Pytania pacjentów (23)

  Jakis tydzien temu córka 4 latka upadla mocno na kolano, miala krew i siniaka, dwa dni temu zauwazylam zgrubienie w tym miejscu zaraz pod skorą. Juz mam zawał prawie, bo pare miesiecy temu stracilam babcie na mięsaka, czy taki zgrubienie moze być grozne ? Co to moze byc? W tym samym dniu bylismy na ostrym dyrzurze, ,Dwa dni prywatnie zrobilismy usg, opis usg brzmi w okolicy przrdrzepkowej kolana zmian podejrzanie radiologicznych nie stwierdza się.Corke tylko to kolano lekko swędzi i w miejscu tej wyplukosci jest lekko czerowne, czy mogę spać spokojnie? Czym to samrowac? Altacet, voltaren, lioton?Dzisiaj zgrubienie i zaczerwienie jest juz mniejsze

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Cierpliwości, samo ustąpi


  Moja corka ma 16 miesiecy i od jakis 3 miesiecy chodzi. Od jakiegos miesiaca zauwazylam ze jak chodzi to wewnetrzna czesc stopy obu nog zapada sie lekko do srodka. Nie wiem czy to normalne na tym poziomie rozwoju dziecka.Bardzo dziekuje za odpowiedzi

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  W tym wieku to jest normalne, bez zbędnych działań


  Czy przyjmuje Pan dzieci w wieku 7lat chodzi o wykrzywienie stopy.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Naturalnie.


  Dzisiaj na badaniu USG u mojej 6 tygodniowej córki okazało się że podczas porodu złamał jej się obojczyk. Nie zostało to wykryte w szpitalu nie podjęto wiec żadnych kroków np usztywnienie. Chciałam się dowiedzieć czy teraz należy coś w związku z tym robić? Czy mogą być w przyszłości jakieś następstwa że zostało to wykryte po takim czasie? Czy może to być powodem rozdrażnienia i bardzo dużej płaczliwośći malej?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Złamanie obojczyka w tym wieku leczy się samoistnie, nie jest potrzebne unieruchomienie, w przyszłości może nie być nawet śladu złamania.Oczywiście okresowe "rozdrażnienie" dziecka może być.


  Chciałabym dostać receptę z dokładnymi wytycznymi dotyczącymi korekcji wady mojej córci chodzi o naturalną giętkość stawów mam zwykłą recepte na wkładki supinujące a chciałabym zamówić jej tzw. danielki obówie profilaktyczne specjalnie dla niej ale potrzebuje recepty i co mam zrobić ?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Powinno być badanie ortopedyczne, jeśli chodzi o "naturalną"wiotkość to nie ma skutecznych sposobów postępowania.


  Kończyn dolnych sylwetkowe
  Córka 15 lat
  Kończyna dolna prawa krótsza od lewej o około 29mm-pomiar w link prostej (wg.aplikacji exhibeon 2,7.12)od szczytu głowy kość udowej do szpary stawu skokowego górnego.
  Różnica długośći i kości udowych wynosi ok.18 mm-dłuższa lewa, natomiast różnica długości kości piszczelowych wynosi ok.10mm- dłuższa lewa.
  Lewy talerz biodrowy ustawiony wyżej od prawego o około 22mm.Nieco przyśrodkowe ustawione obu rzepek _z związku z niewielką wewnętrzną rotacją końców dalszych obu kości udowych
  Części kostne objęte badaniem RTG bez zmian strukturalnych.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Różnica długości OK.3cm jest za duża aby nie działać. należy wykonać tzw epifizjodezę czasową chrząstek wzrostowych dłuższej kończyny np."8 plate" w celu wyrównania długości.


  U mojej 10-miesięcznej córki słychać "strzelanie" w stawach. Jeden pediatra powiedział, że nie ma powodu do niepokoju, drugi wyraził zupełnie inną opinie. Córka choruje też na wrodzoną niedoczynność tarczycy. Czy powinnam skonsultować się z ortopedą?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Trzeba sprawdzić w badaniu ortopedycznym czy "strzelanie" jest fizjologiczne czy patologiczne np. Objaw Ortolaniego?


  Czy robi Pan usg bioderek dzieci. Moj syn urodził się 7.04.2018 byłam kilka dni temu na usg bioderek i lekarz był bardzo niemiły wiem tyle z wizyty że jeszcze nie ma zapalenia wizyta za 6 tygodni i chce się upewnić że wszystko jest ok jeśli nie to co mu jest.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Wykońuję USG bioder we wtorki i czwartki w Intermedzie Lublin.Głowackiego 35


  Czy prowadzi Pan konsultacje i badania w kierunku dysplazji bioderek u 3 msc dzieci ?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  Tak, dysplazja jest w centrum moich zainteresowań zawodowych.


  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  dr n. med. Marek Okoński

  trzeba wykonać rtg osiowe rzepek i sprawdzić czy nie ma ;ateralizacji rzepek, zbaczania, stąd przy słabej mazi stawowej tworzą się bóle, wskazane jest podanie do stawu Synvisc one -lub, potrzebne badanie... Więcej


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.