Zapalenie wątroby typu B lub C. Proszę o odpowiedź.

5 odpowiedzi
Witam siedem lat temu miałam zabieg wycięcia woreczka żółciowego. Jestem z roku 94. Nie pamiętam czy byłam szczepiona przeciw tym wirusom wątrobowym. Miałam też robiona gastroskopie i odczytalam że przez chirurgiczne zabiegi i endoskopowe można się zarazić tym zapaleniem wątroby typu B czy c. Dodam że miałam robione usg niedawno i wszystko jest ok. Jak docisne zebro jedynie to mnie to boli ale po lewej stronie też tak mam. Czy jakbym była tym zarażona to miałabym jakieś objawy? Jest się czym martwić? Nie miałam robionych prób watrobowych a morfologia ok.
Rocznik 1994 był już objęty obowiązkowym szczepieniem przeciwko WZW B - może to Pani sprawdzić u siebie w książeczce zdrowia dziecka, jeśli takową Pani zachowała. W razie wątpliwości proszę zrobić badanie - wykona je praktycznie każde laboratorium.
Pozdrawiam.

Bolesność uciskowa żeber, zwłaszcza obustronna, nie jest charakterystyczna dla wzw. Najprościej będzie zrobić badania wirusologiczne.
1. Jeżeli pęcherzyk żółciowy został wycięty z powodu kamicy, dobrze jest stosować nadal preparaty żółciopędne (n.p. Raphacholin).
2. Aby rozwiać wątpliwości co do zakażenia wirusowym zapaleniem watroby (aczkolwiek to mało prawdopodobne aby ostre zakażenie zostało przeoczone) można wykonać pakiet badań surowicy: antygen HBs i przeciwciała anty HCV
Witam serdecznie.
Moją odpowiedź zacznę od tego, że rocznik 94 był już objęty obowiązkowymi szczepieniami przeciw WZW typu B. Efekt działania szczepionki do kilkunastu lat.
Niestety nie ma nadal szczepionki przeciw WZW typu C.
Oczywiście zgodzę się tu z Panią, że wszelkie zabiegi chirurgiczne i endoskopowe sprzyjają wprowadzeniu tych wirusów do organizmu.Dodam również, że do zakażenia może dojść podczas zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych i stomatologicznych oraz kontaktów seksualnych -czyli w sytuacji gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek.
Pytanie co zrobić jeśli pacjent nie posiada dokumentacji szczepień i nie wie czy był szczepiony..?
Szczególnie istotne u pacjentów przed zabiegami i dializami.
Sytuacja w gabinecie lekarskim wcale nierzadka.
Oznaczenie przeciwciał anty-HBs. Wysokie stężenie informuje nas o nabytej odporności poszczepiennej ( WZW B) .Tu niestety również nie uzyskamy 100%pewności, ponieważ wraz z upływem lat stężenie może spadać co nie musi jednoznacznie oznaczać spadku odporności poszczepiennej. Mamy jeszcze tzw. pamięć immunologiczną( temat rzeka)- krótko mówiąc zabezpiecza nas przed zachorowaniem w razie kontaktu z wirusem.
Kolejne badanie -HBsAg - informuje nas czy pacjent jest zarażony WZW B.
Jeżeli chodzi o wirusa typu C - badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu WZW C jest anty HCV-osoby zdrowe, które nigdy miały kontaktu z wirusem otrzymają wynik ujemny.
Zaznaczam,że są to informacje bardzo oszczędne .Niestety nie da się wszystkiego opisać.
Dolegliwości, które Pani zgłasza są niestety bardzo niespecyficzne.
Usg jamy brzusznej wykluczyło cechy powiększonej wątroby i zaburzenia echogeniczności.
Jest to jedno z wielu badań wykluczających bądź potwierdzających cechy uszkodzenia wątroby.
Należy skonsultować się z lekarzem-on zdecyduje,czy wykonać badania biochemiczne i ew serologiczne.Zaznaczam ,że większość badań serologicznych nie jest refundowana w POZ.
Jednie bezpośrednia rozmowa i badanie lekarskie rozwieje Pani wątpliwości.
Pozdrawiam.
Samo zakażenie wirusami wątrobowymi objawów nie daje. Jest bardzo mało prawdopodobne ażeby podczas badań endoskopowych lub zabiegu operacyjnego mogłaby się Pani zarazić. Jeżeli jednak chciałaby się Pani upewnić czy wszystko jest w porządku proponuję wykonać badania krwi na antygen i przeciwciała anty HBs i przeciwciała anty HCV. Laboratoria nie wymagają skierowań tylko trzeba zapłacić.
pozdrawiam Czesław Drozd