Co może być przyczyną pogarszającego się wzroku?

4 odpowiedzi
Mam problem z oczami który ciągnie się już cztery lata. W 2011 roku miałam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego (oko prawe) i byłam leczona dożylnymi sterydami na Oddziale Klinicznym Kliniki Okulistyki. Leczenie przyniosło bardzo dobry skutek, wzrok w prawym oku wrócił w 95%. Niestety problemy z moimi oczami nie ustały. Zaczęły się bóle w wewnętrznym kąciku oka (zazwyczaj najpierw w lewym, potem w prawym oku), a potem ból przechodził głębiej, tak że odczuwałam go przy poruszaniu oczami. Do tego doszły powidoki, wrażenie łuny na świecącymi przedmiotami np. latarniami oraz szczególnie rano widzenie jakby przez mgłę. Lekarze okuliści nie znajdują podczas badań niczego nieprawidłowego, jeden z nich przepisał mi krople do oczu Yellox i po nich bóle ustały. Niestety bóle i problemy się powtarzają 2-3 razy w roku, a za każdym razem jestem zmuszona używać kropli aby nie dopuścić do kolejnego zapalenia nerwu, a krople te mi generalnie nie służą jak są podawane za często. Pojawił się śnieg optyczny w polu widzenia, plamy i dużo mętów. W momentach nasilenia objawów mam wrażenie ucisku na oczy, rozpierania, chociaż w badaniu okulistycznym wszystko jest dobrze (ciśnienie też) - kiedyś używałam kropli Naclof i Lotemax i po dwóch tygodniach objawy ustąpiły żeby za klika dni znowu powrócić. Nie wiem już co mam robić w tej sytuacji, jak się leczyć i czy mam szanse na wyzdrowienie. Byłam diagnozowana w kierunku SM, tocznia, RZS i boreliozy- wszystkie wyniki ujemne. Co w takiej sytuacji należy zrobić?
Problem, o którym Pani pisze jest na tyle złożony, że nie jest możliwe rozwiązać go bez rozmowy na temat Pani ogólnego stanu zdrowia, wywiadu rodzinnego, szczegółowego badania okulistycznego, i również specjalistycznych badań oceniających stan nerwu wzrokowego i siatkówki. Często udaje się znaleźć przyczynę dolegliwości, ale czasami zdarza się, że niestety bardzo trudno jest ją ustalić. Pozdrawiam.

Proszę o kontakt poniważ opisane schorzenie wymaga pogłębionej diagnostyki neurologicznej i naczyniowej
Witam . W diagnostyce należałoby wykluczyć problemy z tarczycą oraz zapalnie mięśni , które poruszają gałką oczną. Poprawy po zastosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz sterydów są chwilowe, więc należy kontynuować diagnostykę , także w kierunku np. zmian naczyniowych. Myślę ,że oprócz okulisty powinien diagnozować Panią internista i neurolog. Trudno odpowiedzieć na Pani pytanie nie widząc wyników badań (ostrość wzroku, pole widzenia, OCT). Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Wygląda na to , że leczenie zapalenia nerwu wzrokowego przyniosło znakomite efekty. Późniejsza diagnostyka tez nie wykazała chorób ogólnych to tez dobra wiadomość. Zwykle dolegliwości , o których mowa są spowodowane np. przez RZS. Najbardziej prawdopodobne wydaje się , że jest to skutek uboczny zapalenia nerwu wzrokowego. Żeby móc więcej powiedzieć musze zbadać oczy. To co mogę zasugerować to ogólne wzmocnienie odporności ( Wit. C , Pau de Arco, kompleks Wit. z grupy B, Mumio ). Pozdrawiam i zapraszam. Alicja Błażej-Waskiewicz Opticador Warszawa