Zespół Shermana i skilioza a trening siłowy

21 odpowiedzi
Mam zespół shermana i skolioze czy mogę uprawiać kulturystyke w wieku 18 lat jeśli ćwiczenia dobrane są tak aby nie obciążać kręgosłupa osiowo?
Tak, jeśli dotyczy to treningu kończyn i kręgosłupa w stopniu umiarkowanym.

Nie ma możliwości aby nie obciążać kręgosłupa osiowo, gdyż jednym z głównych czynników działających kompresyjnie na kręgosłup jest praca mięśni posturalnych. Należy wzmocnić prace mięśni prostujących kręgosłup oraz stabilizujących pozycję, dodatkowo wprowadzić ćwiczenia równoważne. Instruktaż powinien podać doświadczony fizjoterapeuta. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki
Czy jak powiem, ze nie powinien pan ćwiczyć kulturystyki ,to Pan z tego zrezygnuje :) ?
Witam. Nie specjalizuje się w wadach postawy. Rozumiem, że chodzi o zespół Scheuermanna! Osiowe obciążanie kręgosłupa daje nam bezpieczeństwo - z biomechanicznego punktu widzenia takie siły równomiernie się rozchodzą na kręgosłup! Proces zmian kostnych możemy ocenić na RTG - najlepiej przez dobrego ortopedę. Życzę wielu sukcesów i pozdrawiam!
Witam. W przypadku skolioz podstawowym warunkiem jest to, by ćwiczenia były asymetryczne.
To zależy od skali schorzeń jakie masz..Poza tym, kto dobierał te ćwiczenia ? Spytaj tej osoby...Niech weźmie odpowiedzialność za Twoje zdrowie ... Jak napiszę,że tak, to zaczniesz robić, pojawia się bóle kręgosłupa i do kogo będziesz miał pretensje ? Ćwiczenia fizyczne to dobre lekarstwo, ale źle dobrane i wykonane- szkodzi!!!
Oczywiście, każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dla nas dobry, jeżeli jest dobrany indywidualnie dla naszych potrzeb i poprowadzony (zwłaszcza na początku) pod okiem dobrego, podkreślam DOBREGO i wykwalifikowanego pod tym kątem personelu. Przypominam również, że przy bocznych skrzywieniach kręgosłupa, ćwiczenia nie powinny być wykonywane symetrycznie. Rozciągamy stronę przykurczoną i wzmacniamy rozciągniętą. Życzę powodzenia w treningach :)
Choroba Scheuermanna tym się charakteryzuje, że w kręgosłupie zaczynają pojawiać się ubytki blaszek granicznych czyli podstaw kręgów. Częste są też wykrywalne tzw. Guzki Schmorla czyli ubytki w środkowej części trzonu kręgu.
Nie powinno się dźwigać ciężarów w pozycjach stojących. Jak najbardziej można ćwiczyć w pozycjach leżących czy poziomych (horyzontalnych). Polecam ze sportów wybrać basen i wspinaczkę. Pozdrawiam
Oczywiście, że Pan może. Najważniejsze żeby ćwiczenia zostały dobrane przez osobę kompetentną.
Nie da się tak ćwiczyć bez negatywnych następstw.
Witam serdecznie,

Na początku trzeba sobie opowiedzieć na pytanie w jakim stadium jest choroba i jak zaawansowana. Odpowiednio dobrane ćwiczenia będą wskazaniem przy zespole scheuermanna. Proszę nie rezygnować z aktywności fizycznej, jedynie udać się do odpowiedniego specjalisty (fizjoterapeuta, osteopata) który przeprowadzi szczegółowy wywiad, badanie kliniczne a następnie wyrazi swoje zdanie na temat ćwiczeń na siłowni.

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ciężko na odległość odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie znam stopnia zaawansowania chorób. Zalecałbym jednak trening z obciążeniem własnego ciała niż trening siłowy z ciężarami. Jednak proszę zgłosić się do fizjoterapeuty lub ortopedy w celu pełnej diagnozy. Podał Pan za mało informacji o sobie.
Witam najpierw zalecałbym ćwiczenia korygujące wadę postawy a dopiero potem po jej zniesieniu wziął się za ćwiczenia siłowe. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Możesz. Tylko pamiętaj o rozgrzewce przed i rozciąganiu po treningu, zwłaszcza kręgosłupa. Najlepiej, abyś udał się do fizjoterapeuty, który nauczyłby Cię, co robić, a czego nie, byś nie zaszkodził swemu zdrowiu.
Osobiście uważam, że zależy to od zaawansowania zniekształcenia kręgosłupa. Na Twoim miejscu połączyłbym treningi w siłowni z regularną kontrolą fizjoterapeuty lub skorzystał z usług trenera, który ma wykształcenie fizjoterapeutyczne.
Choroba Scheuermanna (jałowa martwica płytek granicznych kręgosłupa) to poważny zespół polegający na powstaniu zmian martwiczych tkanki kostnej kręgosłupa.Wiele zależy od zakresu chorobowego objętej części kręgosłupa.To wymaga indywidualnej oceny postawy i jej funkcjonalności.Niezbędny jest specjalistyczny fizjoterapeuta,który ustali rozsądny plan ćwiczeń,które nie doprowadzą do zmian przeciążeniowych narządu ruchu.Pozdrawiam .J. Zawodniak
Dzień dobry,
Ch. Sheuermana powoduje martwice trzonów kręgosłupa a skolioza zależnie od wielkości powoduje zaburzenia mechaniczne. Uważam że, siławnia nie jest najlepszym pomysłem, przy czym jeśli kręgosłup nie będzie obciążany a pozostałe ćwiczenia będą prowadzone symetrycznie z zachowaniem balansu mięśni warto by spróbować przy czym należy być pod kontrolą medyczna i obserwować własne odczucia.
Pozdrawiam I zapraszam Marcin Sitarz
Szanowna/y Pani/e,
Choroba Scheuermanna i boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza) nie stanowią przeciwwskazania do ćwiczeń siłowych.
Jednocześnie niezbędne jest indywidualne podejście i określenie planu treningowego, ponieważ niektóre ćwiczenia mogą mocno zaszkodzić.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

choroba ta cechuje się utrwalaniem kifotyzacji kręgosłupa głównie w odcinku piersiowym. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, zabezpieczające przed pogłębianiem kifozy naturalnie będą pomagać.

Najistotniejszym elementem w przebiegu tej choroby we fazie czynnej (czyli właśnie wiek ok 18 lat), to praca nad wzmocnieniem osłabionych mięśni okolicy pleców, oraz rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Taka lekko zgarbiona postawa zawsze wpływa na zwiększenie siły i ograniczenie zakresu ruchu mięśni piersiowych, wysunięciu barków ku przodowi, oraz odchyleniu na boki od kręgosłupa łopatek.

Ćwiczenia izometryczne ściągania łopatek, ćwiczenia grzbietu, powodujące wchodzenie w przeprost, cofanie potylicy i korekcja położenia głowy (by nie uciekała za bardzo do przodu) powinny na stałe wejść do codziennych aktywności.

Kulturystyka, siłownia ważne by opierały się na pracy nad utrzymaniem właściwych krzywizn kręgosłupa, ale jak widzę bierze już Pani/Pan to pod uwagę.

Trzymam kciuki za owocne ćwiczenia, proszę pamiętam o rozgrzewce przed i co ważniejsze konkretnym rozciąganiu pracujących partii mięśniowych po każdym treningu, co będzie zapobiegać nie tylko postępowaniu choroby, ale i kontuzjom!

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam,
Rozumiem, ze chodziło Panu o chorobę Scheuermanna - nie shermana. Wszystko zależy od tego jak aktualnie wygląda Pana kręgosłup w związku z tym. Ciężko internetowo stwierdzić, czy ćwiczenia na siłowni w tym przypadku będą wskazane i w jakiej intensywności nie widząc ustawienia kręgosłupa. Dobrze byłoby, aby udał się Pan w swoim miejscu zamieszkania do terapeuty manualnego, który oceni Pana kręgosłup i określi, gdzie są deficyty. Wówczas na tej podstawie będzie można dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzień dobry. Przy chorobie Scheuermanna i skoliozie - szczególnie istotne będzie to, żeby pracować nad głębokimi mięśniami, odpowiedzialnymi za stabilizowanie i utrzymywanie Pana postawy. Na dobrej bazie, w postaci umiejętności prawidłowej aktywacji mięśni tonicznych, odpowiedzialnych za stabilizację - można myśleć o angażowaniu mięśni fazowych w treningu w siłowni. Musi to być jednak trening zbalansowany - ułożony indywidualnie dla Pana, po zbadaniu jak wygląda postęp choroby i Pana postawa aktualnie. Proszę pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na dobre pozycjonowanie klatkl piersiowej, zarówno w trakcie wykonywania ćwiczeń, jak i przyjmując pozycję wyjściową do nich. Szalenie ważny będzie również prawidłowy tor oddechowy w trakcie treningu. Nadmierne skupienie się na danych grupach mięśniowych np. na treningu klatki piersiowej i ramion - może spowodować przy nie do końca zindywidualizowanym planie ćwiczeń -pogłębienie się postawy z "zamkniętą klatką piersiową" i zaokrąglonymi plecami. Podsumowując - trzeba po zbadaniu Pana - dokładnie zaplanować program treningowy, indywidualnie dla Pana - uwzględniając w początkowej fazie pracę nad mięśniami lokalnie stabilizującymi (bez izometrii) + niestabilne płaszczyzny podporu. Czyli odpowiedź na to pytanie, to nie będzie "tak lub "nie" - tylko kwestia jakości ewentualnego treningu kulturystycznego.
Pozdrawiam!