Bolesne wspomnienia

5 odpowiedzi
Co mi dolega?
Jako mała dziewczynka ciężko zachorowałam byłam w śpiączce. Rodzice mnie nie odwiedzali w tym czasie. Później widziałam śmierć innych dzieci. Rok po tej sytuacji zaczęły męczyć mnie nocne koszmary, obrazy które pojawiały sie w ciągu dnia. Boje się szpitali,lekarzy, badań...
Odizolowałam się od znajomych, moje zainteresowania przestały być ciekawe. Często byłam smutna i zapłakana. Nie rozumiałam dlaczego to obrazy są...
w wieku 18 lat walczyłam po raz drugi o życie w karetce tylko po to by dwa lata później zostać zgwałcona przez chłopaka.
Dzisiaj jestem studentka.
Koszmar jednak trwa nadal, towarzyszy mi ogromny lęk, unikam miejsc,rzeczy osób które przypominają mi o tym co sie wydarzyło. W nocy złe śpię często sie budzę, mam problemy z jedzeniem,koncentracją. Jestem odizolowana od rówieśników.Nie ufam nikomu. Łatwo wpadam w złość, często płaczę. Mam wrażenie ze żyje za grubą szybą.
Boje się że mam jakąś chorobę psychiczną
Przepraszam ze pisze o tym tutaj-tak jest mi łatwiej.
Z opisu pani stanu psychicznego nie wydaje się, żeby pani wymagała opieki psychiatrycznej. Proszę rozejrzeć się we Wrocławiu za pomoca psychoterapetyczną, nie psychologiczną . Jestem głęboko przekonana, że psychoterapeuta pomoże pani uporządkować tzw życie wewnętrzne , co w efekcie ulży pani cierpieniom. Powodzenia .

Z tego, co Pani opisuje, są to objawy stresu pourazowego. Proszę podjąć psychoterapię, najlepiej u osoby, która ma odpowiednie kwalifikacje (terapia poznawczo-behawioralna stresu pourazowego lub terapia metodą przedłużonej ekspozycji)
Witam,

z tego co Pani pisze wynika, iż bolesne i traumatyczne przeżycia odcisnęły swoje piętno na zdrowiu psychicznym i wpływają na sposób funkcjonowania i postrzegania świata (np. nieufność względem ludzi). Nie musi być tak jednak zawsze- wizyta u psychiatry pomoże Pani w aktualnych objawach a skierowanie na psychoterapię może pomóc w nabraniu większej pewności, ufności i unikaniu izolacji.
Polecam Pani również lekturę książki "Uleczyć traumę" Levina- jako cenną lekturę mogącą pomóc uporać się z przeżywanymi trudnościami- pomimo tego zachęcałbym gorąco do zgłoszenia się do psychiatry, by zaplanował dla Pani odpowiednie leczenie

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
gabinetspectrum.pl
Wszystko co nas dotyka składa się na sumę doświadczeń, na "matrycę" przez którą postrzegamy świat, siebie i innych. W Pani przeszłości sporo było traumatycznych doświadczeń,To zrozumiałe, że rzutują one na obecne Pani samopoczucie, stąd zapewne zaburzenia, o których Pani pisze. Doradzałabym psychoterapię, aby uporać się z nimi i zrozumieć mechanizmy oddziaływania przeszłości na aktualne objawy. Proszę nie zwlekać z podjęciem terapii, przyniesie Pani ulgę i pomoże uporządkować relacje z innymi. To, o czym Pani pisze nie jest chorobą psychiczną sensu stricte, raczej spełnia kryteria zaburzeń adaptacyjnych lub zaburzeń stresowych pourazowych. Pozdrawiam.
Witam.

Opisuje Pani kilka bardzo trudnych sytuacji ze swojego życia. Pisanie o nich może trochę pomóc, jednak często trzeba trwalszych, bliższych oddziaływań, by poradzić sobie z trudną przeszłością. Do tego pomocna może być psychoterapia. Opisuje Pani również swoje dolegliwości, które z kolei można leczyć psychiatrycznie. Zachęcam Panią do odbycia konsultacji psychiatrycznej. Po badaniu psychiatrycznym, będzie możliwe postawienie rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto również wybrać się do psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!