Przewlekłe obrzęki

5 odpowiedzi
Witam,
od kilku lat cierpię na przewlekłe obrzęki stóp. Mój problem zaczął się w marcu 2010 roku, kiedy to z dnia na dzień spuchła mi cała prawa stopa - nie mogłam włożyć buta. Po roku zaczęła także puchnąć druga stopa. Od tamtej pory jestem odsyłana od lekarza do lekarza i nikt nie potrafi określić przyczyny mojego schorzenia. Odwiedziłam do tej pory szereg specjalistów: chirurga, chirurga naczyniowca, reumatologa, ortopedę, neurologa, ginekologa, gastroenterologa, specjalistę rehabilitacji medycznej. Żaden z nich nie potrafił mi pomóc. Wszystkie wyniki wychodzą całkowicie bez zarzutów tj. mocz, RF, CRP, Białko całkowite, Albuminy, Elektrolity, TSH, FT4, Estradiol, Prolaktyna, USG, RTG, Kreatynina, eGFR, ALT, AST, anty-TPO, Borrelia burgdorferi (IgM, IgG), OB, czynnik reumatoidalny, USG Doppler, Azot mocznikowy, Fosfor nieorganiczny, Kwas moczowy i Wapń całkowity. Według wyników jestem okazem zdrowia, ale od 6 lat obrzęki utrzymują się niezmiennie. Obejmują odpowiednio: śródstopie, kostki- zwłaszcza i w najgorszych momentach pojawiają się także powyżej kostek. Obrzęk jest jakby ciastowaty, pod wpływem ruchu moich dłoni jestem go w stanie przesunąć w górę lub w dół. Obrzęknięta skóra nie zmienia koloru. Obrzęki po nocy łagodnieją, czasami nawet prawie w ogóle znikają. Jednak wystarczy kilka godzin, by pod wieczór osiągnęły niebotyczne rozmiary. Gdy noszę buty ściśle przylegające do nogi np. adidasy, zazwyczaj obrzęk w miejscu śródstopia jest znacznie mniejszy - potrafię zobaczyć żyły, gdy natomiast but mniej dolega do nogi, jest prawie pewne, że obrzęk pojawi się na nowo. Przez pewien czas ( około 1-miesiąca) starałam się stosować dietę bezglutenową, ale wykluczenie glutenu nie pomogło. Nie pomaga również nawadnianie organizmu, wręcz przeciwnie - po piciu dużej ilości wody jest jeszcze gorzej. Dostałam skierowanie na EKG serca, które nie wykazało nieprawidłowości. Zlecono mi także Echo serca:

Wymiary jam serca:
Lewa komora: 26 mm / 42 mm Mięsień IVS: 12 mm / 8 mm
Lewy przedsionek: 32 mm Ściana tylna: 12 mm / 8 mm
Aorta: 26 mm Prawa komora: 18 mm

Zastawka mitralna: płatek przedni pogrubiały wpukla się do lewego przedsionka
V maks: 1,0 m/s Gradient maks: 4 mmHg
E/A: 2,5
Fala zwrotna: nb

Zastawka aortalna:
V maks: 1,0 m/s Gradient maks: 4 mmHg
Fala zwrotna: nb

Zastawka trójdzielna:
V maks: 0,7 m/s Gradient maks: 2 mmHg
Fala zwrotna: ślad

Zastawka płucna:
V maks: 0,7 m/s Gradient maks: 2 mmHg AccT: 140 ms

Kurczliwość: prawidłowa
Frakcja wyrzutowa: 65%

Wnioski: niedomykalności; trójdzielna śladowa

Bardzo proszę o odpowiedź, czy powyższe wyniki mogą dawać mi nadzieję, że przewlekłe obrzęki są wynikiem pracy serca? Dodam, że nie cierpię na otyłość mam 180 cm wzrostu i ważę 63 kg, staram się także prowadzić umiarkowany tryb życia. Oprócz wyników badania echokardiograficznego może martwić jedynie wynik poziomu wit. D na poziomie 18. Mam również w 66% zakwaszone tkanki. Dodam, że opuchlizna nie jest zależna od pory roku, temperatury, czy wysiłku. Stopy puchną "jak im się zachce". Oprócz obrzęków byłam także leczona na nadciśnienie, gdyż utrzymywały się wysokie wartości, zwłaszcza Pulsu - brałam propranolol i spironol. Zdarzają mi się także arytmie serca i przy tym ogromne uczucie strachu, ciężko mi złapać oddech, mam bardzo płytki wdech i krótki wydech, gdy przechylam butelkę 1,5 wody, żeby się napić muszę gwałtownie nabrać powietrza, bo czuję, że mogę się udusić, mam częste kolki. Dodatkowo mniej więcej w tym samym czasie, gdy zaczęły mi puchnąć stopy, zaczęły się także moje niezidentyfikowane problemy z brzuchem/żołądkiem - mam bardzo, bardzo częste nudności, ale nigdy nie wymiotuję - ja określam to jako ból w dołku pod żebrami. Miałam dwa razy robioną gastroskopię, ale badanie nie wykazało żadnej najmniejszej nieprawidłowości + Helicobacter pyroli ujemny. Dodam, że w latach 2009-2014 przyjmowałam Depakine Chrono, gdyż lekarze zdiagnozowali u mnie epilepsję --> właściwie to zakwalifikowali objawy pod padaczkę, mimo iż każde z 3 badań EEG wychodziło bez zarzutu --> miałam kilkusekundowe utraty świadomości, bez utraty przytomności i z przyspieszonym biciem serca. W mojej rodzinie obie babcie mają wadę serca, u mamy też ją podejrzewano, choć później zaprzestała diagnozowania w tym kierunku. Bardzo proszę o chociaż najmniejszą podpowiedź, czy wyniki echa mogą świadczyć o tym, że jego praca powoduje obrzęki. Jestem załamana i nie wiem u jakiego specjalisty mogłabym szukać pomocy. Z tyłu nóg --> od pięty do łydki mam brązowe linie, lekarz rodzinny stwierdził, że one po prostu łączą naczynia.
Szanowna Pani,
Pani badanie echokardiograficzne wskazuje na dysfunkcje rozkurczową lewej komory. Zgodnie z wytycznymi można Pani rozpoznać niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory. Rokowanie w tej chorobie jest dobre, ale dolegliwości są typowe jak Pani opisuje. Niezbędna jest konsultacja u kardiologa celem rozważenia włączenia leczenia. Dodatkowo trzeba uzyskać kilka istotnych informacji z wywiadu, które Pani nie dodała. Istotny jest wywiad dotyczący wyjazdów za granicę i możliwości zachorowania na choroby tropikalne. Dodatkowo na podstawie Pani badania echo nie można jeszcze w pełni ocenić przyczyny tej dysfunkcji i należy wykonać kontrolne badanie. Warto wykonać również kontrolne EKG i RTG klatki piersiowej.
z wyrazami szacunku,
Wojciech Szychta

Serce nie jest przyczyną Pani obrzęków. Z opisu wygląda to na obrzęki z niewydolnością pompy żylnej. Wskazane noszenie uciskowych podkolanówek, odpowiednie dobierze chirurg naczyniowy. Nie wolno się opalać, brać gorących kąpieli itp. Nie solić.
Zalecam branie witaminy D3.
Pozdrawiam Hanna Kalotka-Kręglewska
Dzień dobry! Wynik badania ECHO serca jest prawidłowy, na jego podstawie chorobę serca można wykluczyć jako przyczynę obrzęków.
Szanowna Pani.
Nie ma podstaw, aby obrzęki kończyn dolnych pojawiające się u Pani wiązać z chorobą serca.
Na podstawie uważnej lektury opisu sytuacji zdrowotnej, który Pani przedstawiła, uważam że przyczyna obrzęków tkwi w przewlekłej niewydolności żylno-limfatycznej. Właściwym specjalistą jest dla tej sytuacji angiolog. Dodatkowo, należy rozważyć ewentualny wpływ czynników hormonalnych - współistnienie nadciśnienia tętniczego i zdecydowanej skłonności do retencji wody w organizmie nasuwa podejrzenie tzw. "hyperaldosteronizmu". Wyjaśnienie tej sytuacji wymaga dalszych badań - w szczególności oznaczenia stężenia aldosteronu w surowicy oraz tzw. "ARO". Może przydać się endokrynolog.
Szanowna Pani, w Pani sytuacji, gdy była już Pani ze swoim problemem na wizytach u lekarzy wielu różnych specjalizacji i nie udało się ustalić przyczyny obrzęków ani tym bardziej ich zlikwidować, absolutnie nie jest możliwe udzielenie rozsądnej porady na odległość. Przed wszystkim lekarz musi móc zbadać Pani obrzęki - obejrzeć, dotknąć, itp. Odnośnie do Pani pytania o to, czy praca serca może powodować obrzęki - przytoczony przez Panią wynik echokardiogramu raczej na to NIE WSKAZUJE. Co do niektórych innych Pani dolegliwości (uczucie strachu, płytki wdech) - nie można wykluczyć, że mają one częściowo podłoże emocjonalne. Stężenie witaminy D nie powinno mieć związku z tym, co Pani opisuje. Nawadnianie - to akurat jest zrozumiałe, że nadmierne spożywanie płynów może jedynie nasilić obrzęki, a nie je usunąć. "Tkanki zakwaszone w 66%" - nie wiem, co Pani dokładnie ma na myśli, ale generalnie proszę nie dawać wiary tym wszystkim teoriom o zakwaszaniu organizmu itp. - akurat mechanizmy utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej są u człowieka bardzo dobrze rozwinięte i ta równowaga jest utrzymywana NIEZALEŻNIE od tego, co Pani jada, wbrew tym różnym dziwnym teoriom o pokarmach zakwaszających i tych innych.