Została ok. Tygodnia wykryta wada serca u mnie a miedzy innymi profesjonalnie nazywa to się dwupłatk

2 odpowiedzi
Została ok. Tygodnia wykryta wada serca u mnie a miedzy innymi profesjonalnie nazywa to się dwupłatkowa zastawka aortalna. Wada rzekomo bez żadnych odchyleń pani dr która wykonywała echo stwierdziła że na szczęście wszystkie czynności serduszka są zachowane prawidłowo zaś i tak wybrałem się do następnego kardiologa w celu weryfikacji badania, również on stwierdził, że jest wszystko ok i mogę robić i funkcjonować normalnie jak dotąd. W tym oto przypadku rodzi się moje pytanie odnośnie sportu intensywnego 5-6razy w tygodniu czy?, i kiedy mogą?, i czy w ogóle pojawią się powikłania po tego typu rozrywce?(bieganie ok 15-20km). Drugie pytanie rodzi się o to czy to zrobiło się w niedalekiej przeszłości czy mam najprawdopodobniej to od urodzenia dodam iż mam 24 lata i jestem mężczyzną. Wada została wykrytą zupełnie przypadkowo poprzez wykonanie echa, a zwykłe ekg, morfologia(roz.reczny, potas,sód,żelazo,magnez) oraz osłuchiwanie idealnie Holter jedynie wykazał 17 pobudzen komorowych Holter na 24h i 1 nadkomorowe. A badanie wykonałem na polecenie lekarza z powodu arytmii lecz lekarz opisujący echo i drugi kardiolog do którego zwróciłem się z prośbą weryfikacji badania stwierdził że arytmia na pewno nie jest spowodowana wada i że na jego oko jest wszystko w porządku i nakazał echo za rok kontrolnie oraz Holter ekg za 1mc od czasu wizyty na wizycie przepisał leki potazek oraz concor cor tego concor coru nie wziąłem bo mam wrażenie że arytmia całkiem sporo odpuścił po samym potazku i po regularnych biegach ok 5km dziennie.
Dwupłatkowa zastawka aortalna bez jej istotnej dysfunkcji nie jest przeciwwskazaniem do rekreacyjnego uprawiania sportu, nawet intensywnego, wymaga jednak systematycznej kontroli echokardiograficznej - co 6-24 miesiące w zależności od samej wady oraz intensywności wysiłku fizycznego. Co do zaburzeń rytmu proszę do potasu dołączyć magnez (5-10 mg/ kg m.c./ dobę) i za kilka tygodni powtórzyć Holter.

Dzień dobry! Dwupłatkowa zastawka aortalna jest wadą wrodzoną, nie dającą żadnych objawów. Jako anomalia może podlegać szybciej niż prawidłowa zastawka trójpłatkowa zmianom zwyrodnieniowym powodującym jej zwężenie lub niedomykalność oraz jest wadą predysponującą do wystąpienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Ponadto przy zastawce dwupłatkowej oprócz funkcji samej zastawki trzeba monitorować szerokość aorty wstępującej, przy patologicznym jej poszerzeniu częściej niż przy zastawce trójpłatkowej dochodzić może do rozwarstwienia aorty. To informacje na odległą przyszłość, teraz wymaga Pan jedynie okresowej kontroli echokardiograficznej, natomiast powinien Pan zwracać szczególną uwagę na stan uzębienia, dbać o higienę jamy ustnej, wykonywać przeglądy stomatologiczne dwa razy do roku i leczyć bez zwłoki ubytki, unikać żucia gumy. To działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Arytmia (wynik holtera nie wskazuje na patologiczną ilość pobudzeń dodatkowych) nie ma nic wspólnego z zastawką dwupłatkową, skoro jej odczuwanie ustąpiło po suplementacji potasu prawdopodobnie nie ma konieczności przyjmowania Concoru, ale tę decyzję może podjąć tylko lekarz, który miał możliwość bezpośredniej rozmowy z Panem, zbadania Pana i wglądu do wyników badań dodatkowych. Może Pan kontynuować treningi bez ograniczeń.