złamanie miednicy , zmiażdżenie kości krzyżowej

4 odpowiedzi
Wtam serdecznie mam pytanie odnośnie kości krzyżowej . Dziewczyna miała wypadek samochodowy auto jadące z naprzeciwka uderzyło w drzwi od strony pasażera gdzie siedziała trafiła do szpitala gdzie stwierdzono złamania i pęknięcia i ukruszenia miednicy oraz obawę czy kość krzyżowa nie jest złamana . Podczas operacji (zabiegu ) składania miednicy na śruby okazało się że kość krzyżowa jest zmiażdżona z prawej strony . Niestety lekarze nie za bardzo chcą rozmawiać zazwyczaj coś burkną i starają się mówić jak najmniej i każdy kieruje do kogoś innego tak jak by im się nie chciało bądź sami nie wiedzieli . A więc co to może oznaczać zmiażdżenie kości krzyżowej czy nie będzie mogła chodzić czy na przykład będzie miała trudności z chodzeniem siedzeniem jak to wgl może wyglądać czy to można jakoś rehabilitować i w jaki sposób jeśli mogę proszę o w miarę możliwości szybką odpowiedz oczywiście w miarę możliwości .

serdecznie pozdrawiam
Bez analizy zdjęć rtg oraz TK trudno o rzeczową odpowiedź. Ale z pytania wynika że najbardziej niepokoi Pana/Panią termin zmiażdżenie. To rodzaj złamania wynikający z jego mechanizmu. Uraz działający na boczną część miednicy może spowodować właśnie łamanie k. krzyżowej - jej zmiażdżenie właśnie. Takie złamanie także się goi. Po rehabilitacji jak najbardziej możliwe jest chodzenie, siadanie. Ale mogą się otrzymywać dolegliwości bólowe. Uszkodzeniu mogą ulec także nerwy przebiegające właśnie przez kość krzyżową. Bez zbadania chorej i analizy zdjęć trudno o wiążącą odpowiedź. Pozdrawiam

Wszystko zależy od morfologii złamania i stanu pacjentki. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie bez zbadania pacjenta i zapoznania się z dokumentacją leczenia (w tym RTG)
Trudno odpowiedzieć nie widząc skanów TK i nie wiedząc jaka została przeprowadzona opera ja. Należy porozmawiać z operatorem lub lekarzem prowadzący. To jego obowiązek aby wyjaśnić wątpliwości pacjentce i osobom przez nią upoważnionym.
Dobry Wieczór,
Niestety bez zapoznania się z dokumentacją obrazową nie mogę nic dokładnie powiedzieć.
Pozdrawiam.