Zarówno ja jak i mój syn 12 lat mamy zdiagnozowane Complex PTSD po przemocy domowej. Dodatkowo mój s

4 odpowiedzi
Zarówno ja jak i mój syn 12 lat mamy zdiagnozowane Complex PTSD po przemocy domowej. Dodatkowo mój syn ma dużo żalu do mnie, że go nie uchroniłam przed przemocą ze strony ojca oraz ma lęki związane z tym, że nie jestem w stanie dać mu pełnego bezpieczeństwa, szczególnie w relacji z jego ojcem. Jedna z Pań psycholog traumatolog zasugerowała, ze może razem z synem (w duecie) powinniśmy się udać na terapię TF-CBT . Jednocześnie odczuwam duże poczucie winy za traumę, która była naszym udziałem. Czy jest ktoś w Warszawie, kto mógłby się podjąć pomocy? Dodam, ze obecnie dziecko jest w psychoterapii indywidualnej od 1,5 roku, a ja zamierzałam rozpocząć terapię EMDR.

Będę wdzięczna za odpowiedzi, bowiem z problemami emocjonalnymi borykamy się już od 5 lat (odeszłam od męża z dzieckiem 5,5 roku temu) a dopiero niedawno trafiliśmy na właściwe diagnozy...
Witam,
w przypadku complex PTSD skuteczna jest zarówno terapia EMDR jak i terapia PTSD metodą przedłużonej ekspozycji, z tym że ta ostatnia jest dedykowana tylko osobom dorosłym. Myślę, że skuteczna terapia PTSD skutecznie złagodzi kwestie wzajemnego zaufania między Panią i Pani synem. Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do normalnego, zdrowego funkcjonowania.

Podjęcie terapii EMDR zapewne wzmocni Panią i może pomóc w uporaniu się z poczuciem winy. W konsekwencji może to pozytywnie wpłynąćna Pani relacje z synem.
Odnosząc się do pytania o terapeutów w Warszawie, to listę znajdzie Pani na stronie Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR.
To, o czym Pani pisze, trudnosci w komunikacji, poczucie winy, żal ze strony syna, obarczanie odpowiedzialnościa, to częsc objowów występujacych u osób doznających przemocy. Skutki nieleczonej traumy indywidualnie dotykają każdego, jednak jest w nich pewien schemat, który utrudnia funkcjonowanie. Polecam Pani i synowi jednak na początek indywidualne sesje, dopiero w drugiej kolejności pracę nad poprawą Waszej relacji. To bardzo ważne, że zdycydawała się Pani na to, żeby sobie i Wam pomóc. To już pierwszy krok. Pozdrawiam i życzę powrotu do harmonii. Paulina Bąba
Witam serdecznie, o ile wiem terpapia EMDR jest dosyć skuteczna w leczeniu PTSD. Jednak ponieważ psychika każdego człowieka jest unikatem może się okazać, że
potrzebna będzie Pani inny rodzaj terapii. Osobiście przy leczeniu PTSD preferuję hipnoterapię.
Niestety nie stosuję hipnozy w terapii nieletnich, poza wyjątkowymi wypadkami, kiedy seanse odbywają się w obecności psychologa dzięcięcego.