Bole kregoslupa mam juz od kilku lat ale od wrzesnia 2017 bol jest ciagly,promieniujacy na prawe bio

7 odpowiedzi
Bole kregoslupa mam juz od kilku lat ale od wrzesnia 2017 bol jest ciagly,promieniujacy na prawe biodro. Wystepuja dretwienia. Bol byl tak silny ze mialam problem zeby dojsc do toalety,dostawalam morfine,zastrzyki z kortyzonem,caly czas chodze na cwiczenia. Bol sie zmniejszyl na tyle ze jestem w stanie sie troche wiecej poruszac,ale nadal boli podczas siedzenia,czesto promieniuje do pachwiny albo schodzi w dol do kolana. Zrobilam rezonans i dostalam opis ale nie bardzo wiem co on dla mnie znaczy,czy moge prosic o objasnienie opisu i co mnie czeka albo co moge zrobic zeby przestalo wreszcie bolec.....
Opis....Odwodnienie i niewielkiego stopnia zwezenie tarczy m-kregowej L5/S1. Zmiany przeciazeniowe w stawach m-wyrostkowych. Stozek rdzenia w normie.
Na poziomie L5/S1 widoczna centralna protruzja materialu tarczy m-kregowej na 2,5mm z cechami pekniecia pierscienia wloknistego i z przyleganiem do przedniej powierzchni worka oponowego,ktorego wymiar AP w lini posrodkowej wynosi 14mm.
Na poziomie L4/L5 widoczne niewielkie szerokopodstawne uwypuklenie materialu tarczy m-kregowej na 2,5mm z modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego,ktorego wymiar AP wynosi 15mm oraz nieznacznym splyceniem zachylkow i otworow m-kregowych.
Witam serdecznie,

do szczegółowego opisu potrzebny jest lekarz specjalista: ortopeda, radiolog. Jeżeli ma Pani ucisk wywołany przyczynami mechanicznymi czyli np. wytarciem się "mazi stawowej" tym bardziej konieczna jest wizyta u ww. specjalistów. Psycholog może pomóc kontrolować Pani emocje i relaksacją wprowadzać w stan odprężenia, jednak ból fizyczny mający przyczynę w uszkodzeniach mechanicznych konkretnych części ciała należy zwalczać lekami, operacją, dietą.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Czy ktokolwiek zbadał Cię funkcjonalnie tzn. w jaki sposób m in. stoisz na prawej/lewej nodze (objaw Trendelenburga ?Duchenne'a?) W jaki sposób siedzisz?(czy ciężar ciała oparty jest również na kości ogonowej? ) W jaki sposób oddychasz ?(sposób oddechu generuje konkretne ciśnienia w jamach ciała i jest pierwotnymi czynnikiem kształtujących następczo odpowiednie napięcie mięśni) ?Jeśli nie to na chwilę obecną nie masz diagnozy czynnościowej:stwierdzenia co i dlaczego działa nie tak,że przyczynia się m in. do zmian strukturalnych w kręgosłupie (dla jasności:Twoje objawy mogą być skorelowane z opisem ale sam opis nie wyjaśnia przyczyn wyżej wymienionych zmian!).
Proponuję poszukać mimo wszystko sprawdzonego fizjoterapeuty który:1. zbierze szczegółowy wywiad odnośnie wszelkich istotnych zdarzeń z punktu funkcjonowania organizmu (urazy,operacje,przebyte i nawracające choroby? ciąże i rozwiązania?) 2. dokona globalnej i szczegółowej oceny funkcjonalnej wraz z 3.palpacją tkanek (co jak i dlaczego jest nadmięśnie napięte?) A następnie 4. postawi diagnozę czynnościową i 5. zaproponuje postępowanie.
To nie brak leków jest przyczyną Twoich dolegliwości.To raczej zmieniony/nieprawidłowy sposób poruszania ciałem przyczynia się do pojawiania się zmian w obraziemi badania jak i przede wszystkim wystąpienia objawów.Jeśli ćwiczenia tylko częściowo pomagają to niekoniecznie są dobrane odpowiednio do Twoich potrzeb.
Dzień dobry !
Należy ustalić przyczynę dolegliwości poprzez rozmowę oraz bezpośrednie badanie pacjenta. Dopiero po tych czynnościach można zinterpretować wynik badania rezonansu magnetycznego oraz ustalić plan leczenia przyczynowego i przeciwbólowego. W razie potrzeby zapraszam na konsultację.
Objawy są charakterystyczne dla zmian ujętych w opisie. Koniecznie proszę zgłosić się do fizjoterapeuty najlepiej specjalizującego się w mechanicznej diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa polecam certyfikowanego specjalistę metody McKenzie. Jeśli nawet posiada pani wskazanie do operacji - sądzę. że neurochirurg lub ortopeda może wydać pani takie skierowanie - to jednocześnie ma pani spore szanse na całkowite pozbycie się dolegliwości bez operacji pod warunkiem bardzo dobrego prowadzenia terapeutycznego przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, poprzedzonego wnikliwą oceną stanu. Nie wiem jakie ćwiczenia pani wykonuje, ale ćwiczenia uniwersalne na kręgosłup, tudzież wzmacniające mięśnie nie są w mojej ocenie w obecnym stanie wskazane.
Sugeruję wizytę: I wizyta - terapia kręgosłupa poprzedzona diagnostyką - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Nic nie zamieni badania lekarskiego. Wiele osób w opisie może mieć podobne zmiany, ale dopiero ocena stanu klinicznego jest w stanie dać odpowiedź na pytanie, co jest przyczyną ich dolegliwości. Należy zgłosić się na konsultacje do lekarza zajmującego się leczeniem chorób kręgosłupa. Pozdrawiam
Sprawa wymaga osobistej wizyty u specjalisty w celu badania lekarskiego i obejrzenia wyników badań obrazowych. Leczę takie stany, ale nie przez internet. Zapraszam na konsultację, postaram się pomóc.
Krzysztof Zapałowicz
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe,