Chciałbym zapytać co oznacza stwierdzenie z poradni ppp deficyty wybiorczy zdolności intelektualnych

7 odpowiedzi
Chciałbym zapytać co oznacza stwierdzenie z poradni ppp deficyty wybiorczy zdolności intelektualnych. Wynik 84 w skali wisc-r.
To oznacza, ze przebieg rozwoju intelektualnego dziecka jest lekko poniżej normy. Deficyt wybiorę natomiast - ze niektóre płaszczyzny rozwijają się gorzej niż u rówieśników.

Dzień dobry, test o którym Pani pisze sprawdza możliwości intelektualne dziecka na różnych płaszczyznach w skali słownej i bezsłownej. Deficyt wybiórczych zdolności intelektualnych oznacza, że w pewnych obszarach dziecko jest słabiej rozwinięte w swojej skali wiekowej lub inaczej niektóre zdolności intelektualne są bardziej rozwinięte, a inne mniej rozwinięte. Ogólny wynik, który Pani podała oczywiście jest też istotny, natomiast żeby w pełni zrozumieć, jak funkcjonuje Pani dziecko trzeba też spojrzeć na podskale składające się na wynik ogólny. Sugeruję udać się na wizytę do psychologa, który robił test, w celu omówienia opinii, gdyż nawet jeżeli dziecko ma deficyt to można nad nimi pracować i diagnoza jest bardzo pomocna w ustaleniu zadań uprawniających deficyt.
Też uważam, że najlepiej skontaktować się z diagnostą, który przeprowadził test i poprosić o omówienie wyników.
Pozdrawiam!
Dzień dobry. Najlepszym rozwiązaniem jest omówienie wyników i wątpliwości z psychologiem który przeprowadzał badanie. Pozdrawiam. Joanna Mokosa.
WISC-R to najbardziej popularny test do diagnozy inteliigencji, jej struktury, gdyż sklada się ona z różnych funkcji. Jezeli istnieja wybiorcze deficyty inteligencji, to oznacza, ze niektore funkcje rozwijaja sie wolniej, inne z kolei prawidlowo, lub nawet z wyprzedzeniem w sosunku do normy. IQ -84 oznacza,, ze globalny wskaźnik poziomu intelektualnego jest ponizej przecietnej.; jest on wtornie obnizony przez wystepujace deficyty. W praktyce oznacza to, ze dziecko moze miec problemy w jakimś obszarze nauki, w innym natomiast moze radzic sobie dobrze. Opisanie przez psychologa wybiorczych deficytów pozwoli zaplanowac rodzaj oddziaływan terapeutycznych ukierunkowanych na stymulacje I rozwój problemowych obszarów funkcjonowania intelektualnego, a tym samym opanowac trudnosci szkolne.
Pozdrawiam
Zdecydowanie najlepiej będzie omówić wyniki z diagnostą wykonującym i opisującym test. Najlepiej u źródła dowiedzieć się jak ukierunkować działania żeby zoptymalizować rozwój badanego.
Pozdrawiam serdecznie ????
Dzień dobry. IQ 84 wskazuje na obniżony ogólny poziom sprawności intelektualnej. Nie są to deficyty wybiórcze w sensie parcjalne, tak jak to ma miejsce np. w dysleksji, gdy ogólna sprawność intelektualna jest co najmniej w normie. Żeby powiedzieć więcej o funkcjonowaniu dziecka należałoby przeanalizować profil jego zdolności, a to najlepiej zrobi psycholog, który je badał, gdyż oprócz wyników ma również dane z obserwacji dziecka. Pozdrawiam. Iwona Walacz