Ból pleców, karku, ramion

21 odpowiedzi
Jestem kobietą, mam 28 lat, masa w normie. Od 1,5 roku cierpię na ból pleców, pojawiający się głównie w odcinku piersiowym, między łopatkami, ból karku, ramion, rzadziej w odcinku lędźwiowym. Od pewnego czasu pojawiło się nieprzyjemne uczucie skurczu / napięcia pośrodku pleców, biegnące wzdłuż kręgosłupa. Pojawia się ono już rano po schylaniu. Podczas pracy (biurowej) ból pojawia się w klatce piersiowej około godziny 10-11 i cały czas się nasila. Zaczyna zanikać podczas wychodzenia z pracy (dosłownie w trakcie chodzenia) i powraca popołudniem lub wieczorem. W opisie badania RTG zrobionego rok temu, wymieniono: lordoza szyjna spłycona, obniżenie krążków międzykręgowych C3/C4 i C4/C5, zaostrzenia tylnych krawędzi przyległych trzonów kręgowych, zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Kyfoza piersiowa pogłębiona, lewoboczne skrzywienie kręgosłupa piersiowego z rotacją kręgów, guzki Schmorla trzonów w dolnym odcinku piersiowym. Lekarz ortopeda traumatolog na informacji wpisał: napięcie mm. przykręgosłupowych, bolesny odcinek międzyłopatkowy, neurologicznie bez ubytków. Wykonuję zalecone przez fizjoterapeutów ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców, brzucha i otwarcie klatki, rozciągam się, korzystam z piłki ortopedycznej oraz wałka do masażu. Wszystkie te zabiegi nie przynoszą skutku - ból i napięcie powracają tego samego dnia. Odbyłam w ciągu roku 2 rehabilitacje (prądy, laser, pole magnetyczne, ćwiczenia), jednak przynoszą one ulgę tylko na 3-4 tygodnie. Proszę o informacje co mogę zrobić w swojej sytuacji by poprawić komfort życia? Czy jest potrzebny jakiś zabieg? Do jakiego specjalisty (fizjoterapeuty / lekarza) należy się udać po poradę?
Szanowna Pani, zapraszam Panią na wizytę, na której bedę mogła powiedzieć coś więcej na temat Pani problemu, gdyż cieżko jest stawiać hipotetyczną diagnozę nie widząc i nie badając pacjenta. Ponadto bardzo ważny jest wnikliwy wywiad. Na podstawie Pani objawów na myśl nasuwa mi się pare rzeczy: poranny ból zwiazany z problemem krążka międzykręgowego ( trzeba zrobić rezonans kregosłupa, RTG nie wystarczy), problem mięśniowo-powięziowy, problem wisceralny ( żołądek, wątroba), nerwica, stres, trauma? Na pewno zabiegi typu laser i prądy Pani nie pomogą. Konieczna jest terapia indywidualna.

Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się niemowlętami. Nie wiem czemu portal skierował Pana/Pani pytanie do mnie
Cześć:) z tego co opisujesz wygląda na to że masz przewlekłe przeciążenie mięśni z przemieszczeniem kręgów jako kompensacja. Pewnie już od dawna masz te przeciążenie Ale ból zaczął się być bardziej wyraźny z powodu trwale utrzymującego się napięcia i patologicznego ustawienia kręgów jak również ograniczonego ślizgu między kręgami. Sądzę że będę z stanie ci pomóc. Warto przyjść w celu rozmasowania i skorygowania patologicznego ustawienia kręgów. Warto też pić dużo wody by krążki'międzykręgowe były bardziej elastyczne (około 3 litrów dziennie).
Witam serdecznie,
dziękuję przede wszystkim za tak szczegółowy opis Pani przypadku. Myślę, że ponowna wizyta u doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty lub osteopaty powinno przynieść pozytywne rozwiązanie problemu przede wszystkim na dłuższy czas. Jeżeli problem wraca to znaczy, że nie została znaleziona jego przyczyna - jest poprawa, więc fizjoterapeuta pracował w dobrym miejscu, ale tylko na objawach. Warto by się zastanowić jaka jest przyczyna takich dolegliwości? Oczywiście z opisu Pani dolegliwości od razu do głowy przyszedł mi górny i dolny otwór klatki piersiowej (czyli terapia i ćwiczenia nakierowanie na otwarcie klp), ale jeżeli nie daje to pozytywnych efektów na dłuższy czas to warto by zajrzej do narządów wewnętrznych (terapia wisceralna) oraz zastanowić się czy nie miała Pani żadnych poważniejszych urazów/wypadków/złamań/skręceń oraz operacji/dużych blizn (wtedy trzeba by również popracować z dala od miejsca objawów np. kończynach dolnych). Pozdrawiam i mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.
Witam serdecznie. Proponuję skorzystać z usług fizjoterapeuty, który po wcześniejszym dokładnym badaniu i zapoznaniu się z Panią przypadkiem, wykona u Pani techniki terapii manualnej. Jeżeli zalecane przez fizjoterapeutów ćwiczenia przynosiły efekty, należy je wykonywać systematycznie. Po konsultacji z dobrym ortopedą, można skorzystać np z orthokine, które może skutecznie zredukować dolegliwości bólowe. W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Witam
Z podanych przez Panią informacji wynika że podłożem opisanych objawów jest mechaniczny ucisk (nie zapalenie) generowany z kręgosłupa. Tylko przy takim podłożu bólu może dochodzić do poprawy podczas ruchu (stan zapalny pogarsza się podczas ruchu). Z informacji tych trudno powiedzieć dokładnie jaka jest przyczyna tego ucisku. Zachęcam Panią do umówienia się na wizytę i skorzystania z diagnozowania i terapii McKenziego. Jest to przede wszystkim metoda diagnostyczna, a nie tylko terapeutyczna, jak to ma miejsce w przypadku większości metod fizjoterapii. Dopiero po postawieniu dokładnego rozpoznania na potrzeby terapii ruchowej możliwe jest skuteczne leczenie.
Pozdrawiam,
Rajmund Tomczakowski
Witam
Tutaj potrzebna jest dogłębna analiza biomechaniki całego ciała ze względu na te wszystkie deformacje. Prześledzenie Pani dobowej aktywności i pewnie wprowadzenie paru zmian w ergonomię np: spania , siedzenia itp. Polecam udać się do dobrego terapeuty manualnego. Osoba z doświadczeniem będzie w stanie ocenić stopień zaawansowania zmian , możliwość ich kompensacji i wyleczenia. Dobierze stopniowo właściwy trening w najbardziej kluczowych momentach procesu leczniczego.
Pozdrawiam
Pani problemem powinien zająć się fizjoterapeuta, który specjalizuje się w terapii manualnej. Mimi jakiś zmian strukturalnych, jest też zapewne sporo funkcjonalnych poczawszy od mięśni a skończywszy na stawach kręgosłupa.
Sugeruję wizytę: - 450 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Problemy, które Pani opisała mają prawdopodobnie związek z jamą brzuszną - narządami wewnętrznymi oraz przeponą. Zbyt duże napięcie przepony (zwłaszcza podczas pracy siedzącej) może powodować nacisk i wzbudzać napięcie narządów wewnetrznych (być może zauważyła Pani jakieś problemy żołądkowo-jelitowe - zaparcia, biegunki, wzdęcia, niestrawność). Narządy wewnętrzne unerwiane są właśnie z układu nerwowego współczulnego, który przebiega wzdłuż odcinka piersiowego kręgosłupa - stąd najczęstsze bóle między łopatkami i promieniowanie na kark i ramiona. Zabiegi fizykalne i ćwiczenia nie przyniosą tutaj efektów, gdyż nie dotykają przyczyny problemu. Potrzebuje Pani najprawdopodobniej terapii wisceralnej. Proszę poszukać w okolicy Piaseczna takiego terapeuty manualnego. W razie czego zapraszam do siebie do gabinetu.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam Panią.
Bardzo często spotykam w pracy pacjentów z tego typu problemami i udaje się im pomóc. Z tego co wnioskuję z opisu to objawy mają bardzo dużą zmienność dobową co bardzo dobrze rokuje. Opis jest dość bogaty jednak musiał bym przeprowadzić jeszcze dokładniejszy wywiad i badanie co umożliwi dobór odpowiedniego ściśle ukierunkowanego leczenia. Polecam metodę McKenziego, pracuję ją od kilku lat z bardzo dobrymi wynikami. Nie widzę w opisie wskazań do jakiegokolwiek zabiegu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry,
1) Zabieg póki co odpada
2) Musi Pani iść do fizjoterapeuty pracującego terapią manualną - zabiegi fizykalne rzadko kiedy przynoszą oczekiwany skutek (czasami podświadomość że "coś jest robione" działa bardziej niż sam laser itd.) :)
3) Zastanowiłbym się nad kwestią ćwiczeń wzmacniających w tym wypadku na rzecz rozluźniania mięśniowo-powięziowego, pracy z przeponą (w pierwszej kolejności)
4) Dużo zależy od tego jaki tryb życia Pani prowadzi tzn. jak wiele w nim przewlekłego stresu, emocji itp.
5) Guzkami również na razie bym się nie przejmował bo występują często nie dając objawów aczkolwiek mogą być skutkiem przebytej w wieku dorastania choroby Scheuermanna - czy w tym okresie kręgosłup bolał?

To oczywiście tylko porady i hipotezy. Musiałbym z Panią porozmawiać i zbadać.
Tak jak wspomniałem wyżej pierwsze co powinna Pani zrobić to udać się do dobrego fizjoterapeuty pracującego manualnie. Pozdrawiam,
DB
W takich przypadkach niezbędna jest terapia manualna by przywrócić funkcje kręgosłupa oraz zbalansować napięcia mięśniowo-powięziowe. Uczucie sztyletu w plechach da się zwykle zlikwidować jednym zabiegiem, ale w Twoim przypadku pewnie trzeba będzie poddać terapii cały kręgosłup. Jak już nic nie będzie bolało, swobodna ruchomość w pełnych zakresach - wtedy ćwiczenia domowe.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
należy przede wszystkim określić główną przyczynę Pani dolegliwości- czy pochodzi ona od odcinka szyjnego czy piersiowego kręgosłupa. Jestem niemalże pewien, że niezbędny będzie zabieg manipulacji kręgosłupa (potocznie "nastawianie"). Jeśli problemem jest kręgosłup piersiowy, wówczas znaczącą poprawę można osiągnąć już po pierwszej wizycie. W celu podtrzymania poprawy zaleca się:
- indywidualnie dobrane ćwiczenia
- masaż rozluźniający nadmiernie napięte mięśnie
- naukę prawidłowych nawyków ruchowych
- fizykoterapia
- metody uzupełniające, np. kinesiologytaping

Zapraszam na wizytę, która pozwoli lepiej się poznać i zastosować odpowiednie leczenie

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam Panią,

przede wszystkim domyślam się jak uporczywe mogą być te nawracające dolegliwości. WIdzę, że podeszła Pani bardzo profesjonalnie do problemu i faktycznie wykonuje najbardziej zalecane w tego typu dolegliwościach ćwiczenia.

Najważniejsze zmiany występują w przebiegu odcinka piersiowego, czyli pogłębienie kifozy, czy lewoboczne skrzywienie z lewostronną rotacją - to zawsze będzie wymuszać zwiększanie napięcia mięśnia wielodzielnego, prostownika grzbietu, oraz mięśni płycej położonych odpowiadających za ruchy ściągające łopatki, czy pracę obręczy barkowej (równoległoboczne, czworoboczny).

Co do specjalisty, warto by było spróbować wizyty u fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną, oraz tzw. suchym igłowaniem (dry needling). Praca igłami na punktach spustowych w dużej mierze przynosi rozluźnienie, które ciężko jest zapewnić innymi technikami. Dodatkowo można spróbować postawienia baniek na tę okolicę - niekoniecznie gorących, mogą być próżniowe. Efekty bardzo pozytywne, a z tego co widzę tych technik Pani nie stosowała.

Kilka spotkań z tego typu zabiegami powinno przynieść zamierzany efekt!

W razie dalszej chęci konsultacji zachęcam do kontaktu mailowego: kontakt@physioart .pl

Pozdrawiam serdecznie,
Przemysław Jeziorski
Zapraszam na zabiegi terapii manualnej. Pozwolą one rozluźnić oraz porozciągać mięśnie, co zmniejszy Pani dolegliwości bólowe i zwiększy efektywność ćwiczeń.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Polecam wizytę u osteopaty. Warto również zastanowić się nad ćwiczeniami neurofizjologicznymi. Czy ma Pani problemy z tarczycą? Wydaje mi się, że Pani problem wymaga dokładnej diagnostyki osteopatycznej.
Witam serdecznie.
Pani problem jest zbyt złożony aby stawiać diagnozę drogą internetową.
Zalecam konsultację u Terapeuty Manualnego / Osteopaty.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam,

Bardzo często drętwienie ręki, bóle promieniujące od barku albo łokcia w dół, osłabienie czucia, problemy z chwytaniem drobnych przedmiotów – mogą świadczyć o przeciążeniach w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Z tego co czytam ma Pani siedzący tryb pracy- zalecałbym terapię metodą McKenziego, co godzine w pracy wykonywać z 10 przeprostów, 10 zabiegów TENS.

Zabieg to zawsze ostateczność !
Witam Panią same zabiegi fizykalne nie przyniosą ulgi. Najlepiej było by zastosować terapie manualną która usunęła by przyczyny dolegliwości co do ćwiczeń zgodzę się żeby je wykonywać ale powinny to być ćwiczenia korekcyjne a nie ćwiczenia z broszurki. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Proszę Pani, proponowałbym udać się przede wszystkim do dobrego fizjoterapeuty/osteopaty. Problemy, które Pani opisuje mogą mieć różne podłoże, niekoniecznie muszą pochodzić od kręgosłupa pomimo wyników badania RTG. Raczej wątpię aby ćwiczenia przyniosły skutek gdyż ewidentnie mięśnie są przeciążone. Trening przeciążonych mięśni to nie jest dobre rozwiązanie.. Oczywiście ćwiczenia powodują zmiany chemiczne w ciele na poziomie przeciwzapalnym i jest udowodnione, że same ćwiczenia fizyczne mogą działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie lecz w tym przypadku tak jak Pani opisała, tak się nie dzieje.
Jeśli jest Pani zainteresowana mogę Panią skonsultować i zbadać.
Przyjmuję na Mokotowie więc teoretycznie niedaleko Piaseczna.

Pozdrawiam i zapraszam na wizytę,
Mateusz Małachowski
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,
Z powyższego opisu wynika, że nie korzystała pani z terapii tkanek miękkich i terapii manualnej wykonywanych przez fizjoterapeutę. Fizykoterapia (prądy, laser, pole magnetyczne), i ćwiczenia są dobre, ale nie zawsze wystarczające. Myślę, że terapia manualna kręgosłupa, rozluźnienie napiętych mięśni technikami tkanek miękkich przyniesie szybką poprawę. Kilka wizyt u fizjoterapeuty i powinna Pani odczuć dużą poprawę.
mgr Kamil Struk