Ból zęba leczonego kanałowo dawno temu

13 odpowiedzi
Dzień dobry. 9 lat temu miałam leczoną kanałowo górną, prawą szóstkę. Ząb był dobrze zrobiony, przez 8 lat nie dawał żadnych objawów bólowych. Rok temu delikatnie się ukruszył, i niestety przez mój strach przed dentystą zwlekałam z wizytą i wypadła cała plomba. 3 tygodnie temu ząb zaczął boleć, przy jedzeniu słodyczy odczuwałam "rwanie". Jednak w tym samym czasie przewiałam sobie mięśnie twarzy. Po udaniu się do dentysty ze zdjęciem rentgenowskim została mi założona nowa plomba z informacją, że nie ma prawa nic mnie boleć ani rwać, ponieważ nic nie zostało uszkodzone i nie ma stanu zapalnego ani ropnia. Pomimo tego ząb bolał mnie jeszcze 4 dni po wizycie z promieniowaniem do prawego kła (3 dni używania dentoseptu przyniosło ulgę). Zmieniłam nawet szczoteczkę do zębów na miękką i przyniosło to tylko delikatną poprawę. Teraz 3 tygodnie po wizycie ząb zaczął znowu pobolewać (zaczął przy jedzeniu ciastek, jest też szansa ponownego przewiania ponieważ bolą mnie mięśnie karku i ucho). Teraz pytanie jest takie, czy ząb/dziąsło stało się nadwrażliwe w wyniku przewiania? Dlaczego ząb pobolewa przy jedzeniu słodyczy? Dlaczego ból promieniuje raz do kanałowo leczonej szóstki a raz do kła, a raz boli tylko szóstka?
WITAM
NIE JESTEM WSTANIE BEZ BADANIA KLINICZNEGO I RADIOLOGICZNEGO ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIE. ZAPRASZAM NA KONSULTACJE. POZDRAWIAM

Witam, takie typowe "rwanie" najczęściej dotyczy zębów żywych , a nie leczonych już kanałowo.Konieczne jest wykonanie zdjęcia i ocena stanu kości oraz zębów sąsiednich.Na podstawie informacji uzyskanych od Pani nie moge odpowiedzieć na zadane pytania.Zapraszam na konsultację, pozdrawiam.
Skoro ząb szósty został przeleczony kanałowo to znaczy że jst martwy i na pewno nie boli zarówno po jedzeniu ani z innych przyczyn. Tym bardziej że lekarz wykonał rtg i stwierdził że jest ok. Skoro jednak czuje Pani ból podczas jedzenia słodyczy to ....trzeb aprzestać je jeść :-) . A na poważnie to z pewnością gdzieś w zębie obok ma Pani odsłoniętą szyjkę zęba lub ubytek i podczas jedzenia słodyczy bakterie zamieniaj cukier na kwas i ząb zaczyna boleć . Ból może promieniować na okoliczne zęby i czasami trzeba się natrudzić aby znaleźć faktyczną przyczyne bólu. Prosze udać się do lekarza który Panią leczy i na pewno Pani pomoże
najprawdopodobnie dzieje się coś złego z sąsiadującym zebem obok
Dzień dobry Pani
możliwe, że występują u Pani jednocześnie dwa problemy, które nakładają się na siebie.
1. Bóle karku, ucha (prawego) w wyniku "przewiania". Mogą promieniować do zębów po prawej stronie. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub laryngologa, który zleci odpowiednie leczenie.
2. Bóle pochodzące od dawno leczonej kanałowo szóstki. Zawsze w takiej sytuacji biorę pod uwagę możliwość ponownego przeleczenia kanałowego, zwłaszcza jeśli bóle nie ustąpią i wykluczone zostaną inne przyczyny (ucho, sąsiednie zęby).
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska
Dzień dobry. Niestety taki przypadek wymaga ponownej wizyty w gabinecie i sprawdzenia tego miejsca "na żywo". Należy zrobić co najmniej zdjęcie panoramiczne. Nie wykluczona będzie konieczność ponownego leczenia kanałowego. Tak niestety tez się zdarza, Pozdrawiam, RS
Dzień dobry!
Jeżeli boli, to znaczy,że ma prawo boleć.
Zawsze jest jakaś przyczyna.
Wątpię, żeby bolało z powodu przewiania.
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam
Agnieszka Sicińska
Pierwotną przyczyną bólu jest inny ząb z ubytkiem próchnicowym , po tej samej stronie łuku zębowego ( może być w szczęce lub w żuchwie ). Obstawiam prawą górną 3. Do pełnej diagnozy potrzebny byłby aktualny pantomogram . Pozdrawiam i życzę zdrowia .
Witam!
Objawy u Pani są tak nietypowe,iż trudno odpowiedzieć na Pani pytanie bez wizyty w gabinecie. Należy również wykonać zdjęcia rtg, czy ząb szósty został prawidłowo przeleczony kanałowo. Pierwszorzędowe jest leczenie przeziębienia w ew.tym stanu zapalnego zatoki szczękowej. Objawy te mogą się pokrywać. Dopiero po wyleczeniu przeziębienia można przystąpić do diagnostyki stanów zapalnych pochodzących z jamy ustnej.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry,
Przy tak nietypowych objawach, konieczne jest dokładne badanie kliniczne, żeby ustalić co się z zębem dzieje. Prawidłowo przeleczony kanałowo ząb nie ma prawa boleć, bo nie jest unerwiony. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jest złamany gdzieś głęboko i tego nie widać na pierwszy rzut oka.
Biorąc pod uwagę opisaną sytuację, może to być też ból dziąsła otaczającego ząb, które wcześniej podrażnione, może być np. uciskane przez nowe wypełnienie.

Bez badania i obejrzenie zdjęcia RTG też ciężko mi stwierdzić skąd ten objaw promieniowania do trójki.
Witam. Przykro mi, ze strach przed dentystą jest tak duży, ze nie zgłosiła się Pani do stomatologa od razu po zaobserwowaniu ukruszenia. Niestety, jeżeli całe wypełnienie wypadło jest ryzyko, ze dobrze przeliczony ząb uległ powtórnej infekcji gdyż system kanałowy nie był odpowiednio chroniony przed środowiskiem jamy ustnej. Jest również ryzyko, ze doszło do pęknięcia zęba. Szóstka to ząb wielokorzeniowy, żeby dokładnie ocenić stan tkanek okołowierzchołkowych i ewentualnych zmian należałoby wykonać wycinkową tomografie komputerową tej okolicy i na podstawie tej tomografii, opisanych przez Panią dolegliwości i dokładnego badania bezpośredniego postawić diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie. Jeżeli.bol zęba występował bezpośrednio po zwężeniu nowego wyeolnienia raczej nie wiązałabym go przyczynowo z przewianiem.
Życzę powodzenia w dalszym leczeniu i mam nadzieje, ze ból wkrótce ustąpi!
Pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik
Witam,
w wyniku utraty wypełnienia i zwlekania z wizytą u lekarza dentysty mogło dojść do zakażenia kanałów korzeniowych- nie tylko tych poprawnie przeleczonych, ale także tych , które każdy ząb posiada, a nie są dostępne podczas prawidłowego leczenia- może to być jedna z wielu przyczyn Pani dolegliwość.
Natomiast bóle odczuwane przez Panią w okolicy karku i ucha mogą również być spowodowane wieloma czynnikami m.in. porażeniem gałęzi nerwu twarzowego(w wyniku "przewiania"), ale i być zębopochodnymi , promieniującymi do przyległych okolic, dlatego warto zgłosić się do lekarza dentysty w celu dalszej diagnostyki. Pragnę zaznaczyć, że ze względu brak pełnego obrazu diagnostycznego i klinicznego są to możliwe przyczyny Pani problemów.
Witam serdecznie,
Bez bezpośredniego badania oraz oceny RTG trudno jest stwierdzić przyczynę bólu - być może wypełnienie powoduje podrażnienie brodawki międzyzębowej, być może ból powoduje inny ząb, np. sąsiednia piątka, może też być jakaś nieprawidłowość związana z leczeniem kanałowym - niewidoczny na RTG kanał boczny, lub też kanał dodatkowy, nareszcie możliwe też, że przez okres, gdy miała miejsce nieszczelność odbudowy, lub też po utracie wypełnienia kanały, choć prawidłowo wypełnione, uległy wtórnemu zakażeniu ze środowiska jamy ustnej. A i to są tylko najbardziej prawdopodobne opcje. Polecam więc udać się do dentysty, podzielić się spostrzeżeniami i poddać dokładnemu badaniu.
Z poważaniem
Łukasz Łużniak