antykoncepcja - problemy hormonalne

8 odpowiedzi
Dzień dobry.
Czy antykoncepcją hormonalną : dienogest + estradiol (walerianian estradiolu) można leczyć problemy hormonalne polegające na zbyt dużym stężeniu androgenów, objawiające się nadmiernym owłosieniem (coraz więcej na ciele, coraz mniej na głowie), również z występowaniem meszku na zewnętrznej skórze nosa i policzkach (środkowa partia) oraz nad łukami brwiowymi, problemami z cerą, otwieranie się porów skóry, zwiększona agresja, wypadanie włosów - głównie z czubka głowy? Przepisano mi lek w związku ze zbyt dużym stężeniem DHT we krwi o nazwie Androstatin i wspomniany wyżej preparat antykoncepcyjny. Problem w tym, że do dziś nie mogę się pozbierać po stosowaniu innych i różnych pigułek antykoncepcyjnych przez ok. 4 lata łącznie (spotkały mnie wszystkie niemal skutki uboczne wymienione w powyższym preparacie antykoncepcyjnym, w związku z tym odstawiłam je definitywnie ok. 8 lat temu) - źle znosiłam antykoncepcję i podczas stosowania, i po odstawieniu zaobserwowałam występowanie włosków w miejscach, w których ich wcześniej nie było, nasilenie przetłuszczania się skóry i dziwne krostki na szyi, dekolcie i udach zwłaszcza po przegrzaniu ciała, brązowe plamienie przed okresem do dzisiaj (przed stosowaniem nie występowało), dodatkowo miałam w ostatnich 5 latach 3 poronienia (w tym zaśniad), skoki ciśnienia, złe samopoczucie, tycie (wagi nie mogę do dziś zredukować), zawroty głowy i migreny. Nie chcę do tego więcej wracać i stosować ponownie chemicznej antykoncepcji, zwłaszcza, że obecnie stosuję lek, który podnosi poziom glukozy i trójglicerydów, obciąża wątrobę. Proszę o wyjaśnienie jak właściwie działa dienogest, czy jestem zmuszona do jego stosowania, gdyż jak mi wyjaśniono hamuje syntezę androgenów i obniża ich stężenie, natomiast stosowanie samego leku Androstatin jest bezcelowe. Czy nie mogę brać zwykłego estradiolu, aby jakoś wyrównać stosunek tych hormonów (podnieść poziom estradiolu)? Czy istnieją inne sposoby na obniżenie poziomu androgenów oprócz leków antykoncepcyjnych? Lekarz nie daje się przekonać, że mi to po prostu bardzo szkodzi i nie chcę ich brać, natomiast przed ciążą mogę się zabezpieczyć mechanicznie przy rzadkim współżyciu (dzieci nie posiadam, ostatnie 3 lata współżycia bez zabezpieczenia ok. 3 razy w miesiącu). Czy są jakieś naturalne środki hamujące wydzielanie androgenów?
Rozpoznanie: hiperandrogenizacja czynnościowa(łagodny hirsutyzm idiopatyczny), jajniki bz. kobieta lat 39
Wyniki w 9dc (zlecone):
Dihydrotestosteron (DHT) 380 pg/ml (norma 24-368 pg/ml), prolaktyna 10ng/ml (2,8-29,2 ng/ml), estradiol faza folikularna 49,4pg/ml (19,5-144,2 pg/ml), tsh 2,96 ulU/ml (0,55-4,78), ATPO 47,8U/ml (0-60), testosteron 50ng/dl (14-76), 17-OH progesteron 2,22ng/ml (0,2-1,3ng/ml), androstendion 3,01ng/ml (0,30-3,30), SHBG 56,3nmol/l (27,8-146,0 nmol/l), FSH 5,6mlU/ml (2,5-10,2), LH 6,8mlU/ml (1,9-12,5).
Estradiol wykonany w 14dc 160,12pg/ml (93-575).

Uprzejmie proszę o jakąś poradę i odpowiedź. Dziękuję.
Nie ma możliwości odpowiedzi na tak obszerne pytania w kilku zdaniach. Co do ewentualnego leczenia musi Pani zaufać leczącemu lekarzowi który decyzję co do leków musi podjąć po szczegółowej analizie.

Proponuję odstawienie leków z grupy antykoncepcji hormonalnej (także te zawierające dienogest jako gestagen) i po konsultacji z Endokrynologiem rozważyć zasadność leczenia antyandrogennego ( inne preparaty ??? ). Może warto odstawić hormony syntetyczne na jakiś czas w celu obserwacji...??? Warto rozważyć alternatywną strategię działania i nie upierać się wyłącznie przy stosowaniu dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. BD
Czasami jajniki produkują za dużo męskich hormonów i jedyny sposób na ich obniżenie to zahamować prację jajników - czyli antykoncpecja. Będą one wydzielały podstawowy poziom estrogenów naomiast nie będzie on narastał w połowie cyklu - bo nie będzie rósł pęcherzyk. Dzięki antykocepcji automatycznie obniżą się androgeny. Natomiast trzeba też sprawdzić nadnercza, gdyż 17-OH progesteron jest powyżej normy.
Szanowna Pani,
Większość preparatów antykoncepcyjnych może być tosowana do leczenia objawów hyperandrogenizmu, często z dobrym skutkiem. Szczególnie przydatny jest Diane, z octanem cyproteronu. Natomiast Androstatin nie jest zalecany do stosowania u kobiet. Jeśli jednak Pani generalnie źle toleruje hormony antykoncepcyjne to nikt nie powinien Pani nakłaniać do ich stosowania.
Z wyrazami szacunku,
CS
Bardzo proszę wykonać dodatkowo test obciązenia glukozą z pomiarem insuliny. wykonać między 2-4 dniem cyklu : Estradiol , testosteron, FSH i LH oraz DHEA-s i udać się na konsultację z endokrynologiem i diabetologiem,
Proszę się udać do endokrynologa.ma pani też podwyższony 17 oh progesteron co może wskazywać na przerost nadnerczy.czyli wzrost androgenow może być pochodzenia nadnerczowego.a nie jajników ego. Jeśli chodzi o leki to najlepsza jest tabl antykoncepcyjna.
Myoinozytol/inozytol/ ew metformina.w.mleczko
ma Pani dzieci ?
i jakie plany rozrodcze ?
proszę skoncentrować się na zabiegach kosmetycznych
ale generalnie zadać sobie pytanie: co Pani przeszkadza ? pzdr artur mazur kalisz