10 tygodni temu urodziłam synka,po porodzie miałam strasznego baby blusa, siedziałam i płakałam cały

5 odpowiedzi
10 tygodni temu urodziłam synka,po porodzie miałam strasznego baby blusa, siedziałam i płakałam cały czas, bałam się zostać z synem sama. Takie standardowe objawy trwało to może 2 tygodnie chociaż do końca połogu jeszcze trafiły mi się parogodzinne przygnębienia ale minęło. Teraz jest w porządku kocham swojego męża, nie mam żadnych stanów przygnębienia i generalnie jest dobrze oprócz jednej rzeczy. Kiedy np. odkładam dziecko do leżaczka zastanawiam się co by było jakby go przygniotła, czy kiedy leży na przewijaku co by było jakby mi spadł, albo co by było jakby uderzył głową w framugę drzwi. To nie jest tak że chciałabym mu wyrządzić krzywdę, po prostu prześladują mnie takie myśli z jakiejś głupiej,chorej ciekawości i boję się że w końcu w głowie tak mi się coś porobi że coś mu zrobię. Czasem też się boje zostać z nim sama ale jakoś szybko mi to mija.Mąż jest dla mnie dużym wsparciem i po rozmowie z nim on stwierdził że też tak ma ale bardzo szybko potrafi odgonić te myśli. Stwierdził że to naturalne i muszę myśleć o czymś pozytywnym .Mi znowu w głowie urasta to do nie wiadomo jakich rozmiarów i z nerwów że w ogóle mogę tak myśleć skręca mnie w żołądku. Częstotliwość takich stanów u mnie nie jest duża w sumie od porodu miałam tak dwa razy może po dwa dni. W tych stanach funkcjonuje normalnie spie, jem nic innego oprócz tych myśli mi nie dolega.
Dziękuje za poradę i mam jeszcze prośbe jeśli musiałabym szukać pomocy to gdzie? U psychologa czy psychiatry?
Na pewni nie zabije Pani syna. To objawy niezbyt nasilonej nerwicy, jeśli bardzo przeszkadzają, proszę udać się do psychologa.
Dzieciobójczynie najczęściej nie mają takich myśli przed zabójstwem.
Proszę się ni martwić.

Mogę polecić dobrego psychologa, który zajmuje się relacją matka-noworodek.
Dzień dobry,
Ciąża i poród to bardzo ekscytujący, ale i zarazem stresujący moment w życiu rodziców. Nie możemy zapomnieć, że wiąże się z tym okresem bardzo dużo (czasami nawet bardzo sprzecznych) emocji. Czasami, po narodzinach dziecka, zapominamy o nas samych, nie dajemy sobie czasu na odpoczynek, nie pozwalamy na relaks, tylko wymagamy, wymagamy i jeszcze raz wymagamy (bo przecież musimy być idealną matką i idealnym ojcem!), ale taka postawa nie sprzyja poradzeniu sobie z napięciem, jakie niesie za sobą rodzicielstwo- wiele obowiązków i odpowiedzialność. Przede wszystkim proszę się nie obwiniać o takie myśli, które towarzyszą Pani w ostatnim czasie... Obsesyjne myśli na temat tego, że chcemy być dobrym rodzicem często wpływają (paradoksalnie) na pojawienie się pomysłów nieakceptowanych społecznie. Dodatkowo wiele zadań i brak odpoczynku nie sprzyja na regenerację, a wręcz odwrotnie- wpływa na zwiększenie się frustracji, dlatego obowiązkowo proszę znaleźć czas każdego dnia chociaż na 30 minut relaksu. Poza tym, kiedy nagminnie nie pozwalamy sobie na jakieś działanie lub gdy nie zezwalamy na konkretne myślenie umysł ,,płata nam figla" i wpływa na wzrost tego typu zadań lub myśli. Może Pani spróbować, tak na początek, nie myśleć o różowym słoniu przez minutę... co się w rezultacie dzieje? Myślimy o zwierzęciu prawie przez całą minutę. Ten żartobliwy sposób pokazuje, jak często działa nasz umysł.
Depresja poporodowa jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Obecnie określa się, że prawie co piąta kobieta się z nią zmaga. Warto udać się na początek do psychologa w celu wstępnego skonsultowania swojej sytuacji, a ten z pewnością wesprze, zaproponuje dalsze kroki działania, podpowie, czy w obecnej sytuacji potrzebuje Pani długotrwałych wizyt. Pozdrawiam, życzę spokoju i powodzenia!
Okres poporodowy jest szczególnym, często trudnym emocjonalnie czasem w życiu kobiety. Natrętnie pojawiające się myśli, że dziecku może stać się krzywda lub że można skrzywdzić dziecko wynikają z napięcia emocjonalnego i lęku. Mogą być również jednym z objawów depresji poporodowej. Postawienie diagnozy wymaga rozmowy bezpośredniej ze specjalistą. Proponuję na początek konsultację z psychologiem. Zapraszam do Centrum Psychiatrii i Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Lublinie- polecam kontakt z dr Anetą Liberą psychologiem i psychoterapeutą. Życzę spokoju wewnętrznego i radości z synka. :))
Szanowna Pani,
Zasadne są Pani obawy.Nowa sytuacja tj poród z reguły wzbudza niepokoje i lęki. Warto skontaktować się z psychologiem, który pomoże dotrzeć do źródeł lęków.
Zapraszamy do Ośrodka ARCUS-NOWY POCZĄTEK w Golęczewie k. Poznania, tam konsultacje prowadzi kwalifikowany psycholog, psychoterapeuta.