Ból kolan - uszkodzone chrząstki stawowe.

11 odpowiedzi
Od kilku lat zmagam się z bólami kolan (6 lat grałam w ręczna i nie raz naraziłam kolana na stłuczenia, krwiaki itp.). W te wakacje postanowiłam przebadać stawy kolanowe i miałam robiony RTG i rezonans magnetyczny (w badaniu rezonansu istnieje zapis „w obrębie trzonu i rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej obecność linijnego, poziomego i odwoniono skośnego obszaru hyperintensywnego, bez ewidentnych cech łączności z powierzchniami stawowymi – w badaniu MR wysokie prawdopodobieństwo poziomo-skośnego i odwoniono przy torebkowego jej pęknięcia) – konsultując wyniki MR lekarze (na NFZ) powiedzieli, że raczej nic mi nie jest, jednak po wizycie prywatnej okazało się, że mam uszkodzone chrząstki stawowej i rozwiązaniem jest kwas hialuronowy bądź artroskopia. Mama dopiero 20 lat i jestem trochę tym przerażona, dlatego chciałam się poradzić, czy warto skonsultować to jeszcze z innym lekarzem, a dopiero potem podjąć decyzje co to tego kwasu. Czy ten kwas pomoże na stałe, czy trzeba to powtarzać, bądź jakie rozwiązanie w moim przypadku będzie najskuteczniejsze?
Kwas hialuronowy ma za zadnie "odżywić, zregenerowć oraz nasmarować" staw kolanowy. W tak młodym wieku jest to " niegłupie" rozwiązanie.
Czy trzeba będzie powtarzać - jest takie prawdopodobieństwo.
Jeżeli ta metoda nie pomoże - wtedy pozostaje kolejny krok - artroskopia
Życzę dużo zdrowia.

Kwas Hialuronowy nie ma wpływu na uszkodzenia łąkotki. Może przynieść poprawę w związku z dolegliwościami wynikającymi z chondromalacji- jeśli takie mają miejsce. W leczeniu uszkodzeń łąkotki należy brać pod uwagę leczenie operacyjne
Pozdrawiam
Witam. Długotrwałe dolegliwości bólowe stawów kolanowych często związane są uszkodzeniem stawu rzepkowo-udowego.Iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego powinny przynieść ulgę. Iniekcję należy powtarzać w razie potrzeby. U młodych ludzi, którzy ze względu na ból znacznie ograniczają swoją aktywność sportową poprawa bywa wieloletnia. Artroskopię wykonałbym w przypadku ewidentnej poprawy po leczeniu kwasem hialuronowym. Pozdrawiam
Nie umiem odpowiedzieć na Pani pytania bez wnikliwego zebrania wywiadu dotyczącego charakteru Pani dolegliwości, zbadania Pani kolana. Wynik MRI jest tylko badaniem dodatkowym. Najogólniej mówiąc ....jeśli sprawcą Pani dolegliwości jest niewielkie uszkodzenie chrząstki to w leczeniu można zastosować kwas hialuronowy, jeśli uszkodzona jest łąkotka to należy rozważyć leczenie operacyjne.
Szanowna Pani,
przede wszystkim musi Pani wybrać jednego lekarza, któremu Pani zaufa i podejmie się proponowanego leczenia. Ze względu na uprawiany sport oraz młody wiek, najlepiej poszukać ortopedy z doświadczeniem w zakresie medycyny sportowej, który Pani wytłumaczy, co tak naprawdę się dzieje i jakie są możliwe ścieżki terapii. Bez szczegółowych danych i osobistego badania, nie można wyrokować czy lepszy będzie kwas hialuronowy (zastrzyki należy powtarzać), czy też konieczna okaże się artroskopia.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
witam, proszę się skonsultować jeszcze z dr Ziółkowskim ortopeda on specjalizuje się w kolanach, a kwas będzie trzeba powtarzać pozdrawiam
Takie uszkodzenie łąkotki nie wymaga zwykle leczenia operacyjnego, w przytoczonym fragmencie nie ma informacji na temat chrząstki stawowej. Podanie kwasu hialuronowego jest stosunkowo bezpieczene i może przynieść ulgę. Pełnej oceny mogę dokonać dopiero po osobistym zbadaniu i ocenie zmian w badaniach.
Kwas hialurynowy pomaga w prawidłowym działaniu stawu, jest składową mazi stawowej. Wstrzyknięcie powinien wykonać specjalista tzn ortopeda który kolanami się zajmuje gdyż źle wykonany może mieć komplikacje . ( na ten temat powinien udzielić informacji ortopeda który poda więcej szczegółów gdyż to nie moje kompetencje). Jest szansa że po zastrzyku stan się znacznie poprawi jednak powinna być także odpowiednia rehabilitacja w celu rozluźnienia struktur stawowych i poprawieniu jego biomechaniki oraz wydzielania naturalnej mazi stawowej. Z praktyki wiem że efekty nie są stałe i konieczne jest wykonanie kilku wstrzyknięć .Uszkodzenie łąkotki to z pewnością spory problem, jednak jeżeli lekarz widzi szanse w zastrzyku to nie pchał bym się od razu na artroskopię.
Uważam że warto spróbować tych zastrzyków i porządnej rehabilitacji, ale decyzję musi podjąć pani i lekarz prowadzący.
Odnośnie innych konsultacji - jak jest możliwość to zawsze warto zasięgnąć innych opinii :)

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do pełnej sprawności.
Witam, niestety nie dam Pani gotowej recepty. Jeżeli to byłyby moje kolana to zdecydowanie spróbowałabym terapii manualnej zanim zdecydowałabym się na jakąkolwiek ingerencję w kolano. Za pomocą terapii manualnej można doprowadzić kolana do sprawności, natomiast nie dam Pani gwarancji, że wszystkie dolegliwości ustąpią ale artroskopia czy kwas hialuronowy tez nie muszą przynieść oczekiwanego efektu. Dodatkowo ingerencja w kolano nawet w postaci wbicia igły zmienia ciśnienie w kolanie co może przyspieszyć powstawanie zmian zwyrodnieniowych w stawie. Pozdrawiam serdecznie Iwona Kłos
Sugeruję wizytę: - 70 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

Bardzo przepraszam, że moja odpowiedź tak długa trwała. Niestety nie otrzymałam żadnej informacji o Pani pytaniu. Niestety lekarze mają podejście, że jeśli nic oni nie widzą to nie ma problemu. Problem występuje zawsze jeśli kogoś coś boli i utrudnia mu to normalne funkcjonowanie. Ja bym na Pani miejscu skonsultowała to jeszcze z innym lekarzem. (podejrzewam, że już Pani to zrobiła ze względu na tak długi czas oczekiwania na moją odpowiedź). Jeśli chodzi o sam kwas, jest to tymczasowe. Jednym pomaga na dłużej, inny bardzo szybko wracają do stanu przed. Na temat zabiegu artroskopii niewiele mogę się wypowiedzieć. Jeżeli jednak lekarz stwierdza, że można próbować leczyć kwasem, wstrzymałabym się z zabiegiem, według mnie po prostu uważa, że jest jeszcze inny ratunek a zabieg jest czymś zrobionym z "lenistwa" - w sensie żeby osiągnąć efekt bez dużego wysiłku.
Jest mi ciężko Pani pomóc przez internet. Musiałabym Panią zobaczyć osobiście, sprawdzić jak wygląda to kolanko, no i poczytać dokładnie Pani wyniki badań. Jeśli będzie Pani zainteresowana wizytą proszę o kontakt pod numerem komórkowym, widocznym na stronie internetowej.
Pozdrawiam
Danuta Antonowicz
Jeszcze raz przepraszam za zwłokę
Witam,
O leczeniu kwasem hialuronowym decyduje lekarz. Dla mnie jako diagnostyka pierwsze pytanie brzmi: dlaczego w wieku 20 lat Pani chrząstka jest w takim stanie? Przecież zawodowi sportowcy grają o wiele dłużej i bardziej intensywnie a stan ich chrząstki w wieku 20 lat jest raczej w granicach normy. Podejrzewam, że musi występować u Pani inny czynnik degenerujący chrząstkę stawową niż tylko trening. Prawdopodobnie jest nim zaburzenie biomechaniczne w obrębie kolana, stopy lub kręgosłupa czy miednicy, które często nie daje dolegliwości w tym wieku. Przez zwiększenie kompresji w stawie rzepkowo-udowym lub pojawienie się niestabilności w stawie kolanowym może być przyczyną tak szybkiego niszczenia chrząstki. Odpowiedź na Pani pytanie: najpierw upewnić się czy biomechanika nie jest zaburzona - wtedy śmiało można się decydować na leczenie kwasem hialuronowym. Jeżeli tego nie sprawdzimy - kwas może okazać się nieskuteczny lub pomoże chwilowo. Jest szansa, że leczenie kwasem nie będzie konieczne.
Pozdrawiam

Przemysław Mielniczek