Zwichnięcie rzepki, kiedy powinnam wrócić do formy?

4 odpowiedzi
Witam, serdecznie, mam ogromna prośbę o poradę. W 8 miesiącu ciąży zwichnęłam rzepkę kolana lewego po raz drugi w życiu. Niestety 2 miesiące do porodu moje kolano nie mogło zostać zdiagnozowane, gdyż uniemożliwiała mi to ciąża. Wykonano mi tylko 2-krotna punkcje kolana oraz założono szynę. Po porodzie tj. 2 miesiące od wypadku, zrobiono mi rezonans oraz tomografie kolana, które nie wykazały żadnych urazów wewnętrznych oprócz 2 stopnia gokartowy kolana. Zastosowano u mnie rehabilitacje – tj. bardzo bolesne masaże nogi, później jazda na rowerze stacjonarnym oraz elektrostymulacje domięśniowa nogi. Na co dzień założono mi specjalistyczny bandaż Genuloc, bez którego nie umiem w ogóle ustać na nodze. Od wypadku minęło 7 miesięcy, od 5 miesięcy intensywnie rehabilituje nogę, jednak nie ma żadnej poprawy. Rzepka w dotyku jest miękka jak plastelina, nie potrafię wyprostować nogi, poruszam się tylko na jednej nodze przy pomocy kul, w okolicach rzepki przy jakiejkolwiek próbie stania na chorej nodze pojawia się ogromny ból, a kolano automatycznie sinieje. Widać znaczną różnicę między zdrowa, a chora rzepka. Chora znajduje się w pozycji 4 cm niżej niż rzepka w kolanie zdrowym. Widać ten defekt gołym okiem, kiedy próbuje stać prosto. Potrafię zgiąć kolano, niestety nie potrafię kolana wyprostować. Byłam u 4 chirurgów w mojej sprawie. U żadnego z nich nie kwalifikuje się do operacji, a jedynie słyszę, że muszę czekać aż kolano samo ruszy. Niestety po 5 miesiącach wydaje mi się, że powinna być już jakaś poprawa. Niestety ból nie ustaje, a ja wciąż nie potrafię stanąć na tej nodze. Od wypadku miewam silne bole biodra lewego oraz czasami po tej stronie drętwieje mi cała noga oraz palce w rąk. W kręgosłupie mam silne ataki bólowe jakby przechodził mi przez niego prąd. Moja córka ma już 5 miesięcy, a ja mam coraz większe trudności w opiece nad nią. Proszę o opinie, czy rzeczywiście powinnam się martwic, że coś jednak mogli lekarze przeoczyć, skoro po tylu miesiącach objawy nie ustępują. Nie chce być kaleka, chciałabym być mama dla swojej córci. Nie wiem już, gdzie szukać pomocy.
Szanowna Pani,
Sytuacja w której wiele miesięcy po zwichnieciu rzepki nadal utrzymują sie silne objawy bólowe i deficyty ruchu nie są z cała pewnością prawidłowa. Sugeruje pilna konsultacje u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak

Witam!
Pani objawy są bardzo niepokojące.Czy miała Pani wykonane badanie USG? Po opisanych objawach nasuwa się istotne podejrzenie zerwania aparatu wyprostnego. Proszę nie leczyć urazów narządu ruchu u chirurgów, od tego są poradnie ortopedyczne. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której jest Pani tak długo po urazie niesprawna. Być może Pani choroba wymaga leczenie operacyjnego. Proszę powiedzieć, w jakim rejonie Polski Pani mieszka, a postaram się polecić wiarygodnego specjalistę niedaleko miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Witam, w tej sprawie moge się jedynie wypowiedzieć po badaniu lekarskim. Prawdopodobne wymagać Pani bedzie leczenia operacyjnego. Zapraszam do Krakowa. Szczegóły na stronie internetowej ortopedasorysz.pl.
Szanowna Pani, objawy opisywane przez Panią są wskazaniem do szybkiego podjęcia prawidłowej diagnostyki i leczenia. Kolano "samo z siebie się nie ruszy"; jeśli przez 5 miesięcy (!) nie ma żadnej poprawy i nie można go wyprostować to znaczy, że wewnątrz stawu są jakieś uszkodzenia. Pozdrawiam,