ZZSK - Enbrel

3 odpowiedzi
Witam.

Od 1996r. życia choruję na ZZSK. Obecnie mam 39 lat, pierwsze dolegliwości (jeszcze nie zdiagnozowane) pojawiły się po 15 roku życia. Jestem po 4 operacjach stawów biodrowych (Endporotezy ABG + wymiana po ok 10 latach panewek). Od początku rozpoznania stosuję Sulfasalazynę EN 2x2 + kwas foliowy. Niestety ten zestaw praktycznie nie działa; co chwile pojawia się "niepodzianka" w postaci zapalenia tęczówki itp.

Słyszałem, że jest nowy lek biologiczny Enbrel. Niestety jest on bardzo drogi. Czy jest możliwość leczenia klinicznego w/w lekiem i jeżeli tak, to jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać objętym programem leczniczym.

Pozdrawiam
Leczenie zapalenie błony naczyniowej oczu w przebiegu ZZSK wymaga współdziałania okulisty i reumatologa. Brak poprawy w trakcie leczenia SS wymaga zmiany podejścia terapeutycznego.Optymalnym rozwiązaniem,przy utrzymującej się wysokiej aktywności choroby, może być stopniująca diagnostyka szpitalna w oddziale reumatologii gdzie zostaną ustalone wskazania do leczenia immunosupresyjnego oraz wykluczone przeciwwskazania do ewentualnej terapii biologicznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Istnieje możliwość leczenia tym lekiem refundowanym przez nfz. Kwalifikacją do leczenia zajmują się kliniki ,oddziały reumatologiczne i inne wytypowane ośrodki. proponuję zwrócić się do swojego reumatologa, który skieruje Pana w odpowiednie miejsce
pozdrawiam Czesław Drozd
Witam. Pana dolegliwości związane są z chorobą układową tkanki łącznej, którą zajmują się reumatolodzy. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ nie zajmuję się tą dziedziną. Proponuję skontaktować się z NFZ bądź z kliniką reumatologii, aby dowiedzieć się czy są obecnie prowadzone badania kliniczne z tym lekiem.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.