Zdjęcie kobiety z bólem głowy

Czy za ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup?

Napisano przez w Fizjoterapia30 kwietnia 2014 Brak komentarzy.

Ból głowy to dolegliwość, którą doświadcza spora część populacji osób dorosłych. Każdego dnia do lekarzy pierwszego kontaktu, neurologów oraz lekarzy innych specjalności przychodzą pacjenci, uskarżający się na ból głowy o różnym nasileniu, różnym czasie trwania i lokalizacji.

Rola diagnozy w prawidłowym leczeniu bólu głowy

Bardzo często jako formę leczenia wybieramy leki przeciwbólowe. Są to leki o różnej sile działania zarówno te przepisane przez lekarza, jak i te zakupione w aptece bez recepty. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej z powodu braku ustalenia prawidłowej diagnozy. Jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły, bardzo łatwo o przedawkowanie czy uzależnienie się od farmakoterapii.

Badania epidemiologiczne pokazują, że 15-20% wszystkich przewlekłych i nawracających bólów głowy jest pochodzenia szyjnego. Oznacza to, że w tych przypadkach za dokuczający nam ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup. Ten rodzaj bólu głowy powstaje na skutek zaburzeń w przeciążonym górnym odcinku kręgosłupa szyjnego.

Czego powinniśmy oczekiwać od fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu badania kręgosłupa stwierdzi, że za ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup szyjny? Otóż w pierwszej kolejności celem leczenia będzie uwolnienie nas od bólu, a następnie zastosowanie takich środków, które zmniejszą lub zniosą występujące przeciążenie kręgosłupa.

Ból głowy – lista najczęściej zadawanych pytań do Pacjentów

Poniżej odpowiedzi na kilka pytań pozwalające postawić wstępną hipotezę o bólu głowy pochodzenia odkręgosłupowego. Z pewnością wielu z nas w ten właśnie sposób odpowie na zadane przez lekarza lub fizjoterapeutę pytania:

  • CO PROWOKUJE/NASILA BÓL GŁOWY?

długotrwałe utrzymywanie niekorzystnej pozycji głowy w ciągu dnia (głowa w zgięciu)

– zła pozycja głowy w czasie spoczynku nocnego (nieodpowiednia poduszka lub jej brak) – ruchy głową

– ucisk okolicy karku, potylicy po stronie bolesnej

  • GDZIE ROZPOCZYNA SIĘ BÓL GŁOWY?

– ból zaczyna się w okolicy karku

  • GDZIE PROMIENIUJE?

– ból promieniuje do przodu: potylica, czoło, skroń, gałka oczna, twarz

  • JAKA JEST LOKALIZACJA?

– ból jest najczęściej jednostronny, jeśli dwustronny to jedna strona boli bardziej

  • JAK INTENSYWNY JEST BÓL?

– ból głowy jest o średniej intensywności

  • JAKI JEST CZAS TRWANIA BÓLU?

– ataki są o zmiennym czasie trwania

– ból może być stały, ale o różnym nasileniu

  • JAKIE SĄ OBJAWY TOWARZYSZĄCE ?

– ograniczone ruchy kręgosłupa szyjnego (ruchy głową)

– mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, zaburzenia wzrokowe

Oczywiście nie zawsze zespół objawów jest tak jednoznaczny. Często pacjenci mają więcej typów bólu głowy, co powoduje, że objawy mogą się nakładać.

Podsumowanie informacji nt. bólu głowy

Reasumując, warto podkreślić jak istotne jest wczesne wskazanie trafnej diagnozy. W praktyce niestety bardzo często jeszcze przed postawieniem rozpoznania pacjent jest już na terapii lekowej. Jeśli sytuacja taka ma miejsce w przypadku bólu głowy, którego przyczyna leży w strukturach szyjnego odcinka kręgosłupa, to leczenie w najlepszym przypadku będzie nieskuteczne.

Fizjoterapeuta wykorzystujący w swojej praktyce środki terapii manualnej jest w stanie pomóc pacjentowi z bólem głowy pochodzenia szyjnego, a pierwszych efektów leczenia można spodziewać się już na pierwszej wizycie.

O autorze