zespół bólowy lędzwiowy

4 odpowiedzi
Witam mam 49 lat mężczyzna,sprawność fizyczna dobra,ćwicze i jeszcze biegam. Bóle w dolnych kończynach od pośladka do palców stóp.
Wynik mr kręgosłupa lędzwiowego.
Częściowo zmieniona lordoza lędzwiowa.
Prawidłowe ustawienie kości krzyżowej.
Wysokość trzonów kręgów zachowana.
Obniżenie wysokości tarcz m-kr w odcinku L2-S1,zmiany najbardziej zaawansowana na poziomie L4-L5,gdzie widoczna jest przebudowa tłuszczowa sasiaujących blaszek granicznych co świadczy o zmianach przeciążeniowych.
Na poziomie L1-L2 tarcza m-kr uwypuklona ku tyłowi uciska worek oponowy,modeluje głównie lewy nerw rdzeniowy.
Na poziomie L2-L3 tarcza uwypuklona ku tyłowi głównie na stronę lewą uciska worek oponowy i lewy nerw rdzeniowy zwężając oba otwory m-kr.
Na poziomie L3-L4 tarcza z tylną centralną przepukliną jądra miażdżystego uciska worek oponowy,prawobocznie i obwodowo uwypuklona uciska prawy nerw rdzeniowy.
Na poziomie L4-L5 szerokie obwodowe uwypuklenie tarczy m-kr z uciskiem worka oponowego i obu nerwów rdzeniowych z niewielką przewagą zmian po stronie prawej.
Na poziomie L5-S1 tarcza szeroko uwypuklona uciska oba nerwy rdzeniowe,modeluje worek oponowy
A teraz moje pytanie jak bardzo jest żle i co dalej, operacja,rehabilitacja,co ze sportem no i etc.
Pozdrawiam Robert
Dzień dobry,
Opisano wielopoziomowe zwyrodnienie krążków międzykręgowych. Sprawa poważna. Bieganie wykluczone. Zapraszam do siebie na konsultację w sprawie diagnozy i leczenia (Katowice, Chorzów). Radzę nie czekać.
Pozdrawiam, Krzysztof Zapałowicz

Dzień dobry!
Jak zawsze trudno jest udzielić odpowiedzi bez przeglądnięcia obrazów z badania MR oraz przeprowadzenia badania neurologicznego.
Z opisu wynikają dwie informacje - niestabilność segmentu L4-L5 oraz wielopoziomowe dyskopatie lędźwiowe. Co prawda z opisu wynika, że są one na wszystkich poziomach ale zawsze jeden bądź dwa są decydujące o stanie zdrowia.
Czy jest bardzo źle? Myślę, że należy powiedzieć że to bardzo istotne ostrzeżenie co do najbliższych miesięcy i lat. Bez rozpoczęcia leczenia wkrótce trzeba będzie prawdopodobnie ograniczyć uprawianie sportu...
Na koniec warto również się zastanowić co doprowadziło do takich zmian zwyrodnieniowych? Być może pewne zmiany pracy/aktywności doprowadziłyby do poprawy stanu.

Serdecznie pozdrawiam.
Krzysztof Majchrzak

P.S. Powyższa informacja nie ma charakteru porady lekarskiej i jako taka nie powinna być traktowana jako konsultacja specjalistyczna.
Leczenie proponuję rozpocząć do intensywnej rehabilitacji - wzmocnienie gorsetu mięśniowego. rozciąganie, terapia mięśniowo-powięziowa etc. Oczywiście powrót do sportu jest możliwy, wszystko zależy od dalszego przebiegu. Operacje można rozważyć w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego.
Na to pytanie już odpowiadałem wczoraj