Analiza żywej kropli krwi

6 odpowiedzi
Proszę o informacje na temat legalności oraz skuteczności tzw. mikroskopowej analizy żywej kropli krwi w diagnostyce i różnicowaniu chorób w kontekście pracy dietetyka. Metoda ta jest coraz częściej stosowana przez dietetyków, lecz budzi skrajne kontrowersje zarówno wśród samych dietetyków jak i pacjentów.
Witam ponownie,
temat był omawiany na portalach internetowych, wiec odpowiem cytatem ze strony internetowej...
Fakt, że badanie żywej kropli krwi to zwykłe oszustwo i szamanizm potwierdzają Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
– To nie jest żadne badanie krwi to zwykłe znachorstwo. Oczywiście alarmowaliśmy w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i wiele innych instytucji. W sprawie wykonywania tego niby-badania toczy się sprawa sądowa w Lubaczowie. Cały czas apelujemy do pacjentów, żeby nie dawali się nabrać na to oszustwo – mówi nam prezes E.Puacz.

Witam,
Mikroskopowa analiza żywej kropli krwi jest sprzeczna z zasadami prowadzenia badań laboratoryjnych. Nie jest to procedura medyczna z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i nie służy ocenie stanu klinicznego pacjenta. Dietetycy wykonujący taką analizę nie mają uprawnień do wydawania wyników badań, ponieważ jedynie diagności laboratoryjni oraz lekarze z odpowiednimi uprawnieniami mogą autoryzować wyniki badań laboratoryjnych.
Pozdrawiam serdecznie, Monika Nowicka
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
wskazana przez Pana metoda nie jest polecane przez żadne towarzystwo medyczne ani certyfikowane laboratoria. Jest to zwykłe oszustwo, które nie może być podstawą do podejmowania jakichkolwiek działań dietetycznych.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Dzień dobry,
zarówno dietetycy, jak i pacjenci chcieliby, aby jedno proste badanie ukazywało jaki jest stan organizmu. Analiza żywej kropli krwi jest upowszechniana jako badanie sprawdzające czy organizm nie jest zarażony pasożytami, czy nie jest zakwaszony, czy też nie jest ,,zagrzybiony". Zwykle osoby wykonujące to badanie stwierdzają nieprawidłowości o pacjenta, zalecają dietę oraz suplementy.
Niestety badanie to nie ma żadnej wartości diagnostycznej i jako dietetyk zdecydowanie je odradzam. Serdecznie pozdrawiam!
Ja osobiście nie polecam takiego badania ani nie jestem jego zwolenniczką. w mojej ocenie najlepsze rezultaty dają badania laboratoryjne - tradycyjne i takie weryfikuję u swoich pacjentów, dlatego nie mogę ocenić skuteczności metody przeze mnie nie stosowanej.
Odpowiadałam już na to pytanie. Zapraszam do wcześniejszego wpisu.