Zespół Aspergera

17 odpowiedzi
Witam,
czy osoba , u której stwierdzono Zespół Aspergera, to osoba chora, czy poprostu osoba, która trochę inaczej sie odnajduje w otoczeniu.(machanie rękoma w stresujących momentach).
Czy taka osoba będzie miała problem w uzyskaniu zgody u lekarza na pracę.(chodzi o pracę przy komputerze w magazynie).
Witam serdecznie,
na te pytania naprawdę ciężko odpowiedzieć i wszystko rozbija się o to, w jaki sposób rozumiane jest pojęcie zdrowia i choroby. Do określenia choroby najczęściej stosuje się następujące wskaźniki: cierpienie psychiczne danej osoby, nieprzystosowanie, irracjonalność i nieprzewidywalność, stwarzanie niebezpieczeństwa dla siebie lub/i dla innych, dyskomfort społeczny i/lub naruszanie norm społecznych. Trudno więc powiedzieć, aby osoba z Zespołem Aspergera była chora. Ewentualnie może posiadać różne deficyty, które jednak nie muszą utrudniać jej życia. Jest wiele osób ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera, które świetnie sobie radzą w życiu i pracują w różnych branżach. Warto tutaj wspomnieć o Temple Grandin (ma zdiagnozowany autyzm), która jest profesorem uniwersyteckim. To, czy taka osoba będzie miała problem z uzyskaniem zgody od lekarza na pracę zależy od jej aktualnego ogólnego stanu zdrowia. Lekarz medycyny pracy na podstawie badań oraz dokumentacji medycznej orzeka, czy dana osoba może podjąć pracę na danym stanowisku. W przypadku każdej osoby jest to więc sprawa indywidualna.
Pozdrawiam
Honorata Ruban

Osoby z Zespołem Aspergera na ogół świetnie sobie radzą pracując przy komputerze.
chętnie zajmę się tą sprawą. Zapraszam na konsultację via Skype. Pozdrawiam/ Agnieszka Jaślikowska-Nowak
Zespółu Aspergera nie należy rozumieć jako choroby, a raczej jako zaburzenie nurorozwojowe. To znaczy, że osoby u których stwierdzono ZA będą trochę inaczej odnajdywały się w otoczeniu. Takie osoby raczej nie powinny mieć problemu w uzyskaniu zgody u lekarza na podjęcie pracy przy komputerze w magazynie. Niemniej może się zdarzyć, że lekarz zaleci wsparcie psychologa w celu lepszego radzenia sobie ze stresem i rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych.
Z wyrazami szacunku
Anna Arciuch
Witam,
zastrzegam, że na pytanie odpowiadam ze swojej perspektywy, czyli psychologa, psychoterapeuty, a nie lekarza medycyny pracy. Zespół Aspergera nie jest chorobą w ścisłym tego słowa znaczeniu, a całościowym zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że rozwój człowieka od początku przebiega odmiennie w takich obszarach jak kontakty społeczne, zdolności do komunikacji, rozmowy z innymi ludźmi oraz zainteresowania, sposób przetwarzania informacji i działania. Sama diagnoza zespołu Aspergera nie wyklucza możliwości podjęcia pracy zawodowej. Wręcz przeciwnie, osoby z tym zespołem, które pracują, lepiej funkcjonują w relacjach społecznych. Praca stanowi też ważną profilaktykę częstych w takich przypadkach epizodów depresyjnych. Ważne jest jednak, żeby praca na konkretnym stanowisku była adekwatna do możliwości intelektualnych danej osoby, zgodna z jej zainteresowaniami i żeby nie wymagała nadmiernego czy ciągłego kontaktu z innymi ludźmi. Praca w magazynie wydaje się spełniać te warunki. Istotne jest też, jak osoba z zespołem Aspergera potrafi radzić sobie ze stresem, który zawsze może wystąpić w pracy zawodowej oraz czy trafi do środowiska, które będzie potrafiło zaakceptować pewną jej odmienność w funkcjonowaniu.
Pozdrawiam,
Magdalena Muszyńska
W moim przekonaniu szeroko rozumiany zespół Aspergera nie przekłada się na problemy w pracy z komputerem. Na pewno warto się zastanowić jak wygląda to w indywidualnym przypadku.
Witam
Zespół Aspergera to tzw. całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Obejmuje przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego, oraz obsesyjne zainteresowania. Myślę, że praca przed komputerem nie powinna stanowić problemu. Oczywiście na każdego Pacjenta trzeba spojrzeć indywidualnie, holistycznie i wziąć pod uwagę zaburzenia i choroby współistniejące, również ograniczenia somatyczne, które mogłyby ewentualnie wykluczyć Pacjenta z jakiegoś rodzaju formy pracy.
Pozdrawiam
Zespół Aspergera klasyfikuje się w obrębie tzw. całościowych zaburzeń rozwojowych i zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zasadniczą trudnością osób z zespołem Aspergera są często nieprzystosowawcze, sztywne wzorce nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Osoby takie charakteryzuje normalny poziom inteligencji ogólnej, a wspomniane zaburzenie tworzenia interakcji społecznych może mieć różne nasilenie. Dlatego też osoby z zespołem Aspergera mogą pracować, często zajmują nawet wysokie, specjalistyczne stanowiska. Jeśli trafią na akceptujące ich odmienność otoczenie, to znajdują w pracy zawodowej spełnienie i satysfakcję, są wydajnymi pracownikami, a bezpieczne środowisko pełni wobec nich funkcję terapeutyczną. Rolą lekarza i psychologa jest ocena, w jakim stopniu taka osoba "inaczej odnajduje się w otoczeniu" i czy ta inność mogłaby przeszkadzać jej i reszcie osób. Z tego co Pani/Pan pisze, to nie sądzę, żeby istniały tutaj jakiekolwiek przeciwwskazania do podjęcia pracy.
Dzień dobry,
Osoba, u której zdiagnozowano Zespół Aspergera, nie jest osobą chorą. Taka osoba odbiera inaczej otaczający świat. Może podejmować pracę i inne aktywności a osoby z otoczenia mogą pomagać jej w trudnych momentach, dlatego ważne jest by zrozumieć osobę z ZA i z nią współpracować.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, osoby z zespołem Aspergera mogą z powodzeniem funkcjonować w życiu zawodowym. Niestety nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czy lekarz będzie kierował się tą diagnozą i jakie inne czynniki będzie brał pod uwagę. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska
Szanowny panie/pani

Zespół Aspergera nie przeszkadza w podjęciu pracy. Osoby o takiej specyfice mogą być bardzo sprawne zawodowo i odnosić sukcesy. Wymagana jest jedynie dobra opieka terapeutyczna takiej osoby ukierunkowana na umiejętności społeczne - ale jeżeli o mówimy o pracy przy komputerze nie powinno być trudności. Życzę powodzenia.
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Zespół Aspergera to, jak sama nazwa wskazuje, pewien zespół objawów (nie jest to tylko machanie rękami i prawdopodobnie sam ten objaw nie był podstawą do zdiagnozowania Zespołu Aspergera). Wszystko zależy od tego, jak osoba z tym zespołem funkcjonowałaby w sytuacji pracy - to bardzo indywidualna sprawa. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Zespół Aspergera jest zaburzeniem, które przejawia się w sferze emocjonalnej i w kontaktach społecznych, natomiast zwykle nie wpływa na inteligencję. Osoby żyjące z tym zaburzeniem moga pracować, a nawet często świetnie się odnajdują w pracy, która nie wymaga obsługi klienta. Obraz objawów i funkcjonowanie osób z tym zespołem jest jednak bardzo zróżnicowane i odpowiedź na pytanie czy konkretna osoba odnajdzie się w konkretnej pracy wymaga dokładnej diagnozy, zwłaszcza lekarza psychiatry.
Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwoju, osoby nim dotknięte mają większe niż rówieśnicy problemy w zdobywaniu umiejętności społecznych. Mogą za to nadrabiać innymi zdolnościami, jak uzdolnienia matematyczne, łatwość zapamiętywania faktów, umiejętność dostrzegania szczegółów, co w przypadku wielu zawodów jest wielkim atutem. Każdy z nas jest inny, ma różne słabości i mocne strony. Zespół Aspergera to tylko etykieta diagnostyczna użyteczna dla specjalistów, którzy się nią posługują. Ważne, żeby wybrać rodzaj pracy i styl życia, który jest zgodny z naszymi predyspozycjami i ograniczeniami.
Tak jak już napisałam dla osoby z cechami zespołu Aspergera trudne są kontakty z innymi ludźmi. Praca przy komputerze w magazynie nie jest stanowiskiem związanym z dużą ilością kontaktów społecznych, jak na przykład praca handlowca, przedszkolanki czy fryzjera. Dlatego nie widzę powodu, dla którego osoba z Zespołem Aspergera nie miałaby wykonywać tego rodzaju pracy.
Osoby z Zespołem Aspergera to ludzie, którzy mogą prowadzić satysfakcjonujące życie. Inaczej czują i doświadczają różnych sytuacji więc bardziej potrzebują wsparcia bliskich i pomocy psychologicznej niż "przeciętny" człowiek. Życzę powodzenia.
ZA należy do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nie jest to choroba. Zaburzenie to może mieć różny stopień nasilenia i stąd trudność w odpowiedzi na pytanie z tak lakonicznymi informacjami. Na pewno osoba z ZA ZUPEŁNIE inaczej odnajduje się w otoczeniu. I wg mnie to właśnie kompetencje otoczenia społecznego mają znaczący wpływ na to jak funkcjonuje osoba z tym zaburzeniem.
Witam serdecznie,

zespół Aspergera nie powinien wykluczać możliwości zatrudnienia w opisanej powyżej możliwości pracy. W wielu przypadkach nie objawia się zaburzeniami mowy czy"normalnego" funkcjonowania. W głównej mierze najbardziej dotkliwym objawem jest wycofanie społeczne i brak posiadania umiejętności komunikacyjnych z otoczeniem. Dlatego ważne by korzystać z treningów specjalistycznych w formie terapii indywidualnej, która pomaga w nauczeniu się komunikacji oraz trenuje umiejętności społeczne. Pozdrawiam i trzymam kciuki za pozytywny rozwój wydarzeń.