Czym jest borelioza?

Ekspert Wojciech ZientalaInterna • 1 kwietnia 2015 • Komentarze:

Borelioza (nazywana chorobą z Lyme) jest chorobą zakaźną, której diagnoza jest stawiana coraz częściej na świecie. Chorobę tę można śmiało porównać do kameleona bowiem wielokrotnie przypomina inne choroby i zaburzenia oraz jednocześnie powoduje, iż kierunek diagnostyczno-terapeutyczny zmierza w niewłaściwym kierunku.

Choroba z Lyme to choroba zakaźna, atakująca wiele układów ludzkiego organizmu. Przenoszona jest przez kleszcze zainfekowane krętkami Borrelia. Człowiek ulega zakażeniu poprzez ukąszenie przez kleszcza i przedostaniu się patogenu do organizmu ludzkiego.

W jaki sposób zapobiec boreliozie?

Należy niezwłocznie w ciągu 48 godzin usunąć stawonoga ze skóry. Kleszcza możemy usunąć różnymi narzędziami takimi jak igła, penceta itp. Im szybciej to zrobimy- tym większa pewność, że nie doszło do zakażenia.

Borelioza (Choroba z Lyme) przybiera wiele różnych postaci. Najczęściej spotykaną jej postacią jest tak zwana neuroborelioza- czyli postać choroby dotykająca układu nerwowego- zarówno centralnego (centralny układ nerwowy- mózg) jak i obwodowego układu nerwowego (nerwy).

W 2009 roku odnotowano 38000 zachorowań na boreliozę na świecie. W 2007 roku nw Polsce wystąpiło około 7000  zachorowań. Należy podkreślić, iż liczba ta sukcesywnie wzrasta. Należy również podkreślić iż na terenie naszego kraju istnieje bardzo duże ryzyko zachorowania na boreliozę.

O autorze

Wojciech Zientala – psychiatra, WarszawaWojciech Zientala – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Czym jest borelioza? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)