczególnych odcinków drogi przedsionkowej oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych.
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego, metody habituacji w zależności od etiologii!
W przypadku pytań proszę o kontakt.
Zapraszam - Marcin Daroszewski
laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!