Zapalenie ucha u psa. Czy czyścić mu uszy?

5 odpowiedzi
Witam. Mój 10 tygodniowy labrador ma zapalenie ucha. Weterynarz dał nam Posatex, widać poprawę, jednak nie wiem czy czyścić psu czymś uszy (jakieś specjalne krople, plyny), żeby wypłukać wydzielinę ze środka ucha, bo zapalenie jest podobno głęboko. Prosze o odpowiedz.
Dzień Dobry. Manewrowanie w obrębie kanału słuchowego psa jest absolutnie przeciwskazane z kilku powodów: mogą powstać uszkodzenia mechaniczne, doprowadzające do nadżerek i krwawienia, spychany jest nabłonek oraz drobnoustroje z powrotem, głęboko do kanału, istnieje możliwość sperforowania błony bębenkowej, możliwe jest wywołanie bólu u psiaka spowodowane zbyt dużym uciskiem czyścika. Czyścić można jedynie wewnętrzną stronę płatka ucha. Nadmiar wydzieliny zapalnej usuwa się poprzez płukanie odpowiednimi środkami, w zależności od skłdu komókowego wydzieliny, którą ocenia się badaniem cytologicznym. Labradory to rasa predysponowana do alergii często na tle pokarmowym, choroba objawia się częstymi zapaleniami uszu i okolicy skóry odbytu, przepełnieniem zatok okołoodbytowych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, ciężko coś powiedzieć nie oglądając uszu. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaordynował leczenie. Pozdrawiam.
Wystarczy, a nawet wskazane jest usuwanie nadmiaru wydzieliny, jednak bez użycia specjalnych płynów (mogą wiązać lub reagować z preparatem leczniczym). Samo zapalenie ucha jest zazwyczaj problemem wtórnym i bez wyleczenia pierwotnej choroby problem może nawracać...
Dobrze jeśli leczenie ucha polega na jednoczesnym czyszczeniu kanału słuchowego oraz podawaniu leków. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących do czyszczenia uszu u psa. Nie zawierają one leków, ale usuwają nadmiar wydzieliny przez co zwiększają zakres działania substancji czynnych obecnych w złożonych preparatach takich jak Posatex. Zawarte w niektórych z nich substancje dodatkowo mają właściwości odkażające przez co wspomagają proces leczenia. Należy zawsze wybierać sprawdzone preparaty dobrej jakości i zasięgnąć porady lekarza weterynarii co do sposobów czyszczenia ucha u zwierzęcia. Niewłaściwe czyszczenie kanałów słuchowych oraz niepoprawne podawanie leków jest jedna z najczęstszych przyczyn niepowodzenia leczenia zapalenia ucha zewnętrznego u psa.
Proszę podejść jeszcze raz z psem do lekarza weterynarii, poprosić o taki płyn do czyszczenia uszu- ja mam 4 rodzaje takich płynów, ale decyzję powinien podjąć lekarz, bo chodzi o to, żeby środek był na tyle silny, żeby pomagał zwalczać zarazki, ale na tyle delikatny, żeby nie zaburzał, a wręcz pomagał w procesie odnawiania się kanału słuchowego zewnętrznego.
Pozdrawiam

Eksperci

Robert Czekalski

Robert Czekalski

Weterynarz

Rybnik

Weronika Nalbert

Weronika Nalbert

Weterynarz

Góra Kalwaria

Martyna Padjasek

Martyna Padjasek

Weterynarz

Katowice

Katarzyna Ferdyn-Zyzańska

Katarzyna Ferdyn-Zyzańska

Weterynarz

Kraków

Joanna Śliwa

Joanna Śliwa

Weterynarz

Kraków

Andrzej Budindorf

Andrzej Budindorf

Weterynarz

Włocławek

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 220 pytań dotyczących usługi: choroby zwierząt
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.