Co oznaczają, nieprawidłowe wyniki TSH?

3 odpowiedzi
Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie Hashimoto, bez zmian przyjmuje Euthyrox 50.Do tej pory wyniki TSH były dobre, jednak ostatnio poziom TSH spadł do 0,016.
Co to może oznaczać?
Szanowna Pani. Przyczyn tego zjawiska może być kilka, na pewno w obecnej chwili wymaga Pani redukcji, a być może i przejściowego odstawienia leku (dokładnie można by ustalić to zbierając wnikliwy wywiad i badając Panią, a także oznaczając wartości hormonów obwodowych, tj. FT4 i FT3, W chorobie Hashimoto może wystąpić tak zwana faza Hashitoxicosis charakteryzująca się przejściową nadczynnością, która po pewnym czasie przechodzi w stan eutyreozy (wyrównania hormonalnego), zaś potem kończy się fazą niedoczynności. Nie możemy wykluczyć, że obecnie zaczęła Pani lepiej wchłaniać lek - być może zwiększyła Pani odstęp między przyjmowaną dawką leku, a śniadaniem (bezwzględne minimum to 30 min, zaś optymalnie wg obecnie obowiązujących zaleceń mówi się nawet o godzinie. Lek oczywiście należy popić niewielką ilością wody. Jeśli kiedyś zdarzało się Pani popijać lek kawą lub herbatą, a obecnie zmieniła Pani nawyki, to może być również przyczyną tego, że TSH obniżyło się. Nie znam Pani historii, ale być może miała Pani zaburzenia wchłaniania związane z obecnością Helicobacter pylori i przeleczyła się Pani, co spowodowało, że lek lepiej się wchłania. Również zmiana diety może wpływać na wchłanialność Euthyroxu. Jeśli przyjmowała Pani wcześniej leki, które alkalizują środowisko kwaśne żołądka, a teraz je Pani odstawiła, wówczas lek również może się lepiej wchłaniać, co spowodowało spadek wartości TSH. Warto pamiętać, że na przykład w przypadku osób przyjmujących leki z grupy inhibitorów pompy protonowej lub preparaty żelaza zaleca się 4 godzinny odstęp między Euthyroxem - przyjętym w pierwszej kolejności, a tymi lekami. Być może zredukowała Pani masę ciała, co spowodowało, że spadło Pani zapotrzebowanie na hormony tarczycy, których dawka zależna jest również od masy ciała. Przyczyn jest dużo więcej. Proszę wybrać się do swojego endokrynologa, który z pewnością dostosuje Pani dawkę leku do potrzeb Pani organizmu i po rozmowie z Panią ustali najbardziej prawdopodobną przyczynę spadku TSH. Dodatkowo nadmienię, że u niektórych kobiet w pierwszym trymestrze ciąży w wyniku wzrostu stężenia betaHCG dochodzi do spadku stężenia TSH, co wynika ze zbliżonej budowy chemicznej tych dwóch hormonów. Proszę nie wahać się zapytać o wszystko swojego endokrynologa. Po rozmowie z Panią powinien ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę. Pozdrawiam bardzo serdecznie./Marek Derkacz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam-może to oznaczać pomyłkę laboratoryjną , ale też być spowodowane innymi zaburzeniami, i wtedy należy ponownie przeprowadzić dokładną diagnostykę.funkcjonowania tarczycy bo trudno mówić przy przewlekłym stosowaniu tej dawki tyroksyny o przedawkowaniu leku.
WItam, z jakiegoś powodu taka dawka obecnie jest za duża- wymaga to wizyty u lekarza, korekty dawki i wyjaśnienia czemu tak się stało. pozdrawiam

Eksperci

Jacek Szczupak

Jacek Szczupak

Internista, Endokrynolog, Diabetolog

Żołynia

umów wizytę
Maria Mickiewicz-Laskowska

Maria Mickiewicz-Laskowska

Endokrynolog, Internista, Lekarz medycyny pracy

Warszawa

umów wizytę
Hady Razak Hady

Hady Razak Hady

Chirurg, Bariatra, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Warszawa

umów wizytę
Grzegorz Rudzki

Grzegorz Rudzki

Diabetolog, Internista

Lublin

umów wizytę
Inna Diemieszczyk

Inna Diemieszczyk

Chirurg, Bariatra, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 83 pytań dotyczących: badania tarczycy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.