Jak znaleźć przyczynę nagłej niedokrwistości hemolitycznej ?

2 odpowiedzi
Witam Serdecznie ,
Mam problem z moją mamą która w wieku 65 lat dostała nagłej niedokrwistości hemolitycznej (zawsze była zdrowa i nie miała żadnych chorób przewlekłych). Poziom hemoglobiny spadł do 5,4g/dl, została przetoczona krew obecnie ma 10,2g/dl . Wszystkie inne wyniki są dobre : usg jamy brzusznej, kolonoskopia, gastroskopia i wiele innych. Już niedługo zostanie wypisana ze szpitala i będzie przyjmowała sterydy, szukam lekarza który pomoże mi znaleźć przyczyny tej nagłej niedokrwistości i poprowadzi jej leczenie.
Niedokrwistość hemolityczna jest zwykle trudna w leczeniu. Proszę zgłosić się do hematologa.

często w niedokrwistości hemolitycznej niestety nie potrafimy znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy... niedokrwistość może być spowodowana wieloma czynnikami - nie sposób je tu wszystkie wymienić... mogą ją wywoływać m. in. infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, pojawienie się w organizmie przeciwciał wszelkiego rodzaju /zimne i ciepłe aglutyniny, krioglobuliny/, choroby układowe, niektóre leki, przyczyna może też tkwić w budowie krwinki czerwonej, choroby nowotworowe... leczenie zwykle zaczynamy od steroidów a w razie ich nieskuteczności stosujemy inne leki ale nie zawsze leczenie jest skuteczne... po pierwsze Mama jest już leczona, po drugie nie zawsze udaje się znaleźć przyczynę... Mama z pewnością będzie wymagać okresowych kontroli w Poradni Hematologicznej...