zapalenie jelita grubego- dermatologiczne skutki uboczne stosowania sterydów?

11 odpowiedzi
Witam
Mam 27 lat. Choruję na zapalenie jelita grubego. Stosowałem leki ze sterydami do marca tego roku. W tej chwili zmieniono mi leczenie i stosuję czopki Mesalazyna 500 mg trzy razy dziennie.
Mój problem jest bardziej dermatologiczny. Od jakiś 2 miesięcy mam bardzo suchą skórę, popękane pięty ( gdzie zawsze miałam raczej nadtpotliwość i gładkie pięty). Skóra rąk, stóp jest łuszcząca się, sucha jak i odcinek lędźwiowy. Mam łupież i wypadają mi włosy ( co wcześniej też nie miało miejsca). Dodatkowo calą twarz i szyje mam w czerwonych krostkach, które czasami wypełniają się treścią ropną ( stosowałem Locoid, pomogło, jednak na chwilę)
Byłem u dermatologa - pani doktor stwierdziła,że może to po prostu starzenie się i zmiany...ze mam skórę suchą po prostu, zaleciła maść z witaminą A.
Czy leki sterydowe, które zazywałem nie wpłyneły na to? Sypię się :/
Prosze o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Marcin
Dzień dobry.
Nieswoiste zapalenia jelit często skutkują zaburzeniami wchłaniania. Związany z tym niedobór wit A może powodować suchość skóry. Potraktowałbym to raczej jako skutek uboczny choroby jelit, nie starości ;) Co do zmian łojotokowych i trądzikowych, to sterydy niestety nasilają ten problem, często jednak stan jelit nie pozostawia na użycie łagodniejszych leków. Opcje terapeutyczne ma Pan 2: leki miejscowe redukujące objawy lub leki doustne działające na przyczyny, ale wymagające już monitorowania stanu wątroby
pozdrawiam
dr Marek Jankowski

Leki sterydowe posiadają bardzo dużą siłę działania przeciwzapalnego (wielokrotnie jesteśmy na nie skazani w zależności od danego schorzenia), ale ze względu na swoje działanie ogólnoustrojowe potrafią jako efekt uboczy prowokować spustoszenie w wielu narządach, także na skórze. W Pana przypadku już po odstawieniu sterydów przypuszczam, że są to zmiany odwracalne, ale wymaga Pan stałej opieki dermatologicznej i odpowiedniej pielęgnacji skóry w celu przywrócenia jej prawidłowej funkcji.
Szanowny Panie Marcinie,

Preparaty sterydowe mogą czasami powodować zmiany o charakterze trądziku lub ropnego zapalenia mieszków włosowych. Stosując jednak odpowiednie leki możemy temu zapobiegać. Pozostałe objawy, które podaje Pan w swoim pytaniu to nie kwestia starzenia się – proszę się nie stresować. To zupełnie odrębne problemy dermatologiczne– które można rozwiązać. Jesteśmy Panu w stanie skutecznie pomóc. Zapraszamy na konsultacje.

Pozdrawiam,
Joanna Narbutt
Witam,
zapraszam na wizytę, Locoidu nie stosuje się na zmiany trądzikowe- to jeszcze bardziej zaostrza zmiany.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Trudno u kogoś w wieku 27 lat stwierdzić zmiany z powodu starzenia się.Może to być chwilowe na skutek odstawienia sterydów.Może minie po pewnym czasie. Trzeba stosować maść z mocznikiem i nawilżać skóre kilka razy dziennie.Na ropne krostki można uzywać KlindacinT.Proszę się nie martwić nie sypie się Pan
Niektore ze zmian moga wiazac sie ze stosowanym leczeniem , niektore moga wynikac np z niedoborów pokarmowych wtornych do choroby podstawowej.
Leki sterydowe mają bardzo szerokie spektrum działania. Podaje się je jako leki przeciwzapalne, ale ze względu na wiele skutków ubocznych zaleca się je tylko wówczas, kiedy korzyści wynikające z ich przyjmowania przeważają nad skutkami ubocznymi kuracji.
Skutków tych zaś jest bardzo dużo włączając w to problemy ze skórą (staje się cienka, z rozstępami, czasem trądzikiem, łatwo pojawiają się siniaki). Nie jest to więc wynik "starzenia" jak Pan określił tylko skutek uboczny bardzo agresywnej metody leczenia. Proszę zgłosić się do lekarza dermatologa który właściwie zajmie się leczeniem.
Podejrzewam,że zarówno Pana choroba podstawowa jak i leczenie miały wpływ na obecny stan Pana skóry. Myślę,że leczenie mogłoby być trochę bardziej "wyrafinowane"-nawet to objawowe, np. prawdopodobnie przydałaby się różnego rodzaju złuszczacze/zmiękczacze, proszę sie przyjrzeć produktom z serii cerko (cerkogel do skóry głowy, maści do ciała ).
Niestety stosowanie sterydów ogólno-ustrojowo może nieodwracalnie zmienić fizjologię skóry. Jeżeli tak się dzieje- należy reagować i leczyć. Do wykluczenia- m. in. współwystępowanie innych schorzeń nasilających opisane przez Pana objawy- proszę wykonać TSH i Anty TPO. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Szanowny Pacjencie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może się wiązać z występowaniem różnych zmian skórnych, ale opisywane przez Pana związane są raczej ze stosowaniem sterydów. Trądzik posterydowy może wystąpić u każdej osoby leczonej doustnie lub miejscowo sterydami. Na szczęście po odstawieniu sterydów i stosując odpowiednie leczenie (nie powinien to być jednak tylko Locoid) można skutecznie zwalczyć ten problem. Co do suchości skóry - warto sprawdzić tarczycę - po początkowym stanie zapalnym w obrębie jelit często pojawia się stan zapalny tarczycy, podobnie jak w przypadku jelit na podłożu autoimmunologicznym (warto zbadać we krwi TSH i przeciwciała anty-TPO). Niedoczynność tarczycy może manifestować się uogólnioną suchością skóry, z nasileniem zmian na skórze pięt, łokci czy kolan. Niektórym pomaga suplementacja tranem i olejów roślinnych (olej konopny czy olej z wiesiołka) i odpowiednia pielęgnacja skóry.
Pozdrawiam !

Dr ARW
Witam serdecznie.
Sterydoterapia czasami przynosi również późne powikłania.
Sądzę, że warto przyjrzeć się jeszcze raz temu problemowi... a le konieczna jest konsultacja.
Z poważaniem lek.med. Sebastian Matwiejczyk
dermatolog