Nietolerancje pokarmowe - Gluten i laktoza

6 odpowiedzi
Od wielu lat borykam się z alergią pokarmową (pomidory,ziemniaki,czekolada itp.), objawia się u mnie wysypką. Wgłębiając się w temat alergii i przeczytałam o nietolerancjach (gluten i laktoza) pokarmowych i ich niestety od wielu lat borykam się z wieloma z objawów (nudności, wzdęcia, wysypka, anemia, bóle głowy, zmęczenie). Jakie badania powinnam wykonać by zdiagnozować nietolerancję glutenu i laktozy. Powinnam udać się do alergologa czy dietetyka ?
Raczej do lekarza dietetyka .

Proponuję (zanim Pani podejmie stosowanie jakiejkolwiek diety) potwierdzić uczulenie na gluten (odpowiednie testy u alergologa) lub/i nietolerancję laktozy (konsultacja u gastroenterologa). Dopiero wówczas, kiedy u Pani zostanie rozpoznana określona choroba, zastosować się do odpowiedniej diety, także pod kontrolą dietetyka.
Ige swoiste panel pokarmowy i wziewny
koniecznie do alergologa, wymagane są testy skórne i/lub sIgE na gluten oraz badania przeciwciał w kierunku celiakii z krwi, które zleca lekarz internista/aleroglog, pozdrawiam
Witam serdecznie,
Laktozy nie tolerujemy wraz z wiekiem, więc zwyczajnie proszę nie pic mleka.
Po odstawieniu laktozy objawy powinny się zmniejszyć.
Wtedy ocenimy czy gluten działa podobnie.
Pozdrawiam.
Piotr Niedziałkowski
Witam. Istotnie, często objawy ze strony układu pokarmowego (i nie tylko) w rzeczywistości występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych (czyli bez udziału tzw mechanizmów immunologicznych) lub jeszcze innych schorzeń przewodu pokarmowego. W praktyce diagnostyką i leczeniem tych chorób zajmuje się najczęściej gastroneterolog.