zawroty głowy z oczopląsem

1 odpowiedzi
Cierpię na zawroty głowy w momencie przyjmowania pozycji leżącej oraz przy przewracaniu się na drugi bok. Początkowo zawrotom towarzyszył oczopląs i ataki pojawiały się rzadko. Od ponad miesiąca zawroty głowy towarzyszą mi codziennie przy każdej zmianie pozycji w leżeniu. Jestem po wizycie u dwóch laryngologów. Każdy z nich zajrzał mi do uszu i kazał palcem dotknąć nosa i na tym koniec badań. Wywiadu nie przeprowadzono praktycznie żadnego, a podawane przeze mnie objawy bagatelizowano. Czy naprawdę są to największe osiągnięcia medycyny w diagnozowaniu zawrotów głowy? Wcześniej spędziłam tydzień na oddziale neurologii, gdzie zostałam dokładnie zbadana i podłoże neurologiczne zawrotów wykluczono. Jakie proponowałby Pan dalsze kroki w zdiagnozowaniu przyczyny mojej dolegliwości?
Witam serdecznie!
Konieczna pełna ocena laryngologiczna. W pierwszej kolejności należy wykluczyć tzw. BPPV -
łagodny, położeniowy zawrót głowy - szczególna postać dysfunkcji błędnika, którą można nie tylko szybko zdiagnozować ale przede wszystkim sprawnie i skutecznie leczyć!
Wiele schorzeń błędnika jest oporna na leczenie i wymaga długotrwałej rehabilitacji i leków. W przypadku łagodnych, położeniowych zawrotów głowy, można w jednej chwili zlikwidować zawroty głowy trwające miesiącami lub latami, lub znacząco zredukować dolegliwości.
Klinicznie chory zgłasza najczęściej napad zawrotów głowy trwający kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, rzadziej minuty:
• Gdy kładzie się do łóżka,
• W trakcie leżenia przewraca się na bok,
• Podczas schylania się do przodu.
Często zawrotom towarzyszą objawy wegetatywne jak: nudności, wymioty, bladość powłok i nadmierna potliwość. Najczęściej chory potrafi instynktownie znaleźć pozycję w której dolegliwości zmniejszają się lub znikają tzw. pozycja bezpieczna.
W przypadku opisywanych dolegliwości należałoby wykonać pełną diagnostykę otoneurologiczną (VNG, SEP, VEP, VEMP, BERA) - całość możliwa do wykonania w Bydgoszczy - analizując kompleksowo poszczególne składowe zmysłu równowagi (błędnik, wzrok, proprioceptory - czucie głębokie) jesteśmy w stanie określić lokalizację ewentualnej patologii - aczkolwiek zdarzają się sytuację kiedy nie można znaleźć uchwytnej patologii.
Pozdrawiam i zapraszam.
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl