Czy fizjoterapia pomoże ?

1 odpowiedzi
Dzień dobry,

zwracam się znowu do Pana z pytaniem, a to dlatego, że był Pan uprzejmy odpowiedzieć mi na portalu znany lekarz, otóż wtedy kiedy zadałam pytanie nie miałam jeszcze wyniku TK, teraz mam i przepisuję to co jest w opisie:
L1/L2-rozluźnienie pierścienia włóknistego w odcinku tylnym. W trzonie L2 po stronie prawej wyspa kostna. Drobne zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów i w stawach m-k
L2/L3-obraz krążka, struktur wewnątrzkanałowych prawidłowy.Drobne zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów i w stawach m-k
L3/L4-rozluźnienie pierścienia włóknistego w odcinku tylnym.Drobne zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów i w stawach m-k
L4/L5-krążęk m-k zdegenerowany z obecnością gazu w przestrzeni m-k z paracentralnym lewostronnym uwypukleniem krążka m-k, który modeluje worek oponowy, migruje dootworowo.Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach m-k
L5/S1- krążek m-k zdegenerowany z obecnością gazu w zwężonej przestrzeni m-k. Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów i w stawach m-k

WN: wypuklina dyskowa na poziomie L4/L5

Obecnie odczuwam lekki ból w lewej nodze po przedniej stronie do stopy i zaczyna też pobolewać prawa noga, nie boli jak chodzę, czy terapia manualna może zlikwidować te pobolewania,boli też odcinek szyjny
Jeśli znajdzie Pan czas i odpowie mi czy jest jakaś szansa na wyleczenie, czy też czeka mnie operacja to będę wdzięczna, lekarz neurolog zapisał leki p/bólowe i mam ćwiczyć, leki nie pomagają, a ćwiczenia wykonuję codziennie, chociaż nie jestem teraz pewna ,czy aby te ćwiczenia są odpowiednie bo dostałam ulotke i mam ćwiczyć te z ulotki.Mam 62 lata i osteoporozę.

Jak pisałam poprzednio jestem gotowa jechać do Łodzi,
pozdrawiam Pana
Witam, samo badanie TK nie wystarcza, aby odpowiedzieć na Pani pytania. Nie potrafię odnieść się do ćwiczeń, powinien je ustalić fizjoterapeuta po zbadaniu reakcji Pani kręgosłupa na obciążenia mechaniczne. Badanie z zaprogramowaniem rehabilitacji zajmuje około godziny, ulotka nie jest dobrym ani profesjonalnym rozwiązaniem. Najprawdopodobniej pomocna będzie metoda McKenziego. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.