Jak wybrać najlepszą dietę?

Ekspert Wojciech Budziosz • 4 maja 2015 • Komentarze:

Wybór odpowiedniej diety to, oczywiście poza jej sumiennym przestrzeganiem, najważniejsza kwestia podczas diametralnej zmiany nawyków żywieniowych. Każdy z nas posiada indywidualne potrzeby, możliwości oraz ograniczenia. Zanim zdecydujemy się na konkretną dietę, warto najpierw określić: dlaczego chcemy schudnąć, na czym zależy nam najbardziej oraz czy mamy jakieś przeciwwskazania zdrowotne. Po stworzeniu tego typu listy, przystąpmy do wyszukania diet odpowiadającym naszym potrzebom, a następnie do dokładnego ich przeanalizowania i wybrania tej jednej, która spełni nasze oczekiwania. Dla ułatwienia zestawienie kilku najpopularniejszych diet.

Dieta Dukana

Pierwsza propozycja – dieta Dukana, nazywana często także dietą białkową, bądź proteinową. Jej głównym założeniem jest ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów, przy jednoczesnym zwiększeniu w posiłkach ilości białka. Ma to spowodować szybką utratę zbędnych kilogramów i równie szybkie nabycie tkanki mięśniowej. Podczas diety Dukana nie trzeba się głodzić, nie trzeba zmniejszać ilości, ani wielkości posiłków, należy tylko wyeliminować produkty wysokokaloryczne oraz pić dużo wody, która oczyszcza organizm. Dieta składa się z czterech faz, mających harmonijnie przeprowadzić nas przez utratę wagi. Etap pierwszy to faza uderzeniowa, trwająca od 3 do 10 dni, kiedy to spożywa się jedynie produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Należy także pić dużo wody i jeść pełnowartościowe białko zwierzęce. Etap drugi- równowagi, do menu dodajemy warzywa, przeplatane co drugi dzień z produktami białkowymi ze specjalnej listy. Faza trzecia, czyli utrwalenie, której głównym zadaniem jest utrzymanie osiągniętej wagi, do listy dopisują się owoce i produkty skrobiowe. No i etap końcowy- „białkowy dzień”, wracamy do wszystkich produktów, a przez jeden dzień w tygodniu, do końca życia spożywamy tylko produkty białkowe. Dieta Dukana wygląda atrakcyjnie, ale jest mocno krytykowana przez lekarzy specjalistów, wytykających jej powodowanie poważnych uszkodzeń wątroby czy nerek.

Dieta OXY

Propozycja numer dwa, dieta OXY, czyli ulepszona wersja diety Dukana. Podobnie jak poprzednia, opiera się ona na białkach i pozwala, jak twierdzą twórcy, na zrzucenie nawet 15 kilogramów w trzy tygodnie. Dieta podzielona została tym razem na 3 fazy z których każda trwa 7 dni. W pierwszej spalamy tłuszcz, w drugiej utrwalamy efekt, a w trzeciej stabilizujemy wagę. OXY składa się przede wszystkim z białek pochodzenia roślinnego, następnie włącza się do jadłospisu białka zwierzęce, dzięki czemu dieta znacznie zyskuje. Głównymi składnikami posiłków powinny być otręby, żurawina oraz kefiry. Jak oceniają niezależni specjaliści, dieta nie jest tak niebezpieczna dla naszych nerek oraz wątroby jak dieta Dukana, niemniej jednak nie pozostawia organizmu bez uszczerbku, tym razem najbardziej cierpią nasze kości. Istnieje także wiele przeciwskazań przy tej propozycji, nie powinni jej stosować przede wszystkim cierpiący na choroby nerek, żołądka, wątroby, dwunastnicy oraz kobiety w ciąży. Wśród skutków ubocznych diety wymienia się natomiast: ciągłe osłabienie, zmęczenie, uczucie ciężkości, spadek koncentracji. Dieta spodoba się z pewnością tym, którzy natychmiast chcą utracić kilogramy i poszukują szybkiej diety.

Dieta South Beach

Kolejna możliwość  o pięknie brzmiącym tytule- dieta South Beach, czyli dieta Południowych Plaż, stworzona przez doktora Arthura Agatstona. Jest reklamowana jako bezpieczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta nie opiera się na produktach jednego rodzaju, czy specjalnym ograniczaniu posiłków, ale  na zastąpieniu jedzenia śmieciowego, produktami pełnowartościowymi.  Dzięki stosowaniu tak zwanych dobrych węglowodanów i dobrych tłuszczy, poprawia się nie tylko sylwetka, ale także ogólny stan organizmu. Czujemy się po prostu lepiej, zdrowiej. Waga nie spada diametralnie, można liczyć na 4-7 kg w przeciągu 2 tygodni. W tym czasie nie powinno się jeść chleba, ryżu, makaronu, ziemniaków, pieczywa oraz owoców, unika się także słodkości oraz alkoholu. Po dwóch tygodniach produkty mogą wrócić do menu. Dieta ta ma na celu nie tyle szybkie pozbycie się kilogramów, a raczej odzwyczajenie organizmu od potrzeby spożywania insuliny i przyzwyczajenie do dobrych posiłków.

Dieta Metabolic Balance

Program dietetyczny który budzi wiele kontrowersji wśród specjalistów branży medycznej.  Program żywieniowy Metabolic Balance jest to dieta oparta na wynikach badań krwi, której przestrzegania pilnuje „Opiekun dietetyczny”. W praktyce jest to dieta wysoko białkowa oraz wysoko błonnikowa, która zakwasza organizm, natomiast powodować będzie uczucie sytości. Duże wątpliwości budzi nie tylko fakt, że osoby które prowadzą to poradnictwo nie są dietetykami to cena wizyt również jest kolosalna – wynosi około 3000zł za 3 miesiące opieki.  Ponadto wyniki badań przeprowadzonych na grupie osób będących na diecie wskazują iż: 40% osób nie było wstanie utrzymać diety, a wśród tych którzy ją utrzymywali średni spadek masy ciała w ciągu roku wyniósł 6,8kg*. Oznacza to, że koszt redukcji 6,8kg wyniósłby 12 000zł.  Słuszność diety pozostawia wiele do życzenia, natomiast cena powoduje, że jest ona po prostu nieopłacalna.

*Wyniki badań zostały zaczerpinięte z: Journal of Nutrition and Metabolism 2010; 1–8.

Dieta Low Carb

Czwarta możliwość: Low Carb, czyli „mało węglowodanów”.  Dieta jest nieco bardziej wymagająca, ponieważ polega na odpowiednim zestawieniu białek, węglowodanów oraz tłuszczy. Główne założenie, którego trzeba przestrzegać, to maksymalna ilość 1300 kalorii dziennie, dostarczanych podczas trzech głównych posiłków i dwóch przękąsek. Kalorie powinny pochodzić  w 40% z węglowodanów, 25 z białek i 35 z tłuszczów. Co do produktów, ważne by nie były one przetworzone, oprócz tego należy odstawić dżemy, biały ryż, ziemniaki i pieczywo białe i makaron. Dieta jest polecana nie tylko tym którzy chcą schudnąć, ale także pragnącym zbudować masę, nie budzi większych kontrowersji, zwłaszcza, że pozwala na zmniejszenie poziomu cukru i cholesterolu w organizmie.

Dieta norweska

Dieta norweska to kolejna propozycja, tym razem z serii „jak szybko zrzucić kilkanaście kilogramów”. Trwa ona 14 dni i daje spektakularne efekty, ale trzeba się nastawić na  bardzo ubogie i monotonne menu, które ma za zadanie przyspieszyć metabolizm. Co więcej, jeżeli ulegnie się pokusie i zje coś „niedozwolonego” kurację trzeba zacząć od nowa. Główne potrawy diety to jajka i grejpfruty, ponadto marchew, seler, pomidorowy oraz mięso no i dużo płynów. Nie można jeść oliwy, cukrów oraz kolacji. Dieta, jak każda która powoduje tak szybkie i znaczne utraty wagi, wzbudza sporo wątpliwości, przede wszystkim ze względu na zbyt dużą ilość jaj. Dietetycy twierdzą także, że nie polega ona na spalaniu tłuszczu, a utracie wody z organizmu, stąd tak spektakularny efekt.

Dieta Montignaca

I ostatnia propozycja, dieta Montignac. Jej twórca, Michael Montignac doszedł do wniosku, że przyczyną nadwagi często są węglowodany, które podnoszą poziom cukru we krwi. Najważniejsze jest więc dobieranie produktów o odpowiednim indeksie glikemicznym. Im wskaźnik wyższy, tym wyższy poziom cukru, w związku z czym powinno unikać się produktów o indeksie powyżej 50, wśród których są: ziemniaki, biała mąka, ryż, kukurydza, cukier, cukierki, ciasta, słodzone konfitury, miód, banany, suszone owoce, winogrona i piwo. Należy więc po prostu kontrolować produkty i sprawdzać ich indeks w tabeli. Dieta posiada dwie fazy, w pierwszej zrzuca się zbędne kilogramy, stosując się do konkretnych zasad, jak zjadanie odpowiedniej ilości białka, unikanie mocnej kawy, stosowanie przerw między posiłkami itd. Faza druga to utrzymanie niskiej wagi, podczas której powinno się wciąż pamiętać o indeksie. Dieta polecana każdemu, opiera się na zdrowych zasadach, jeżeli nie robi się od nich odstępstw, daje wymierne efekty.

Podsumowanie

Przedstawione diety to propozycje, które spośród innych wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie towarzyszy nam w czasie ich trwania uczucie głodu. Nie są one bowiem ułożone na zasadzie eliminacji jedzenia, a raczej jego odpowiedniego doboru. Niektóre z nich budzą kontrowersje z jednej strony, z drugiej są wychwalane pod niebiosa. Stosowanie diet na własną rękę często wymaga dużego zaparcia i motywacji oraz wiedzy. Warto zgłosić się do dietetyka , który zadba nie tylko o zbilansowaną dietę, ale również zwróci uwagę na stan skóry podczas redukcji – ponieważ żadna z diet nie uwzględnia aspektu zwiotczałej skóry przy redukcji. Wśród wymienionych diet z pewnością należy wystrzegać się diet wysokobiałkowych (Ducan i OXY) oraz diet restrykcyjnych (Norweska i Low Carb).  Natomiast jak  zostało to wcześniej wspomniane – aby mieć pewność, że dieta nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu i portfelu należy skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem, który ukończył studia medyczne i posiada profesjonalną wiedzę w temacie żywienia.

O autorze

Wojciech Budziosz – fizjoterapeuta, dietetyk, diagnostyk, KatowiceWojciech Budziosz – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Jak wybrać najlepszą dietę? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)

Ekspert

Wojciech Budziosz

fizjoterapeuta, dietetyk mgr

Umów wizytę