Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa a zakrzepica żył głębokich i zator tętnicy płucnej.

5 odpowiedzi
Witam bardzo serdecznie. Mam pytanie czysto teoretyczne, a chodzi o żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. Chciałbym się dowiedzieć jak to w końcu jest, ponieważ czytam różne strony i na każdej jest napisane co innego. Chodzi o to czy zakrzepica żył głębokich(ZŻG) i zator tętnicy płucnej(ZTP) "wchodzą w skład" żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej(ŻChZZ) i ŻChZZ zawiera te choroby? Czy może są to 3 różne choroby? Czy może jakaś inna opcja?

Drugie moje pytanie to takie, że trafiłem na artykuł odnośnie narzędzi diagnostycznych w celu oceny ryzyka ŻChZZ i są do tego stosowane skale(Wellsa, padewska, Capriniego, genewska), czy daną skalę stosuje się w jakimś konkretnym przypadku? Ponieważ nie potrafię znaleźć nic w internecie czym się te skale różnią, kiedy się je stosuje itd. Czy jest to całkowicie losowo i jak kto chce to sobie wybiera skale?(Choć bardzo mało prawdopodobne, że tak jest). Wiem, że skala padewska jest stosowana u pacjentów hospitalizowanych. Inna sprawa to, że skala Wellsa ocenia ryzyko ZŻG i ZTP(stąd pytanie wyżej, jaki związek ze sobą mają wszystkie te choroby?).

Mam nadzieję, że nie zakręciłem za bardzo wszystkim i proszę o wyrozumiałość, ale na prawdę nie wiem jak na to patrzeć. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź na wiele zadanych pytań przekracza ramy dużej publikacji i w tym miejscu nie jest to możliwe. Odsyłam do podręczników

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Zakrzepica żył głębokich i zator tętnicy płucnej są postaciami choroby zakrzepowo-zatorowej. Co do skal - wydaje się że najczęściej stosuje się skalę Capriniego, chociaż różne ośrodki stosują także inne skale lub zmodyfikowaną skalę Capriniego. Ważne jest, żeby na podstawie używanej skali móc z dużym prawdopodobieństwem ocenić ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej i zastosować odpowiednią - skuteczną - profilaktykę przeciwzakrzepową.
Pozdrawiam
W skład żylnej choroby zakrzepowo zatorowej wchodzi zarówno zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna.
Skala Wellsa ocenia prawdopodobieństwo ŻChZZ u chorych hospitalizowanych i niehospitalizowanych. Na jej podstawie, gdy nie mamy możliwości wykonania np badania dopplera możemy włączyć leczenie przeciwzakrzepowe do momentu wykonania badania.
Skala Capriniego jest stosowana w celu oceny ryzyka wystąpienia ŻChZZ u chorych hospitalizowanych oraz konieczności włączenia profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Witam Panią odp na pyt. 1. tak - zakrzepica żył głębokich(ZŻG) i zator tętnicy płucnej(ZTP) "wchodzą w skład" żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej(ŻChZZ) i ŻChZZ zawiera te choroby.
Natomiast odpowiedzi na dalszą część pytań to obszerna treść objętości wykładu, monografii lub książki zachęcam do lektury - brak możliwości rozwinięcia tego tematu tutaj.
Pozdrawiam
Tomasz Ciąćka
Witam. ŻChZZ obejmuje ZŻG i ZTP. ZTP najczęściej jest powiklaniem ZŻG.
Wszystkie wymienione skale sluża do oceny ryzyka lub prawdopodobieństwa ZŻG lub ZTP. Skala Wellsa do oceny prawdopodobieństwa rozpoznania ZŻG różni sie nieco od skali Wellsa sluzacej do oceny ZTP. Celem wyjaśnienia tematu do końca odsylam Pana do Polskich Wytycznych Leczenia ŻChZZ z 2012 na str mp.pl. Można otworzyć bez logowania. Pozdrawiam.

Eksperci

Konrad  Czajkowski

Konrad Czajkowski

Chirurg, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Piaseczno

Piotr Tadeusz Wieczorek

Piotr Tadeusz Wieczorek

Chirurg, Chirurg naczyniowy

Katowice

Dominika Plucińska

Dominika Plucińska

Flebolog, Radiolog

Warszawa

Agata Gościńska

Agata Gościńska

Chirurg

Piła

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 29 pytań dotyczących usługi: zakrzepica żylna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.