Złamanie podudzia u dziecka czy można zastosować gips lekki?

5 odpowiedzi
Witam,
mam pytanie mój 20 miesięczny syn miał robione zdjęcie rtg, lekarz ze zdjęcia rozpoznał złamanie podudzia łącznie ze stawem skokowym - złamanie nasady dalszej piszczeli. Wczoraj został założony zwykły gips, który jest ciężki dziecko nie może się poruszać, ciężko mu nawet odwrócić się na boczek. W internecie wyczytałam,że u małych dzieci stosuje się często gips lekki, stąd moje pytanie czy byłaby teraz możliwość zamiany na taki gips, żeby dziecku ulżyć. Czy Pan Doktor po konsultacji i analizie zdjęcia mógłby założyć taki gips, oczywiście jeśli w tym przypadku można by tak zrobić.
Dzień dobry.
Czasami w leczeniu złamań stosujemy tak zwany lekki gips. Zazwyczaj nie jest on wskazany w pierwszych dwóch tygodniach od złamania. Po tym czasie można w miarę bezpiecznie pacjenta 'przegipsować'. Oczywiście jest zbyt wiele zmiennych aby jednoznacznie stwierdzić że w przypadku Pani syna będzie to możliwe - do oceny podczas wizyty, po badaniu i analizie Rtg.
Z poważaniem.

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie nie wiem bowiem czy gips to szyna czy gips okrężny. Po ustąpieniu obrzęku jest to możliwe najlepuej skonsultować się z ortopedą dziecięcym
Zmiana gipsu wiąże się z ryzykiem przemieszczenia złamania. Jeśli to jest złamanie stabilne, to ewentualna zamiana jest możliwa.Oczyywiście tak jak Pani pisze , trzeba zanalizować wcześniejsze radiogramy. Najlepiej zrobić to w placówce , gdzie na miejscu jest gipsownia i pracownia rtg - można usunąć gips, założyć nowy i od razu ( zrobić kontrolne rtg).U mnie w MK Medic takiej możliwości nie ma. Nie mamy gipsowni, nie usuwamy gipsów.
tak, można u dzieci stosować lekkie "gipsy", aczkolwiek sa przypadki gdy leczenie standardowym opatrunkiem gipsowym jest bardziej wskazane
Decyzja zawsze jest indywidualna. Istnieje taka możliwość ale nie s każdym gabinecie. Należy zapytać o powyższe podczas rejestracji