Co może powodować ból kolan, który promieniuje do ud?

7 odpowiedzi
Witam. Od dłuższego czasu walczę z bólem obu kolan. Jest to ból, który promieniuję od ud aż po łydki. Jeżdżę od lekarza do lekarza, diagnozy są różne. Jeden stwierdził zmiany zwyrodnieniowe (mam 22 lata) i zalecił mi zastrzyki w kolano, 1200 zł za jeden, natomiast inny lekarz, oddalony o 250 km stwierdził, że jest to problem z kręgosłupem (dyskopatia odcinka lędźwiowego i zlecił rezonans magnetyczny) dodam, że nie występują żadne bóle pleców, więc czy to jest możliwe? Dodatkowo to, co zauważyłem, że drętwieje mi duży palec u stopy i wystąpił spory zanik mięśni czworogłowych ud, co widać gołym okiem, bo zawsze byłem bardzo aktywny fizycznie. Proszę, więc o dobrą radę, pomoc, czy takie objawy jakie wypisałem wyżej są charakterystyczne dla pierwszej czy drugiej diagnozy. Niestety nie stać mnie, żeby robić zastrzyki, rezonansy i po kolei wykluczać jakiekolwiek choroby, bo niestety jest to spory wydatek. A może wybrać się do kolejnego lekarza, żeby potwierdził albo jedno albo drugie? Liczę na pomoc, pozdrawiam.
Dzień dobry jeszcze raz. Doczytałem dodatkowe objawy i w tej sytuacji zdecydowanie sa wskazania do rezonansu kręgosłupa ls. Zastrzyki nie mają sensu.

Szanowny Panie, z opisanych przez Pana objawów wynika pilna konieczność skonsultowania się z neurochirurgiem lub neurologiem i podjęcie leczenia , objawy są poważne i mogą skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości np. w znacznym ograniczeniu w poruszaniu. Janusz Jaworowski
Witam,
objawy wskazują raczej na dyskopatię lędźwiową. Wydaje mi się, że najlepszym badaniem będzie jednak rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego.
Pozdrawiam,
Rafał Mikusek - ortopeda traumatolog
Witam. Ja nie skłaniałbym się do żadnej z tych diagnoz, gdyż nie pasują one do opisu Pańskich dolegliwości.
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad i szukać źródła problemu gdzieś indziej.
Z mojej strony na wizycie spojrzę na Pana holistycznie i zrobię co w mojej mocy aby Panu pomoc.
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Sprawa wymaga oczywiscie dalszej szczegolowej diagnostyki, ale z tego co Pan pisze mozna przypuszczac, ze problem dotyczy okolicy kregoslupa ledzwiowo-krzyzowego oraz stawow krzyzowo-biodrowych. Zeby to potwierdzic niezbedne jest wykonanie testow diagnostycznych oraz badania palpacyjnego w gabinecie fizjoterapeutycznym. Na Pana miejscu z zastrzykami bym sie wstrzymal, poniewaz kwota jest astronomiczna, a czy spowoduje oczekiwany efekt w postaci zmniejszenia bolu to ciezko stwierdzic. Podejrzewam ze terapia miesniowo-powieiowa moze przyniesc spodziewane rezultaty. Zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam Mateusz Podhajski
Witam.
Objawy, które Pan opisał są raczej spowodowane problemem w kręgosłupie lędźwiowym. Jednak nie można tego stwierdzić w 100 % czy są one wszystkie efektem problemu w kręgosłupie bez dokładnego wywiadu i badania. W wielu przypadkach można się spotkać z wyizolowanym bólem kolana lub pięty spowodowanym właśnie dysfunkcją na poziomie kręgosłupa bez obecności bólu w plecach. Dodatkowo występuje u Pana drętwienie palca i zanik mięśnia czworogłowego objawy wskazujące na ucisk korzenia nerwowego. W tej chwili bardziej bym się kierował właśnie w tą stronę. Jest to wstępna diagnoza na podstawie tak naprawdę bardzo znikomej ilości informacji i bez badania. Może Pan udać się do fizjoterapeuty pracującego w Pana pobliżu by poddać się badaniu i wtedy będzie można stwierdzić, które objawy pochodzą z kręgosłupa , a które są spowodowane przez inne czynniki, będzie to mniejszy koszt niż wykonanie na własną rękę zastrzyki lub rezonans.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że moja odpowiedź Panu pomogła.
Witam ból z tyłu kolana na udzie i łydce może być spowodowany przeciążeniem tkanek miekkich np mięśnia lub powięźi a może być to objaw z kregosłupa lędżwiowego.w trakcie wizyty zawsze robimy badanie różnicujące czy jest to ból dyskowy czy mięśniwo powięziowy i następnie dobieramy metodę leczenia.Ubutki neurologiczne czyli zanik mięśnia czworogłowego oraz drętwienie palca może sugerować ucisk krażka miedzykręgowego na struktury nerwowe np poziom z którego unerwiany jest mięsień czworogłowy i to powoduje jego osłabienie i zanik.Napewno rezonans oraz badanie neurologiczne potwierdziłyby lub wykluczyły pochodzenie dyskowe.Trudno to stwierdzić bez badania.pozdrawiam