zatoki od 4 lat

3 odpowiedzi
Witam. Już od 4 lat mam katar. Z początku choroby miałam zatkany nos i musiałam oddychać przez buzię, Przez to bolało mnie gardło. Teraz już nos mi się tak często nie zatyka ale nadal mam wydzielinę z nosa wodnistą, a czasami gęsta z ropną wydzieliną, Lekarz rodzinny mówił że widać jak wydzielina spływa mi po tylnej ścianie gardła.Przez co mam czasami kaszel i boli mnie klatka piersiowa. Boli mnie także głowa w okolicy czoła zwłaszcza jak się pochylę. Miałam zapisywane antybiotyki, które pomagały ale po tygodniu dwóch jak skończył się antybiotyk objawy wracały. Do tych objawów dochodzi również ból pod pachami, może to węzły chłonne. Oraz z prawej strony na szyi czuję taką kulkę która pojawia się wyskakuję gdy jest bardzo zimno, np. jak jem loda i pod wpływem ogrzania sie chowa. Jak to wyskakuje to czuje takie ciagnięcie tyłu jezyka i przytkanie ucha w srodku prawego. Prosze o pilna odpowiedz co to moze byc i jak mozna to wyleczyc. Miejsce zamieszkania Nakło nad Notecią
Prawdopodobnie są to następstwa przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok ale mam zbyt mało informacji. konieczne jest badanie laryngologiczne.
zapraszam na wizytyę

To moze być przewlekłe zapalenie zatok (bycmoże pierwotnie na tle alergicznym , lub grzybica zatok) wskazna jest tomografia zatok i testy alergiczne. i lecznie ale niekoniecznie antybiotykami
Witam serdecznie!

Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenie wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia, USG szyi?
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna,).
Do rozważenia szczepionki immumodulujące (uodparniajace) - doustne/iniekcyjne, żeby zabezpieczyć przed nawrotami infekcji?

W przypadku pytań/wątpliwości służę pomocą. Celem ukierunkowania właściwego leczenia proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoscz.pl