Pytania pacjentów (262)

    jestem po złamaniu tylnej krawędzi kości piszczelowej i strzałkowej oraz rozerwaniu więzozrostu piszczelowo strzałkowego -leczenie otwarta repozycja złamania kostki bocznej podudzia prawego i stabilizacja płytą lpc i stabilizacja więzozrostu śrubą korową od operacji mineło 6 miesięcy bez kul chodzę 3 tyg teraz doszło zapalenie przyczepów achillesa z powodu napiętych mięśni łydki ortopeda zaleca mi zastrzyk ost tendon w nogę - co to za zastrzyk czy to bezpieczne

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Bezpieczne i wskazane. Dobrze byloby dodatkowo zastosować działanie przeciwzapalne miejscowo... fizykoterapia, chłodzenie i koniecznie podpiętki (korki, koturny, etc) - tak aby mieć ok. 2-3 cm podpory pod piętą, co w znaczny sposób wpłynie na odciążenie ścięgna, szczególnie w początkowej fazie leczenia.


    Mam problem lewą nogą mianowicie 28.05.2017 mialem wypadek komunikacyjny złamanie otwarte lewego podudzia kość niestety została zakażona pałeczka ropy błękitnej oraz gronkowcem pare miesiecy temu paleczka znikla z wymazu a rana sie zagoiła od tamtego czasu nie moge chodzic mam stabilizacje kosci lecz lekaz zabronił mi chodzić istnieje możliwość ze gwóźdź sie zlamie nie mam gwoździa srodszpikowego tylko jakiś cieńszy z antybiotykiem dostalem skierowanie do otwocka bylem tam ale ciagle czekam na telefon z informacją kiedy mam się zgłosić na operacje i w tym problem siedzi ze ja juz powoli nie daje sb z tym rady nie mam już wogule kondycji przejscie 5 metrow konczy sie zadyszką zalezy mi najbardziej na tym zeby chodzic czyli na gwoździu srodszpikowym chce najpierw zdobyc troche kondycji zeby później poddac sie leczeniu dodam ze strasznie boli mnie kręgosłup i plecy barki i czuje sie okropnie. A wiec moje pytanie jest takie czy mam dalej czekac w nieskończoność na telefon z otwocka czy po prostu isc do innego lekarza aby on dal mi możliwość chodzenia na tej nodze..?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Witam. Może Pan chodzić o kulach - wiem, że to żadna frajda, ale to jedyna opcja aktualnie. Pogoda na szczęście sprzyja. Jeśli kule łokciowe Panu nie odpowiadają, to można się zaopatrzyć w tradycyjne kule pachowe. Życzę cierpliwości, MS


    Miesiąc temu przy próbie przykucnięcia doznałam urazu kolana. Rezonans, który niedawno zrobiłam, wykazał: więzadło krzyżowe przednie obrzęknięte, otoczone płynem o pewnej niejednorodności, ze znacznym rozszczepieniem włókien. Obraz odpowiada częściowemu uszkodzeniu ACL z naderwaniem III st. Więzadło krzyżowe tylne o podwyższonej intensywności sygnału, nie pogrubione, o zachowanej ciągłości. Obraz może odpowiadać częściowemu uszkodzeniu PCL. Ponadto uszkodzenie chrząstki rzepki stopnia I. W zachyłku nadrzepkowym oraz w przedziale podrzepkowym stawu kolanowego oraz w obu kaletkach kłykciowych obecna niewielka ilość płynu.
    Obecnie często odczuwam ból, nie mogę kucnąć, kolano jest miękkie jakby coś w nim się ruszyło. Moje pytanie: czy ACL zostało zerwane całkowicie i jak powinno wyglądać dalsze leczenie?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Z opisu wynika, że ACL nie zostało całkowicie zerwane. Badanie fizykalne oraz dynamiczne badanie USG są jednak konieczne żeby stwierdzić stopień niestabilności, etc... MRI jest badaniem statecznym i z tego powodu musi być uzupełnione w/w badaniami żeby móc określić plan leczenia.


    Około 2 miesięcy temu w wyniku niedopasowanego obuwia obtarłam sobie stopy (tylne części). Aby ulżyć sobie w codziennym poruszaniu się "kulałam" na jedną nogę. Po pewnym czasie zaczęła mnie boleć łydka, z czasem ból przesuwał się w dół łydki. Aktualnie ból występuje nieco powyżej pięty. Ból jest stały - nawet przy zwykłym poruszaniu się. Nie pomagają żadne maści ani okłady. Czy to może być ścięgno Achillesa? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Tak, może to być ścięgno Achillesa (przeciążone, zapalnie zmienione...) i polecam jak najszybciej wybrać się do ortopedy/jednocześnie wykonać USG (żeby określić stopień problemu) i zacząć leczenie. Póki co polecam chodzenie przy pomocy podpiętek/korków/koturny, co odciąży ścięgno i zmniejszy ból.


    Byłam u reumatologa, na mięśnie dostałam biofrnac (NLPZ) oraz neurovit po kilku dniach brania ból się zmniejszył. Pani doktor zauważyła nieprawidłowości w odcinku piersiowym, powiedziała że najprawdopodobniej coś uciska na nerw i problemem nie są tylko mięśnie. Dała skierowanie na rtg odcinka szyjnego oraz piersiowego. W odcinku szyjnym:lordoza częściowa wyprostowana. Trzony szyjne zwykłej wysokości. Dyskopatie c3-c7. W odcinku piersiowym: kyfoza odwrócona. Prawowypukłe, rotacyjne skrzywienie. Osteofity krawędzi trzonów. Następna wizyta za miesiąc. Czy w tym przypadku trening siłowy lepiej zastąpić np treningiem z gumami? Co z tym dalej robić? Pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Zastanawiam się czy reumatolog stwierdził chorobę reumatyczną lub ją podejrzewa...? Z ćwiczeniami powinno się zrobić przerwę, zwłaszcza jeśli one przyczyniają się do objawów bólowych. Trudno jest wypowiadać się na temat zdjęć RTG tylko na podstawie opisu...myślę jednak, że wskazana jest wizyta i badanie przez ortopedę. Pozdrawiam


    Na usg kolana widoczne jest: róg przedni łąkotki bocznej widoczne peknięcie. W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy mogę chodzić parę km dziennie 3-4 razy w tygodniu i czy mogę wykonywać ćwiczenia.
    Dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    To wszystko zależy od objawów bólowych...czy aktualnie występują, jakie są, kiedy występują, czy łąkotka jest stabilna (to może stwierdzić ortopeda w trakcie badania, najlepiej pod kontrolą USG), etc. Rehabilitacja w postaci ćwiczeń może być na tyle skuteczna, że odciąży łąkotkę i problemy znikną. Czyli tak, ćwiczenia/chodzenie powinno być możliwe, ale wstępnie jednak pod kontrola rehabilitanta. Potem dopiero można stwierdzić czy z opisanym pęknięciem można funkcjonować i ćwiczyć czy nie... pozdrawiam!


    Mam zwyrodnienie kregoslupa 68 lat.lecz bardziej dokuczaja mi kolana podczas chodzenia.czy to jest zwiazane z kregoslupem? Czy choroba kolan?czy powinnam zrobic jakies badania? Kolana bola oba.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    RTG kolan (AP + bok) można zrobić przed wizytą, jeśli jeszcze Pani kolan nie prześwietlała. Na wizytę należałoby wszystkie poprzednie badania/prześwietlenia przynieść ze sobą. Pozdrawiam


    Od roku czasu boli mnie prawe kolano jak siedzę muszę je prostować bo boli po chwili siedzenia. Jak chodzę wszystko ok tylko jak siadam do komputera czy do stolika boli.jezdze na skuterze też boli. Cały czas też strzela w kolanie jak zginam i prostuje Czy przed wizytą robić badania usg rtg kolana żeby po kilka razy nie jeździć nie jestem z warszawy. Krzysztof

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Badanie fizykalne bedzie mialo u Pana duze znaczenie. Prawdopodobnie ma Pan chondromalację stawu rzepkowo-udowego. W RTG czy USG pierwszy stopien nie jest widoczny wiec odradzalabym wykonywanie badan obrazowych przed wizyta. Pozdrawiam, MS


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    Pierwsze co przychodzi na myśl to odwodnienie/nadpotliwość. Powinna Pani jednak udać się do internisty i wykonać pełną diagnostykę w kierunku możliwych deficytów związanych np. z dietą, potencjalną chorobą... Więcej


    Dwa dni temu upadłam na łokieć, ręka opuchła zrobiła się sina więc odwiedziłam SOR. Stwierdzono "złamanie podgłowowe kości promieniowej" i założono gips ramienny od nadgarstka aż za łokieć. Moje pytanie: ile czasu trzeba nosić gips?
    Serdecznie dziękuję

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marta Szymańska

    To wszystko zależy od zrostu kostnego i dlatego tak ważne są kontrolne badania RTG. Myślę, że na min. 3 tyg. powinna się Pani nastawić. Pozdrawiam!


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.