zmaganie się z każdym dniem

7 odpowiedzi
Dzień dobry, zastanawiam się czy to, z czym się zmagam to kwestia choroby czy też po prostu "niektórzy tak mają" i już, taki temperament że się nad sobą użalam, nie potrafię docenić i cieszyć się drobnymi sprawami w rutynie dnia codziennego... Chodzi mianowicie o poczucie, że zmagam się z każdym dniem, że każdy dzień to dla mnie wyzwanie, szczególnie rano i popołudniu. Często zastanawiam się i czuję, że to wszystko nie ma sensu, ciągła gonitwa, w kółko to samo, zmęczenie... budzę się i najchętniej zostałabym w łóżku ale że jestem obowiązkowa i odpowiedzialna to wstaję i udaję się do pracy. W niej czasem się nieco rozkręcam a czasem nie. Niby się realizuję, choć z ogromnym trudem i wysiłkiem to pomału rozwijam się zawodowo, a jednak czasem mam wrażenie że mimo robienia czegoś, o czym marzyłam, i tak każdy dzień to wyzwanie. Bywa że mam lepsze dni, wtedy czuję, że wszystko się ułoży, że będzie dobrze, mam więcej energii. Ale mam wrażenie, że takich dni jest malutko i coraz mniej. Czy taka już moja natura? Nie docenianie tego, co mam? Gdybym nie pracowała i faktycznie zaległa w łóżku, wszystko byłoby jasne - pewnie byłaby to depresja. Ale ja wstaję każdego dnia i realizuję obowiązki. Jest na to rada? Zaczynam tracić nadzieję bo jestem po psychoterapii... Biorę witaminę D od jakiegoś czasu...
Boję się mieć z tego powodu dzieci bo co jeśli nie poczuję sensu życia i "zarażę" je swoim wewnętrznym smutkiem? Mam 35 lat...
Witam, opis Pani trudności sugeruje diagnozę zaburzeń depresyjnych, prawdopodobnie o charakterze dystymii. Konieczne jest również wykluczenie przyczyn somatycznych w/w objawów. Poprawa funkcjonowania jest możliwa dzięki długoterminowej psychoterapii w połączeniu z farmakoterapią. Pani typ osobowości wpływa na sposób przeżywania trudności oraz stosowane strategie radzenia sobie. Zatem fakt, iż jest Pani aktywna zawodowo i realizuje wybrane cele nie wpływa na zmianę diagnozy. Pozdrawiam i zachęcam do poszukiwania pomocy.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
dzień dobry,
Sposób, w jaki radzimy sobie ze stresem i trudnościami jest wynikiem poprzednich doswiadczeń i uczenia się. Trudno powiedzieć, że jest taka Pani natura i ta jest niezmienna. Myślę, że pochylenie się nad tym, dlaczego tak Pani ma, kiedy się Pani nauczyła użalać nad sobą i nie doceniać tego co dobre w Pani życiu, moga być pierwszym krokiem do zastanowienia się , czy chce Pani to zmienić, co chce mieć Pani w zamian, i w efekcie może pomoc zastanowić się nad pierwszym krokiem do zmiany postrzegania siebie i świata.
Być może jest to dobry czas, aby spróbować kolejnej terapii. Czasami proces terapeutyczny tak właśnie wygląda - zaczynamy się poznawać na jednej terapii, potem postanawiamy ją zakończyć, by po jakimś czasie kontynuować to, co rozpoczęliśmy . Może dzięki temu każde kolejne doświadczenia jest głębsze. i to jest w porządku.
pzdrawiam
Monika Chajdas
Witam,
przy depresji nie trzeba koniecznie zalec w łóżku. Opisane przez Panią objawy są niepokojące. Proszę udać się na wizytę do lekarza i skonsultować z nim objawy. Może trzeba będzie wykonać badania laboratoryjne, między innymi pod kątem gospodarki hormonalnej. Jeśli wyniki będą prawidłowe kolejnym krokiem byłaby wizyta u lekarza psychiatry.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Dzień dobry. Przykro mi, że źle się Pani czuje, a dotychczasowa psychoterapia Pani nie pomogła. Nie wierzę, że "niektórzy tak mają" - na kiepski stan zawsze znajdzie się sposób, tyle, że niektóre formy terapii są mało skuteczne. Nie wiem, czy to, co Pani dolega, to depresja - mam za mało informacji. Wiem na pewno, że depresja wygląda różnie, tylko czasami polega na tym, że człowiek nie jest w stanie wstać z łóżka. Gorąco polecam Pani spotkanie z innym psychoterapeutą, ewentualnie pójście do psychiatry. Nie ma sensu się męczyć, szkoda życia. Gdyby miała Pani ochotę na spotkanie ze mną - zapraszam do ustalenia terminu, w tym tygodniu mogłybyśmy spotkać się w czwartek 15:45 lub 18:15. Pozdrawiam serdecznie, Anna Tylikowska.
Dzień dobry,
To co się z Panią dzieje wymaga diagnozy psychologicznej. Opisywane stany mogą występować w różnego rodzaju problemach natury psychicznej. To, że ktoś ktoś pojawia się w pracy nie oznacza, że nie ma depresji. Dokładnie tak samo w drugą stronę, to, że ktoś się w niej nie pojawia nie oznacza, że ją ma. Zachęcam do kontaktu z diagnostą, który pomoże dowiedzieć się Pani, co się dzieje. W zależności od diagnozy należy podjąć odpowiednie działania redukujące stany, o których Pani wspomina. Powodzenia!
Dzień dobry,
Warto byłoby dodać informację czego dotyczyła psychoterapia. Czy tamten temat jest już rozwiązany?
Szczerze, to mam do Ciebie więcej pytań niż odpowiedzi...
Np.:
Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
Jakie i w jaki sposób stawiasz sobie cele na najbliższy rok?
Jaką masz pasję, co lubisz robić, a czego nie lubisz?
itd.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
bez względu na kwalifikację medyczną - cierpi Pani. Musi się udać, jeśli nie usunąć Pani cierpienia, to choć istotnie je zmniejszyć. To jednak bezwzględnie wymaga fachowej pomocy i z pewnością odpowiedź z internetu nie spełni tego zadania. Konieczny jest kontakt osobisty z profesjonalistą.
Z wyrazami szacunku

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Baranowska

Katarzyna Baranowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Anna Jodlińska

Anna Jodlińska

Psycholog, Psychotraumatolog

Warszawa

umów wizytę
Sebastian Sikora

Sebastian Sikora

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: kryzys życiowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.