Psychoterapia jest dla ludzi

Ekspert Agnieszka GałańczukPsychologia • 1 maja 2015 • Komentarze:

Zastanawiam się nad podjęciem psychoterapii indywidualnej. Słyszałam, że pomaga, ale nie wiem, czy taka terapia jest dla mnie? Trochę też wstydzę się mówić o ważnych sprawach przy obcym człowieku.

 

To zupełnie naturalne obawy. Większość osób odczuwa zakłopotanie, lęk przed pierwszym spotkaniem. To normalne uczucia. Gdy czegoś nie znamy, nie rozumiemy, możemy reagować lękiem czy niechęcią. Pamiętaj, że spotkanie z terapeutą to Twój wybór. Możesz powiedzieć tyle, ile chcesz. To Ty decydujesz także o tym, czy będziesz kontynuować spotkania.

Z jakimi problemami można zgłosić się na psychoterapię?

Powodem mogą być konkretne problemy czy zaburzenia (lęki, depresje, nerwice, długotrwały stres, choroby psychosomatyczne, problemy w relacjach, niepowodzenia w związkach i wiele innych). Możesz czuć nieokreślony niepokój, pustkę czy dyskomfort. Czasem możesz odczuwać, że czegoś Ci brakuje, nie wiesz, po co żyjesz i jaki jest sens życia. W terapii staramy się zrozumieć co sygnalizuje Twoje ciało i psychika, jakie są Twoje potrzeby i pragnienia.

Czy spotkanie z terapeutą to już psychoterapia?

Pierwsze spotkanie to konsultacja – terapeuta zapoznaje się z problemem, a Ty możesz sprawdzić, czy czujesz się przy specjaliście wystarczająco swobodnie i bezpiecznie.

Psychoterapeuta może oferować różne formy pomocy, w zależności od potrzeb i możliwości zgłaszającej się osoby – konsultacje, poradnictwo, terapię wspierającą , interwencję kryzysową, psychoterapię.

Na czym polega leczenie?

W psychoterapii na zdrowienie ma wpływ wiele czynników, z których najważniejszy to relacja. Co to takiego? To więź jaka wytwarza się pomiędzy Tobą a terapeutą. To ona w największej mierze odpowiada za sukces. Więź buduje się dzięki empatii, życzliwości, szacunku ze strony terapeuty oraz ufności i gotowości do podjęcia wysiłku z Twojej strony.

Dopiero po spełnieniu tych warunków znaczenie mają kompetencje, rzetelność i warsztat terapeuty.

Zastanawiam się, co się dzieje w środku, w gabinecie?

W zależności od podejścia w jakim pracuje terapeuta możecie tylko rozmawiać, albo pracować bardziej aktywnie poprzez wizualizacje, relaksacje, psychodramę, rysunek, zadania domowe, techniki behawioralne i wiele innych. Metody i techniki w psychoterapii są jednak sprawą drugorzędną – odpowiednio dobrana technika może pomóc i przyspieszyć zmianę, ale pozostaje tylko narzędziem.

Jak długo może trwać terapia indywidualna?

Pojedyncze spotkanie trwa zwykle około godziny. Jeśli terapia jest krótkoterminowa, skoncentrowana na jakimś konkretnym celu (np. poprawie relacji z bliską osobą, poradzeniu sobie w sytuacji rozwodu itp), ilość spotkań określa się z góry, zwykle nie przekracza ona 20-30 sesji.

Psychoterapia długo lub średnioterminowa nie zakłada z góry konkretnej daty zakończenia. Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu.

A co jeśli moje problemy okażą się zbyt błahe?

Jeśli coś jest ważne dla Ciebie, to po prostu jest ważne. Nie ma sensu porównywać się z innymi, nikt nie jest przecież w Twojej skórze. Jeśli podejrzewasz, że Twoje problemy, złe samopoczucie, dolegliwości mogą mieć podłoże psychologiczne – zgłoś się na konsultację.

O autorze

Agnieszka Gałańczuk -terapeuta, psycholog, Katowice
Agnieszka Gałańczuk – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Psychoterapia jest dla ludzi appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)