Bezpłodność a wirus hpv

10 odpowiedzi
Dzień dobry,
chciałabym zasięgnąć porady odnośnie niepłodności. Problem polega na tym, że staramy się bezskutecznie z mężem od około 8 miesięcy. Pierwsze dziecko urodziłam 10 lat temu, z tym że miałam wówczas innego partnera. Mój obecny mąż przechodził wirus hpv około 8 lat temu, lekarz który go prowadził poinformował go, że może mieć to w przyszłości wpływ na płodność. W związku z tym moje pytanie brzmi od czego powinniśmy zacząć, obydwoje jesteśmy zdrowi,mamy po 30 lat i nie chcielibyśmy dłużej zwlekać z diagnostyką, jeśli taka jest niezbędna. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. U niepłodności u pary mówimy gdy po 12 miesiącach regularnego współżycia nie może doczekać się potomstwa. Po tym okresie ok. 85 % kobiet zachodzi w ciążę. Zakażenie wirusem HPV jest dość rozpowszechnione w społeczeństwie i jakkolwiek udowodniono jego związek z rozwojem raka szyjki macicy jak i występowaniem brodawek płciowych nie wydaje się by mógł on być przyczyną niepłodności. Jeśli miesiączkuje Pani regularnie, nie występują objawy zaburzeń hormonalnych(np. nadmierne owłosienie, nasilony trądzik, wypadanie włosów, wyciek mleka z brodawek sutkowych) to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że prawidłowa funkcja jajników jest zachowana szczególnie, że w przeszłości została już Pani szczęśliwą mamą. Diagnostyka niepłodności musi dotyczyć zawsze pary, bo to para choruje więc musi obejmować diagnostykę partnera(badanie nasienia) oraz partnerki(wykluczenie przyczyn jajnikowych, jajowodowych oraz macicznych niepłodności). Niemniej z tak szeroko zakrojoną diagnostyką poczekałbym jeszcze kilka miesięcy, gdyż może się okazać, ze w tym czasie uda się Pani zajść w ciążę - często jest tak, że w tych przypadkach potrzeba po prostu spokoju i trochę więcej czasu. Proponuję zwrócić uwagę na styl życia - zdrowe odżywianie, unikanie używek, regularny wysiłek fizyczny oraz regularne współżycie szczególnie w środkowej fazie cyklu. Istnieją preparaty dedykowane kobietom starającym się o ciążę np. Femibion "0" zawierające niezbędny kwas foliowy i inne mikroelementy. W ramach przygotowań do ciąży zapraszam na konsultację celem wykonania podstawowych badań oraz USG TV, które utwierdzą Panią w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Życzę powodzenia i pozdrawiam! KW

Czy mąż wykonał badanie nasienia? Ro podstawa dalszych rozważań. W szczególności jeśli on nie ma dzieci. Do rozważenia od razu badanie fragmentacji chromatyny plemników i wiązania z kwasem hialuronowym. 30lat to jeszcze nie tak dużo, na pewno się Wam uda.
Dzień dobry,
W opisanej sytuacji najlepiej zacząć od badania nasienia partnera. Wyjaśni się podejrzenie czynnika męskiego niepłodności (wg badań ok. 1/3 przyczyn niepłodności). Standardowo problem z płodnością rozpoznaje się po ok. 12m nieskutecznego starania się o ciążę danej pary. Niekiedy jest sens przyspieszyć diagnostykę w sytuacjach wątpliwych. Podstawowymi pytaniami są Pani wiek i okres starania się o pierwsze dziecko. Moim zdaniem Pani wątpliwości są wystarczającym powodem do wizyty i zaplanowania dalszego postępowania.
Witam. Proponuję wizytę konsultacyjną w ośrodku zajmującym się niepłodnością. Wskazane jest wykonanie badania nasienia oraz badanie ginekologiczne z USG celem oceny narządu rodnego. Po głębszym wywiadzie lekarz podejmuje decyzje dotyczące dalszych badań np. hormonalnych. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
nic mi nie wiadomo żeby infekcja wirusem HPV zaburzała płodność.
Jednakże proponuję Pani wykonać, jak co roku, badanie cytologiczne oraz dla pewności, bez względu na wynik cyt., badanie kolposkopowe.
Mąż może udać się na kontrolę do dermatologa albo urologa.
Życzę Państwu powodzenia,
Katarzyna Jaroszewska
HPV nie ma wpływu na płodność. Nie rozumiem sformułowania: mąż przechodził wirus hpv . Powinni Państwo oboje wykonać testy w kierunku wykrycia obecności i aktywności HPV co ma związek z zagrożeniem nowotworem, a mąż powinien dodatkowo wykonać badanie nasienia.
Badanie nasienia mężą
najprościej wykonać u męża badanie nasienia, po 3-5 dniach abstynencji, u Pani natomiast konieczna jest wizyta u ginekologa, który opracuje dla Pani schemat postępowania
Szanowna Pani, nie podejmuję się ustawić Was poprzez internet - program postępowania z parą, która ma problem z zajściem w ciążę - ponieważ jest on rozległy i wielowątkowy - taka wizyta zajmuje ok. 45 minut aby omówić wszelkie detale. proszę wybaczyć artur mazur kalisz
Czynnikiem ograniczającym płodność jest przede wszystkim WIEK partnerów, a zwłaszcza wiek kobiety. !0 lat różnicy między jedną a drugą ciążą to niekiedy jest spora różnica. W przypadku nowego partnera sprawdziłbym badanie nasienia. Niestety tzw. "czynnik męski" w klinice niepłodności stanowi coraz większe znaczenie. Infekcje wirusem HPV często przechodzą bezobjawowo i nie pozostawiają śladów w postaci nieopłodności męskiej czy żeńskiej. Zatem proponuję konsultację partnera u ANDROLOGA, a u Pani przede wszystkim ocenę cyklu pod kątem owulacji a w razie potrzeby sprawdzenie drożności jajowodów. BD