Zdiagnozowano u mnie torbiel krwotoczną 38mm i zalecono kontrolę za miesiąc, jednak martwię się ryzy

1 odpowiedzi
Zdiagnozowano u mnie torbiel krwotoczną 38mm i zalecono kontrolę za miesiąc, jednak martwię się ryzykiem pęknięcia takiej torbieli, czy zalecona kontrola jest wystarczająca, czy powinnam podjąć jakieś bardziej radykalne kroki? Czy coś mi grozi?
dr n. med. Łukasz Blukacz
Ginekolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
Katowice
Dzień dobry,

Torbiel krwotoczna jajnika o średnicy 38 mm jest stosunkowo niewielka, ale zrozumiałe jest Pani zaniepokojenie potencjalnym ryzykiem pęknięcia. Torbiele krwotoczne często występują w wyniku normalnych procesów owulacyjnych i mogą samoistnie zanikać w ciągu kilku tygodni do miesięcy. Kontrola za miesiąc jest standardową procedurą, która pozwala na ocenę zmian w rozmiarze torbieli i decyzję o dalszym postępowaniu.

Ryzyko pęknięcia torbieli, choć istnieje, nie jest wyjątkowo wysokie, szczególnie przy torbielach mniejszych, jak w Pani przypadku. Objawy, które mogą wskazywać na konieczność szybszej interwencji, to nagły, ostry ból w dolnej części brzucha, objawy przypominające wstrząs (takie jak przyspieszony puls, zimne poty, bladość), nagła słabość czy omdlenia. W takich przypadkach należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej.

Warto pamiętać, że większość torbieli krwotocznych jest leczona zachowawczo, a interwencje chirurgiczne są zazwyczaj rezerwowane dla przypadków, w których torbiel jest szczególnie duża, istnieje podejrzenie zmiany nowotworowej, lub gdy dojdzie do powikłań, takich jak jej pęknięcie czy skręt jajnika.

Jeśli jednak ma Pani wątpliwości co do zaleconego postępowania lub nasilają się obawy związane z ryzykiem pęknięcia torbieli, zachęcam do ponownej konsultacji z ginekologiem. Może Pani także zapytać o dodatkowe metody monitorowania stanu torbieli, takie jak regularne badania ultrasonograficzne, czy też o możliwości zastosowania terapii hormonalnej, która w niektórych przypadkach może wspomagać zanikanie torbieli.

Proszę pamiętać, że regularne kontrole i ścisła współpraca z lekarzem są najlepszym sposobem na zarządzanie stanem zdrowia i unikanie potencjalnych powikłań. Czy mogę jeszcze w czymś pomóc? Jeśli ma Pani więcej pytań, proszę śmiało je zadawać.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.