Złamał mi się ząb górna dwójka. Ząb jest złamany pod skosem tzn na rtg wygląda ze jest złamany równo

6 odpowiedzi
Złamał mi się ząb górna dwójka. Ząb jest złamany pod skosem tzn na rtg wygląda ze jest złamany równo z dziaslem a od strony jamy ustnej poniżej lini dziąsła. Taka sytuacja przydarzyła mi się podczas jedzenia na drugi dzień poszedłem do stomatolog która stwierdziła że trzeba zęba usunąć zęba usunęła bez problemu jednak nie mogła sobie poradzić z korzeniem jeszcze w nim dłubała. Byłem dzisiaj u innej stomatolog Starsza kobieta powiedziała że korzeń wygląda w porządku i jest wystarczająco długi jednak to że jest łamany pod skosem poniżej linii dziąsła nie nadaje się do rekonstrukcji. Chciałbym zasięgnąć porady innego stomatologa z województwa wielkopolskiego najlepiej. Ponieważ czytałem trochę na ten temat przeczytałem że w niektórych przypadkach jest możliwa rekonstrukcja. Mimo tego iż złamanie jest poniżej linii dziąsła.
Proszę o poradę
Pozdrawiam
Witam, wszystko zależy jak głęboko złamany jest ząb- jeśli e granicach ok 2mm poniżej linii dziąsła i nie jest to złamanie pionowe to możliwy jest zabieg polegający na wycięciu części dziąsłą i części kości tak aby odsłonić korzeń by móc odbudować koronę zęba. Taka rekonstrukcja jednak wymaga by korzen byl rownolegly do lini dziąsla. Do pełnej oceny konieczne będzie rtg.bby sprawdzić czy nie ma pęknięć w korzeniu po próbie ekstrakcji. Podrawiam

Dzień dobry, tzn. ma Pan korzeń ,czy korzeń został usunięty ? Jeżeli jest złamanie poddziąsłowe to zależy od wielkości korzenia i linii złamania, ale można tego typu zęby odbudować. Można zrobić endokoronę, lub wzmocnić zęba włóknem szklanym. Pozdrawiam dr Kręcisz
Trudno powiedzieć nie widząc rtg i pacjenta i czy był leczony kanałowo ? .Ząb przed dłubaniem ( na podstawie opisu ) nadawał się do leczenia i wykonania wkładu kanalowo korzeniowego
Ja również jestem zdania , że trzeba pokazać się u jeszcze innego stomatologa, po dokładnym badaniu ( w tym rtg ) można by rozważyć odsłonięcie głębiej złamanej części korzenia przy pomocy lasera lub noża elektrycznego co dałoby możliwość wykonania szczelnego uzupełnienia protetycznego. Można też próbować wysunąć korzeń wyciągiem ortodontycznym. Proszę szukać dentysty który takie zabiegi wykonuje i dążyć do zachowania własnego korzenia ( to najlepszy naturalny " implant" :-)
Witam!
Z tego co Pan pisze wnioskuje, że ząb ma niekorzystną linię złamania przez co nie da się go szczelnie odbudować, taki ząb często kwalifikowany jest do ekstrakcji. Po konsultacji z lekarze można w niektórych przypadkach próbować ratować ząb ekstruzją ortodontyczną ( aparatem ortodontycznym) lub zabiegami chirurgicznymi, ale o tym czy ząb nadaje się do takiego leczenia musi wypowiedzieć się lekarz.
Pozdrawiam
Tak czasami jest możliwa rekonstrukcja ale należy to zobaczyć.