Obniżony nastrój – może to nie depresja a problemy z wątrobą? Część 1

Ekspert Wojciech ZientalaInterna • 8 maja 2015 • Komentarze:

Cykl poniższych artykułów ma na celu przedstawienie zaburzeń depresyjnych występujących bardzo często w przebiegu wirusowych zapaleń wątroby. Wymienione jednostki chorobowe są z roku na rok coraz częściej rozpoznawalnymi jednostkami chorobowymi nie tylko w naszym kraju ale również za granicą. Rozpoznanie procesu chorobowego jest bardzo trudne i najczęściej przypadkowe bowiem choroba przebiega najczęściej bezobjawowo. Bardzo rzadko zdarza się aby proces chorobowy dawał objawy- wówczas są one niecharakterystyczne i nie spełniają kryteriów jednostek chorobowych.

W jaki sposób zakażamy się wirusem zapalenia wątroby? Otóż do zakażenia dochodzi podczas dostania się wymienionego wirusa do organizmu ludzkiego poprzez przerwanie ciągłości tkanek, krew, nasienie, ślinę, mocz.

Podstawową farmakoterapią, zalecaną w leczeniu wirusowych zapaleń wątroby jest interferon. Lek ten, działający przeciwwirusowo, jest substancją o budowie glikowanej proteiny. Interferon będący lekiem, jest jednocześnie obecny naturalnie w organizmie ludzkim, co wyróżnia leczenie wirusowych zapaleń wątroby od leczenia innych zaburzeń somatycznych. W ustroju ludzkim interferon powoduje rolę substancji powodującej uaktywnienie układu odpornościowego. W sposób naturalny, fizjologiczny za jego produkcję odpowiedzialne są krwinki białe.

W praktyce poza farmakoterapią w chorobach zakaźnych ma on zastosowanie w farmakoterapii nowotworów.

Proces leczniczy przy pomocy interferonu jest terapią długotrwałą. Czas leczenia waha się od 6 miesięcy do 1 roku.

O autorze

Wojciech Zientala – psychiatra, WarszawaWojciech Zientala – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Obniżony nastrój – może to nie depresja a problemy z wątrobą? Część 1 appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)