Co oznacza wynik rtg płuc 31-latki

4 odpowiedzi
Witam, miałam robione badanie kontrolne płuc do pracy i wyszedł mi nad prawą kopułą przepony dobrze wysycony, owalny cień o gładkich obrysach i wymiarach 21x39 mm. Lekarz zlecił zdjęcie prawoboczne, w którym jest informacja, że jest to cień rzutujących się tkanek miękkich przedniej ściany klatki piersiowej. Co to znaczy?
prawdopodobnie jest jakaś zmiana na powierzchni klatki piersiowej, która rzutuje w rtg klp

Witsam, to zdjęcie powinien zobaczyc lekarz, ktory je zlecił i rozstrzygnąc czy wskazane sa dalsze badania czy nie.
Anna Doboszyńska
Może to być brodawka sutkowa lub zmiana na skórze klatki piersiowej lub w piersi. W celu weryfikacji należy obejrzeć klatkę piersiową / piersi czy nie ma na skórze jakiś zmian ew. wykonać RTG klatki piersiowej ze znacznikami naklejonymi na brodawki sutkowe lub mammografię / USG piersi. Opisywane wyżej zmiany w RTG mogą też być spowodowane fałdami skórnymi klatki piersiowej i wówczas nie potrzebne są dodatkowe badania, ale do tego potrzebne jest badanie przedmiotowe przez lekarza i skonfrontowanie tego z obrazem RTG.
Dzień dobry. Oznacza to, iż widoczne na zdjęciu przednio-tylnym płuc zacienienie (zmiany) w praktyce nie są zmianami zlokalizowanymi w płucach tylko w obrębie ściany klatki piersiowej, ale widoczne są one na tle płuc w projekcji zdjęcia robionego z przodu.