Cierpię na zaburzenia odżywiania. Od kiedy pamiętam odczuwałam lęk przed próbowaniem nowych rzeczy.

3 odpowiedzi
Cierpię na zaburzenia odżywiania. Od kiedy pamiętam odczuwałam lęk przed próbowaniem nowych rzeczy. Niestety mam już 22 lata i problem wciąż nie znikł, co odbija się na moim zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jest dosłownie kilka rzeczy, które jem przez co prawie codziennie jem to samo. Gdy mam spróbować czegoś nowego nachodzi mnie lęk, którego sama nie jestem dokładnie wytłumaczyć. Kiedy już zdecyduję się, żeby czegoś spróbować (co zdarza się bardzo rzadko) odczuwam odruchy wymiotne nawet jeśli jakiś produkt mi smakuje. Tak jakby mój organizm wiedział, że próbuję czegoś nowego i wysyła mi dziwne sygnały w postaci odruchów wymiotnych. Chciałabym wreszcie coś z tym zrobić. Co mi dolega i gdzie powinnam się zgłosić po pomoc?
Pani problem nie zniknął sam, a silnie na Panią wpływa i uprzykrza życie - to znak, że warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Dokładną diagnozę może przeprowadzić i postawić lekarz psychiatra - warto udać się na konsultację. W czasie pandemii są lekarze oferujący pierwsze wizyty online lub przez telefon. Przyda się też kontakt z psychoterapeutą, najlepiej specjalizującym się w problemach z jedzeniem. Terapeuta może pomóc w poradzeniu sobie z lękiem, jaki towarzyszy próbowaniu nowych pokarmów. Dodatkowo może Pani skorzystać z pomocy dietetyka/psychodietetyka (też mającego doświadczenie w pracy z osobami z problemami z jedzeniem).
Na tu i teraz może Pani pomóc sobie dbając o wypoczynek, relaks, robienie tego, co sprawia Pani przyjemność. Od dziś można znów chodzić do lasu; jeśli ma Pani taką możliwość, spacer w otoczeniu natury może dać Pani trochę ukojenia i spokoju.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To, co Pani opisuje, może wskazywać na tzw. neofobię żywieniową. Choć ujawnia się ona w dzieciństwie, może niestety "przetrwać" do wieku dorosłego. Leczeniem zajmują się wyspecjalizowani terapeuci, np. ośrodku we Włocławku.
Na podstawie tego co Pani piszę, widzę że Pani problem w sposób dotkliwy wpływa na Pani życie. Bardzo ważne jest aby skonsultowała się Pani z lekarzem, który zleci odpowiednie badania: morfologię, badania hormonalne i inne, które uzna Pani za stosowne. Polecam również aby skonsultowała się Pani z psychoterapeutą. Zaburzenia odżywiania bardzo często wynikają z trudności emocjonalnych, z którymi często ciężko nam się zmierzyć w pojedynkę. Psychoterapeuta może pomóc "przepracować" trudne emocje takie jak lęk, złość czy poczucie winy. Wypracuje też z Panią plan działania, w którym wskaże Pani możliwe ścieżki postępowania w sytuacjach silnego lęku przed jedzeniem. Proszę zadbać również o siebie: zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu, o to aby przebywać na świeżym powietrzu oraz o to, aby pić odpowiednią ilość płynów. Życzę dużo zdrowia! pozdrawiam serdecznie. Adrianna Bereziuk

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.