afty u dorosłego

8 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 30 lat, moim problemem są nawracające afty - mimo, że dbam o higienę jamy ustnej oraz higienę rąk co mogę zrobić jeszcze, żeby pozbyć się tego problemu? z góry dziękuję za pomoc!
Witam,
Problem nawracających aft dotyka coraz większej liczby osób. Bardzo ważne jest w takim przypadku wdrożenie odpowiedniego postępowania- zapraszam do Centrum Stomatologii Veronadent na konsultację i opracowanie właściwego leczenia. Pozdrawiam Robert Łyszczarz

Częstą przyczyną nawracających aft jest spadek odporności.W aptekach są dostępne preparaty podnoszące odporność, proszę spróbować,pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry.
Przyczyn przewlekłego nawracającego aftowego zapalenia jamy ustnej może być wiele. Warto wykonać dodatkowe badania czy nie cierpi pan na niedobory witaminy B12, żelaza lub kwasu foliowego, które mogą sprzyjać powstawaniu aft oraz wykluczyć alergie pokarmowe. Kolejną rzeczą jaką warto sprawdzić w gabinecie stomatologicznym i ewentualnie wyeliminować są miejscowe urazy drażniące błonę śluzową (przygryzanie warg, policzków na skutek wady zgryzu czy nawisających wypełnień). U kobiet zaburzenia hormonalne również mogą prowadzić do tego typu zmian w jamie ustnej.
Aftowe zapalenie jamy ustnej może być również objawem chorób ogólnoustrojowych (celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, Behçeta oraz Reitera.
Witam! Afty, które maja charakter przewlekły i nawrotowy to atfowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej ( stomatitis aphtoza ). Stanowi temu towarzysz bardzo często powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. U około 30% pacjentów cierpiących na aftozę nawrotową posiada w swojej rodzinie osobę cierpiąca na to samo schorzenie. Jeżeli aftoza występuje u obojga rodziców dziecka istnieje 90% prawdopodobieństwa wystąpienie tej choroby u potomka. Przyczynami aftowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej jest próchnica, wyrzynanie się zębów ósmych, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej ( tu stan higieny powinien określić specjalista stomatolog oceniający tzw. liczbę PUW oraz Plaque Index ), kamień nazębny, alergia na niektóre pokarmy ( orzechy, sery ), stres, czynniki genetyczne, schorzenia układu odpornościowego na tle auto-immunosupresji, zaburzenia hormonalne, pasty do zębów zawierające dodecylosiarczan sodu, brak składników mineralnych w diecie takich jak: żelazo, kwas foliowy, wit. B12, obecność neurotropowego wirusa opryszczki, z rodziny Herpesviridae, choroby krwi - leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość złośliwa.
Obecność aftozy nawrotowej może sugerować obecność chorób przewodu pokarmowego :zespół Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia oraz chorób hematologicznych, jak niedokrwistość złośliwa, niedobór żelaza, kwasu foliowego. Aftoza również jest charakterystyczna w zespole Behçeta.
Leczenie aftozy nawrotowej to pełna diagnostyka Pana organizmu w celu wykluczenia czy potwierdzenia choroby ustrojowej, antybiotykoterapia stosowana miejscowo, płukanki z szałwi, żele zawierające kwas hialuronowy, opatrunki filmożelu lipido- koloidowego, sterydoterapia glikokortykosterydami oraz zastosowanie odpowiedniej diety.
Aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej może mieć wiele przyczyn. Należy wykonać szereg badań o dużym spektrum w kierunku schorzeń, które wymieniłam. W trakcie "poszukiwania" przyczyny Pana schorzenia należy stosować leczenie miejscowe. Tutaj bardzo pomocna stanie się konsultacja z lekarzem specjalistą periodontologiem specjalizującym się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób jamy ustnej. Taka konsultacja jest konieczna. Będzie Pan poddany badaniu podmiotowemu oraz przedmiotowemu oraz uzyska Pan więcej informacji o charakterze aftozy nawrotowej, koniecznych badaniach, wprowadzeniu odpowiedniej diety. Lekarz periodontolog pomoże Panu żyć z tak trudną dolegliwością, wdroży odpowiednie leczenie w celu ograniczenia stanu zapalnego, który afty wywołują. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdrawiam serdecznie. Joanna Ziółkowska
Wystarczy zjadać jeden ostry posiłek w tygodniu , nawet bardzo ostry za 2 miesiące bedzie pan / pani bez aft . Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych . Polecam .
Przyczyny powstawania aft mogą być ogólne np. stres, infekcje wirusowe i bakteryjne, niedobory żelaza, wit.B12 i kwasu foliowego, alergie oraz przyczyny miejscowe: złogi kamienia, zła higiena jamy ustnej, po znieczuleniach miejscowych stomatologicznych.
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Musisz popracować nad swoją odpornością ,trzeba ja podnieść o poziom wyżej ,witaminy,suplementy,redukcja stresu ,homeopatia coś dopasuj do siebie i wtedy afty dadzą ci spokój ,działaj
Pochodzenie aft, choć są one powszechnym problemem, jest wciąż niejasne a leczenie jest ukierunkowane na łagodzenie objawów. Są to zmiany lokalizujące się na błonach śluzowych przedsionka jamy ustnej (od warg do dziąseł). Wszystkie inne nadżerki położone w obrębie policzków, dna jamy ustnej (np. pod językiem), podniebienia nie są aftami i wymagają diagnostyki.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV